Veljmies ei päässynnä rukkiin

Eikä se päässyt armeijaankaan, kun sen verran on syntymäviinakset päässä.
Vaikka naapurin kanssa kusiaismättäällä osaakin juomaa tehdä, ei se oma riitä kuitenkaan, joka menee päähän kuin rautakangella lyötäisiin. Kaverikseen sanonut täällä olevaa herra upseeria, jota majuriksi tituleeraa. Sanonut, että hänkin olisi majuri vähintään jos olisi armeijaan päässyt, että se niin helppoa. Kun opettajakin sanoi kansakoulussa veljmiehelle, että mikähän sinustakin vielä tulee, että opettajakin jo tiesi suuret kyvyt. Eiköhän tämä, käyn vielä sian ruokkimassa, ja yökusella. Me ollaan niin kepulaisia, kun meillä tuo sikakin.

17

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin.varmaankin

      Me ollaan niin kepulaisia, kun meillä tuo sikakin.

    • Lentoupseeri.evp

      Kurjaa kun jäi velj mieheltä Mannerheimristi saamatta. HMTTn varman tiedon mukaan Mannerheimristiä aletaan jakamaan Kylmänsodanveteraaneille.

      • Kuten.täällä.toisellakin

        Joutui kai itse tekemään ruk todistuksenkin


      • MjuriEvp

      • ettästiedät

      • MjuriEvp
        ettästiedät kirjoitti:

        RUK todistus on paljon helpompi tehdä kuin hiihtolatu.

        Ja ajattele niitä matkoja, kun tuo latu kuvan mukaan sijaisee Sveitsissä


    • Älä välitä, en minäkään päässyt, kuin vasta 30 vuotiaana ylikessuna.
      Paljon toimistossa kirjoittamalla sitten tehtiin todistuksiin ulkonäköseikkoja.

      • Pankkolängvits

        Pankkomajurin takia piti erikseen palkata toimiston tyttöjä suomentamaan pankkolängvitsiä selkokielelle. Mahtoi tytöillä työpäivät venyä pitkiksi, kun ensin aamupäivän ajan piti yrittää ymmärtää mitä kirjoitukset ylipäätään tarkoittivat ja loppupäivän piti yrittää muotoilla ne ymmärrettävään muotoon.


      • Se.heidän.tehtävänsä
        Pankkolängvits kirjoitti:

        Pankkomajurin takia piti erikseen palkata toimiston tyttöjä suomentamaan pankkolängvitsiä selkokielelle. Mahtoi tytöillä työpäivät venyä pitkiksi, kun ensin aamupäivän ajan piti yrittää ymmärtää mitä kirjoitukset ylipäätään tarkoittivat ja loppupäivän piti yrittää muotoilla ne ymmärrettävään muotoon.

        Siksihän naiset juuri palkattu toimistoon.


    • >>Veljmies ei päässynnä rukkiin. Eikä se päässyt armeijaankaan, kun sen verran on syntymäviinakset päässä. Vaikka naapurin kanssa kusiaismättäällä osaakin juomaa tehdä...<<

      Kertomuksesi perhetaustastasi ei suuremmin yllättänyt. Suvussahan tuollainen meininki usein menee. Joko joulun kiljupanoksesi kuplii iloisesti?

      • Itseltäsi se koulunkäynti on jäänyt hyvin vähiin, sen näkee esityksestäsi. No, ehkä kansakoulun jotenkin läpäisit?, mutta tuolla taidollasi et olisi läpäissyt enää sitä ”rottakouluakaan".

        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme - piti sisällissodan vielä riehuessa keväällä 1918 Nivalan kirkossa puheen, julisti näin:

        Korjaan edellisestä ensimmäisen kappaleen. Piti sanomani näin:
        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme julisti näin:


      • Eipä noita ”näkyjä” kannata vakavasti ottaa. Lähentelevät tasoa, joka on tuolla, joka ”näkee” minut mm. puhumassa Sipilän lättänokasta. No, eihän hän toki voi nähdä mitään muuta kuin minut, kun päässään ei ole muuta kuin minä. Mutta ei ihan terve pää voi olla noilla muillakaan punikkeja ja komukoita kaikkialla näkevillä.

        Kun tuo kysymykseni ei ole vastauksia saanut, niin eiköhän se liene puoleltanikin jo loppuun käsitelty. En ole saanut kysymykseeni suoraa vastausta, mutta olisikohan se kuitenkin kolauttanut hieman omatuntoa kepulaisilla.


      • Ylivääpelöinen kirjoitti:

        Itseltäsi se koulunkäynti on jäänyt hyvin vähiin, sen näkee esityksestäsi. No, ehkä kansakoulun jotenkin läpäisit?, mutta tuolla taidollasi et olisi läpäissyt enää sitä ”rottakouluakaan".

        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme - piti sisällissodan vielä riehuessa keväällä 1918 Nivalan kirkossa puheen, julisti näin:

        Korjaan edellisestä ensimmäisen kappaleen. Piti sanomani näin:
        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme julisti näin:

        Kiitos! Lähetäpä minultakin terveiset sinne Nivalaan. Neuvon kuitenkin olemaan vittuilematta sikäläisille Kyösti Kallion huonosta koulumenestyksestä:

        https://urly.fi/17qa


    • Enpä minäkään nyt jatka enempää tällä erää, sillä nyt täytyy lähteä vielä ”joululahjomaan” viimeiset lahjottavani. Palaan illemmalla kotiin ja käyn vilkaisemassa tänne ja jos on tullut jotain asiallista, siihen palaan kyllä. Kuten avaukseni lopussa sanon, minulla ei ole omakohtaista kokemusta ja siihen perustuvaa tietoa noista asioista. Noista vanhemmista ajoista kertomaasi kyllä vielä muistan, ja niin oli, kuin kerrot. Noista tämän päivän ”kiemuroista” joudun vain toteamaan, että todella erikoista on, jos on noin kuin kerrot! Miksipä ei olisi, sillä asiantuntevalta vaikutat ja hyvin kirjoitat.

      Ei sillä toisellakaan puolella, vaikka Ralf Sund tuossa hallitusta kiittääkin, tosin mainiten ensin mielestään kai hyvään kehitykseen enemmän vaikuttaneet asiat.

    • En enää oikein muista, millainen sotilas koin olevani silloin, kun olin vielä sotilas. Mutta esimieheni varmaan näkivät minut erinomaiseksi sotilaaksi, kun silläkin uralla niin mainiosti menestyin.
      Tammikuussa lähden sitten kaksiviikkoiselle Etelä-Afrikan kiertomatkalle. Varmaan myös siellä saamme nauttia runsaita aterioita, jotka eivät tosin sisälly jo maksettuun perushintaan, 3 euroon, joka sisältää vain aamiaiset ja eräitä tilaisuuksien aterioita. Ellen sitten itse joudu leijonan ateriaksi Krugerin valtavassa kansallispuistossa, jossa teemme parin päivän safarin.

      • pankkishoitoon

        Muista etsiä paljon lomakuvia googlettamalla.


      • pankkishoitoon kirjoitti:

        Muista etsiä paljon lomakuvia googlettamalla.

        Sorry, että en huomannut tuota laittaessani tuon lähtöviestini. Kiitos toivotuksista! Varmaan tuo Krugerin kansallispuisto on hieno alue, jolla saamani matkaesitteen mukaan tulemme luultavasti näkemään monenlaista, myös norsuja ja leijonia. Toki tuleva matkani on oikein hieno muiltakin osin, monenlaista sillä näemme ja koemme.

        Kyllähän nuo tuollaiset matkat alkavat olla minullekin jo varsin rasittavia, mutta ovat ne myös niin antoisia, että niille yhä mieli vetää.

        On minulla nytkin naisystävä, ”stadin friidu”, jonka kanssa kohta lähdemme kaukomatkalle, mutta ei hän tänne luokseni tule, kun hänellä on jouluvieraina jälkipolveaan täältä pääkaupunkiseudulta. Minä käyn hänen luonaan tapaninpäivänä. Huomenna menen kotikirkkooni laulamaan joululauluja, joulupäivän varhaiseen joulukirkkoon en mene, mutta menen ehkä iltapäivän joulumessuun. Joulutunnelmassa nyt kuitenkin jo olen ja pysyn pyhien ajan. Nyt toivottelen vain Oikein Hyvää Joulua kaikille tämän kauniin joululaulun myötä:

        https://www.youtube.com/watch?v=L4FUvBercNA


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      388
      12644
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      269
      5542
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      236
      4073
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      285
      3101
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      23
      2105
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      20
      1910
    7. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      53
      1575
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      21
      1188
    9. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      168
      988
    10. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      935
    Aihe