Veljmies ei päässynnä rukkiin

Eikä se päässyt armeijaankaan, kun sen verran on syntymäviinakset päässä.
Vaikka naapurin kanssa kusiaismättäällä osaakin juomaa tehdä, ei se oma riitä kuitenkaan, joka menee päähän kuin rautakangella lyötäisiin. Kaverikseen sanonut täällä olevaa herra upseeria, jota majuriksi tituleeraa. Sanonut, että hänkin olisi majuri vähintään jos olisi armeijaan päässyt, että se niin helppoa. Kun opettajakin sanoi kansakoulussa veljmiehelle, että mikähän sinustakin vielä tulee, että opettajakin jo tiesi suuret kyvyt. Eiköhän tämä, käyn vielä sian ruokkimassa, ja yökusella. Me ollaan niin kepulaisia, kun meillä tuo sikakin.

17

126

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin.varmaankin

      Me ollaan niin kepulaisia, kun meillä tuo sikakin.

    • Lentoupseeri.evp

      Kurjaa kun jäi velj mieheltä Mannerheimristi saamatta. HMTTn varman tiedon mukaan Mannerheimristiä aletaan jakamaan Kylmänsodanveteraaneille.

      • Kuten.täällä.toisellakin

        Joutui kai itse tekemään ruk todistuksenkin


      • MjuriEvp

      • ettästiedät

      • MjuriEvp
        ettästiedät kirjoitti:

        RUK todistus on paljon helpompi tehdä kuin hiihtolatu.

        Ja ajattele niitä matkoja, kun tuo latu kuvan mukaan sijaisee Sveitsissä


    • Älä välitä, en minäkään päässyt, kuin vasta 30 vuotiaana ylikessuna.
      Paljon toimistossa kirjoittamalla sitten tehtiin todistuksiin ulkonäköseikkoja.

      • Pankkolängvits

        Pankkomajurin takia piti erikseen palkata toimiston tyttöjä suomentamaan pankkolängvitsiä selkokielelle. Mahtoi tytöillä työpäivät venyä pitkiksi, kun ensin aamupäivän ajan piti yrittää ymmärtää mitä kirjoitukset ylipäätään tarkoittivat ja loppupäivän piti yrittää muotoilla ne ymmärrettävään muotoon.


      • Se.heidän.tehtävänsä
        Pankkolängvits kirjoitti:

        Pankkomajurin takia piti erikseen palkata toimiston tyttöjä suomentamaan pankkolängvitsiä selkokielelle. Mahtoi tytöillä työpäivät venyä pitkiksi, kun ensin aamupäivän ajan piti yrittää ymmärtää mitä kirjoitukset ylipäätään tarkoittivat ja loppupäivän piti yrittää muotoilla ne ymmärrettävään muotoon.

        Siksihän naiset juuri palkattu toimistoon.


    • >>Veljmies ei päässynnä rukkiin. Eikä se päässyt armeijaankaan, kun sen verran on syntymäviinakset päässä. Vaikka naapurin kanssa kusiaismättäällä osaakin juomaa tehdä...<<

      Kertomuksesi perhetaustastasi ei suuremmin yllättänyt. Suvussahan tuollainen meininki usein menee. Joko joulun kiljupanoksesi kuplii iloisesti?

      • Itseltäsi se koulunkäynti on jäänyt hyvin vähiin, sen näkee esityksestäsi. No, ehkä kansakoulun jotenkin läpäisit?, mutta tuolla taidollasi et olisi läpäissyt enää sitä ”rottakouluakaan".

        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme - piti sisällissodan vielä riehuessa keväällä 1918 Nivalan kirkossa puheen, julisti näin:

        Korjaan edellisestä ensimmäisen kappaleen. Piti sanomani näin:
        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme julisti näin:


      • Eipä noita ”näkyjä” kannata vakavasti ottaa. Lähentelevät tasoa, joka on tuolla, joka ”näkee” minut mm. puhumassa Sipilän lättänokasta. No, eihän hän toki voi nähdä mitään muuta kuin minut, kun päässään ei ole muuta kuin minä. Mutta ei ihan terve pää voi olla noilla muillakaan punikkeja ja komukoita kaikkialla näkevillä.

        Kun tuo kysymykseni ei ole vastauksia saanut, niin eiköhän se liene puoleltanikin jo loppuun käsitelty. En ole saanut kysymykseeni suoraa vastausta, mutta olisikohan se kuitenkin kolauttanut hieman omatuntoa kepulaisilla.


      • Ylivääpelöinen kirjoitti:

        Itseltäsi se koulunkäynti on jäänyt hyvin vähiin, sen näkee esityksestäsi. No, ehkä kansakoulun jotenkin läpäisit?, mutta tuolla taidollasi et olisi läpäissyt enää sitä ”rottakouluakaan".

        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme - piti sisällissodan vielä riehuessa keväällä 1918 Nivalan kirkossa puheen, julisti näin:

        Korjaan edellisestä ensimmäisen kappaleen. Piti sanomani näin:
        Eilen on Nivalassa pidetty juhlatilaisuus Kyösti Kallion sadan vuoden takaisen puheen johdosta. Tuossa puheessa senaattori Kyösti Kallio - myöhempi eduskunnan puhemies, pääministeri ja talvisodan aikainen presidenttimme julisti näin:

        Kiitos! Lähetäpä minultakin terveiset sinne Nivalaan. Neuvon kuitenkin olemaan vittuilematta sikäläisille Kyösti Kallion huonosta koulumenestyksestä:

        https://urly.fi/17qa


    • Enpä minäkään nyt jatka enempää tällä erää, sillä nyt täytyy lähteä vielä ”joululahjomaan” viimeiset lahjottavani. Palaan illemmalla kotiin ja käyn vilkaisemassa tänne ja jos on tullut jotain asiallista, siihen palaan kyllä. Kuten avaukseni lopussa sanon, minulla ei ole omakohtaista kokemusta ja siihen perustuvaa tietoa noista asioista. Noista vanhemmista ajoista kertomaasi kyllä vielä muistan, ja niin oli, kuin kerrot. Noista tämän päivän ”kiemuroista” joudun vain toteamaan, että todella erikoista on, jos on noin kuin kerrot! Miksipä ei olisi, sillä asiantuntevalta vaikutat ja hyvin kirjoitat.

      Ei sillä toisellakaan puolella, vaikka Ralf Sund tuossa hallitusta kiittääkin, tosin mainiten ensin mielestään kai hyvään kehitykseen enemmän vaikuttaneet asiat.

    • En enää oikein muista, millainen sotilas koin olevani silloin, kun olin vielä sotilas. Mutta esimieheni varmaan näkivät minut erinomaiseksi sotilaaksi, kun silläkin uralla niin mainiosti menestyin.
      Tammikuussa lähden sitten kaksiviikkoiselle Etelä-Afrikan kiertomatkalle. Varmaan myös siellä saamme nauttia runsaita aterioita, jotka eivät tosin sisälly jo maksettuun perushintaan, 3 euroon, joka sisältää vain aamiaiset ja eräitä tilaisuuksien aterioita. Ellen sitten itse joudu leijonan ateriaksi Krugerin valtavassa kansallispuistossa, jossa teemme parin päivän safarin.

      • pankkishoitoon

        Muista etsiä paljon lomakuvia googlettamalla.


      • pankkishoitoon kirjoitti:

        Muista etsiä paljon lomakuvia googlettamalla.

        Sorry, että en huomannut tuota laittaessani tuon lähtöviestini. Kiitos toivotuksista! Varmaan tuo Krugerin kansallispuisto on hieno alue, jolla saamani matkaesitteen mukaan tulemme luultavasti näkemään monenlaista, myös norsuja ja leijonia. Toki tuleva matkani on oikein hieno muiltakin osin, monenlaista sillä näemme ja koemme.

        Kyllähän nuo tuollaiset matkat alkavat olla minullekin jo varsin rasittavia, mutta ovat ne myös niin antoisia, että niille yhä mieli vetää.

        On minulla nytkin naisystävä, ”stadin friidu”, jonka kanssa kohta lähdemme kaukomatkalle, mutta ei hän tänne luokseni tule, kun hänellä on jouluvieraina jälkipolveaan täältä pääkaupunkiseudulta. Minä käyn hänen luonaan tapaninpäivänä. Huomenna menen kotikirkkooni laulamaan joululauluja, joulupäivän varhaiseen joulukirkkoon en mene, mutta menen ehkä iltapäivän joulumessuun. Joulutunnelmassa nyt kuitenkin jo olen ja pysyn pyhien ajan. Nyt toivottelen vain Oikein Hyvää Joulua kaikille tämän kauniin joululaulun myötä:

        https://www.youtube.com/watch?v=L4FUvBercNA


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      71
      830
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      779
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      706
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      134
      700
    5. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      609
    6. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      607
    7. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    8. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      493
    9. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      492
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    11. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    12. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      43
      439
    13. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    14. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      62
      432
    15. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    16. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      422
    17. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      73
      414
    18. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      408
    19. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      408
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      395
    Aihe