Vivukselle sakkoja, loppuuko meno ?

jgfj555

Mitenkähän tuossa käy kun itsellänikin tuolta lainaa ja välillä tulee otettua kuukauden eräpäiväsiirto, pari sataa maksaa sekin.

"Pikaluottoyhtiö 4Finance on saanut markkinaoikeudelta raskauttavan listan toimintakieltoja kohtuuttomien ja lainvastaisten luottoehdoista sekä laittomasta luotonmyöntämismenettelystä"

Linkki kauppalehden artikkeliin:
https://tinyurl.com/sakkoa

7

468

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerran-otin-toisen-ei
    • Kohtuus-kehiin

      Ei ole pakko maksaa! Nyt kun on markkinaoikeuden ratkaisu.
      Laske itse se vuosikorko 50% jaettuna 365 päivällä niin saat päiväkohtaisen korkosumman. 30 päivän vipissä se ei ole 200 euroa ikinä.
      Jos lainasummasi on 2000 euroa, todellinen kuukausikorko on noin 2,75 euroa päivä eli 82 euroa kuukaudessa.

      • lukekaakokojuttu

        Korkokattolakihan ei edelleenkään koske vähintään 2000 euron suuruisia luottoja, tämä päätös ei siihen vaikuta, jos olet lainannut 2000€.
        Lisäksi nuo sanoo tuossa artikkelissa että muutokset on tehty jo keväällä, eli lainaehdot ym. ovat olleet siitä lähtien jo kuten nyt tuomittiin.


    • yrjjy

      Joo älkää maksaa menee luottotiedoooot :D :D :D

      • hulluksionmenomennyt

        Sama pitäisi tehdä kaikille muillekin pikavippi/pienlainafirmoille.
        Pois vain.
        Vain sikatyhmä käyttää niitä.


      • djrjyj

        No mitäs käyttää ja sitten ruikuttaa muille vainn.


    • u9vhr9295g92

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      125
      11112
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10314
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8030
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      183
      6510
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      50
      5582
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5051
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      146
      4364
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4236
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      68
      4051
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3604
    Aihe