Mistä tulee termi hömppäheinä

Onko tuo kepulin keksimä termi jolla vituillaan tukijussin riistämälle? Mee komiat niitetähä vähä hömppäheinää ja loput tuet pannaha pattajan tilpehööreihin.
17619
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Hömppäheinällä on paras RUK todistus.
Vain KRH miehellä oli parempi.

Äänestä
  • Olikohan 22 kanta-aliupseerilla, kahdella sotilasteknikolla ja yhdellä sotilaskapellimestarilla yhtä hyvää hömppäheinää?

    Äänestä

Sitä poltetaan. Se on vähän samanlaista kuin paloheinä. Saa mm. ihmisen esittelemän itseään alastomana.

Äänestä

Hömppäheinä-termillä viljelijät pikemminkin nauranevat itselleen. Sanassa on itseironian maku. Jos kysymys on kuitenkin vittuilusta, osoitteena on EU, joka tuollaisista "tehotuotannon" vastaisista viljelykasveista maksaa hurskaat ilmeet kasvoillaan.

Äänestä
  • Jos jollakulla parempi RUK todistus
    hän esittäköön sen.

    Oleellisen itsestäni kerron profiilissani, mutta…
    …siinä en mainitse sitä, että olen toimiupseerikapteeni evp, sitä aikaisempi Lapin tukkijätkä ja lopuksi 17 vuotta Valion isännöitsijä.

    Reservin upseerikin kyllä olen, sillä RUK:n kävin ylikersanttiaikanani 1963-64. Olen yksi niistä neljästä toimiupseerita, jotka ylennettiin kapteeneiksi ensimmäisinä puolustusvoimissamme vuoden 1979 alussa.

    http://keskustelu.suomi24.fi/node/3387760

    Kun tuossa jouduin antamaan tietoiskun sotilasurastani siitä niin kiihkeästi kiinnostuneille, niin täytynee tyydyttää sinunkin uteliaisuuttasi, kun kahteenkin kertaan jo tälläkin avauksellani näyt noita kyselevän.

    Olen kyllä tainnut joskus aikaisemminkin näyttää RUK:n todistukseni, mutta et liene sitä nähnyt. Tässähän se on:

    https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/29218_389094439181_7634878_n.jpg?lvh=1

    Äänestä

  • Tietenkin se naurattaa, jos viettää makeata elämätä muire siivellä

    Äänestä

Hömppäheinä,Hamppupelto. Kas siinäpä nuorena eläköityneen 51 isännän vanhuudenturva.Ei tarvi edes niittokonetta kun massikalla ajelee kiljupöhnissä sarkaa pitkin ja pitää takalanan alhaalla.Siinä se hömppäheinä lakoo mutta pajukon joutuu sarkaojista sahaamaan raivaussahalla jos meinaa tukiaiset nostaa.
Pankolta pöytään ja pöytäviinaa,lämmintä vettä ja kättä,Sillä pääsee onneen.

Äänestä

Oikea hömppäheinä on AIV jota Kepun järjestöt tekevät tukiaisilla jotka ovat yli 1000 euroa per hehtaari. Oikea kuivaheinä on terveellistä niin eläimille kuin ihmisille jotka syövät kuivaheinällä tuotettuja tuotteita. Mm juusto on kokonaan pilattu säilörehulla sen sisältämien myrkkyjen vuoksi. Suomessa ei ole tehty maukasta ja hyvää juustoa enää 50 vuoteen AIV-instituutin takia. Samalla on tapettu terveellisen ruuan tuottajat koska tukiaisilla on saatu suurtuotanto kannattavaksi kun käytetään kaikkia mahdollia vippakonsteja .Ongelma siis alkaa säilörehusta ja päättyy hautausmaalle.Lopuksi koko ruuantuotanto tuhoutuu juuri hömppäheinän takia ja kansa kuolee nälkään.Kepun porukka ei käsitä miksi maataloutta tarvitaan Suomessa.Niillä ahneus ja pahansuopaisuus on tärkeintä.

Äänestä

Paskat ne mitään rikkaruohopellolta kerää.Luonto sen hoitaa ja eikkaruohot saa kasvaa.Ilman viljelyvelvoitetta ja tekemättä mitään saa 600 euroa hehtaarilta,
Laiskuus on aina ollut tukijussin hyve.Mihinkään tukiaisiin ei olisi koskaan pitänyt mennä,Sama kun tubeemaurin risutukiaiset.Palkitaan kun jättää oman metsän hoitamatta,

Äänestä
  • Jos keräisivätkin, kuka sitä hömppäheinää ostaisi. Epäilen ettei sitä sinapiksikaan kutsutusta kasvista tehdä kaupoissa myytäviä sinappeja. Ehkä sinappikaasuun kelpaisi, jos kyseistä kaasua saisi valmistaa ja myydä. Tiedä häntä, kun en ole maanviljelijä, kauppias enkä aseidenvalmistaja.

    Äänestä

  • volmari kirjoitti:

    Jos keräisivätkin, kuka sitä hömppäheinää ostaisi. Epäilen ettei sitä sinapiksikaan kutsutusta kasvista tehdä kaupoissa myytäviä sinappeja. Ehkä sinappikaasuun kelpaisi, jos kyseistä kaasua saisi valmistaa ja myydä. Tiedä häntä, kun en ole maanviljelijä, kauppias enkä aseidenvalmistaja.

    Sinäkö luulet Suomen tukijussien toimivan markkinatalouden periaatteilla. Neuvostoliitossakin vitsailtiin, että saada palkka teeskentelemällä työtä tekevää. Neukussa oli esimerkiksi ylitarkastajia ja muuta hömppäheinää.

    Äänestä

Kapihan vois tietää tuosta sinappikaasusta.Juoksuttihan upseerina jopa kepuisäntien poikia juoksuhaudoissa ja kylvi kaasua monttuihin,En minäkään viljelystä mitään tiedä.Sen tiedän että ruis tulee puolasta ja hyvä luomuliha Aegentiinasta,

Äänestä
  • Kasvaako liha maassa kuin vilja? luomuna.
    Jos sotket sen sieniin, se vähän kuin liha näöltään.

    Äänestä

Oodi mullille.Maasat sinä olet tullut ja maaksi sinun pitää jälleen muutuvan mutta ennen sitä me syömme sinut.Tiedän asiat sillä olenhan lihamestari.pappi ja kaupallinen sientenpoimija.Lisäksi upseerikoulun suunnistusmestari.

Äänestä
  • Ja mikä suurinta paras RUK todistus, vaikka nyt varusmies koulutus tulikin ylikessuna suoritettua, kuitenkin. Kaltaisiani armeija tuntee vähän. Nooo, kertausharjoituksiin ei enään huolittu!.

    Äänestä

Miljardien tuilla kerätään vähän hömppäheinää.

Äänestä

Suomessa ei muu leipä kasva kuin ruis ja sekin sontaa. Ulkomaisella viljalla eletään. Kotimaisesta viljasta iso osa on hömppärehua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kylläjämptionii kirjoitti:

Onko tuo kepulin keksimä termi jolla vituillaan tukijussin riistämälle? Mee komiat niitetähä vähä hömppäheinää ja loput tuet pannaha pattajan tilpehööreihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu