Palmo plantaarinen psoriasis

iHurt

Hei,

onko kohtalotovereita? Kertokaa kaikki vinkkinne taudin parantamiseen tai edes olon helpottamiseen.

Tässä oma kertomukseni lyhyesti:
Tauti alkoi salakavalasti vajaa vuosi sitten loka-marraskuussa. Jalkapohjaan tuli kovettumaa, sitten iho alkoi halkeilla. Haavat olivat tosi kipeitä, joten menin lääkäriin. Sain kortisonivoidetta, jota en kuitenkaan uskaltanut käyttää avohaavaan. Jalkapohjien iho alkoi nopeasti paksuuntua, kuivaa ja irrota "parmesan lastuina". Kärsin vaivastani kuukausia ennen kuin tammikuussa menin uudelleen työterveyslääkärille ja sain lähetteen ihotautien poliklinikalle. Siellä sitten todettiiin tämä psorin muoto koepalalla ja silmämääräisellä tarkastelulla. Sain kortisonivoidetta lisää ja antibioottikuurin turvonneisiin, tulehtuneisiin jalkohini. Tässä vaiheessa myös kädet alkoivat oireilla: iho kämmenissä kuivi, lohkeili, käden viivoihin ja sormenpäihin tuli pieniä, kipeitä haavoja. Rasvasin niitä ja jalkoja hullunlailla. Tilanne paheni kesää kohti ja kontrollikäynnillä kesäkuussa lääkäri määräsi Neotigasonia hoidoksi. En kuitenkaan aloittanut kuuria sivuvaikutusten pelossa.

Kesän kärsin, samoin alkusyksyn. Sitten pyysin uuden ajan toiselle ihotautilääkärille ja pääsinkin sinne heti kohta. Hän suositteli Trexania, jota nyt alan sitten käyttää röntgentutkimusten valmistuttua.

Minua pelottaa tuokin lääke, mutta pakko jotain kokeilla.

Kertokaa omista kokemuksistanne ja jos olette jostain saaneet helpotusta vaivaan. Haluaisin myös kuulla onko joku saanut Trexanista apua.

Minun kohdallani tauti on pilannut koko elämän. En ole lähes vuoteen pystynyt liikumaan entiseen malliin, en käymään lenkillä tai muuta. Seuraus: painon nousu. Lisäksi olen väsynyt ikuiseen rasvaamiseen, josta tulee vain hetken hyöty. Käsineet on aina käsissä. Sosiaaliset tilanteet eivät houkuta. Oikeastaan ne ahdistavat. Esim. tulossa oleva pikkujoulukausi.

Olen 57 vuotias nainen, jolla ei koskaan ole ollut mitään ihosairauksia eikä suvussakaan ole tietoa niistä.

1

263

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      75
      1259
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      56
      1101
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      45
      1041
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      929
    5. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      64
      840
    6. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      346
      837
    7. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      754
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      40
      737
    9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      9
      695
    10. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      183
      659
    Aihe