Omenapuun leikkaaminen täydellä sadolla

Onko.kummempaa.nähty

Menin pihansiivoustalkoisiin ja pihaomenapuussa roikkui yksi asukas saha kädessä. Kysyessäni hän ei kertonut, miksi hän siellä oli, mutta yksi oksa rojahti alas omenoineen. Kipaisin hallituksen puheenjohtajan luo kysymään. Hän sanoi että nyt otetaan pari oksaa kun sattuu olemaan lava pihassa. (Se on aina siinä keväällä ja syksyllä.) Palasin takaisin todetakseni, että asukas karsi koko puun. Minä yritin ensin kieltää, sitten mennä poimimaan omenoita, ajoi pois, osa omenoista on vielä raakoja. Talloi mennessään omenoita, siirtyi seuraavan puun luokse ja sama juttu, kaikki oksat pois ja omenat maahan. Menetin kerrassaan malttini, en ole ikinä kuullut että puu raiskataan omenat oksilla. Sitten sain selityksen: on helpompi poimia omenat kun ottaa oksat pois, kun ovat niin korkealla. Se täytyi olla provosointia, ei normaali voi olla tätä mieltä.
No poimin omenoista ne, joita ei oltu tallattu. Lähdin sitten pois talkoista ja nyt kuivuri pyörii ja omenahillokattila liedellä. Lähti myös sahaaja ja jätti kaiken siihen makaamaan.

9

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Hullu tuo omenapuun sahaaja. Omenapuita leikataan keväällä ennen lehtiä ja maltilla, vain muutama oksa. Jos tulee kovat pakkaset, niin syksyllä sahatut omenapuut voivat kuolla.

      • jenniina111111

        Omenapuita voi hyvin leikata myös kesällä, kesäkuun loppupuolella yleensä, kun kovin kasvukausi on ohi. Kesällä tehty leikkaus ei samalla tavalla yllytä uusien versojen kasvua. Eli jos halutaa uutta kiivasta kasvua, niin leikkaus keväällä. Muussa tapauksessa kesällä. Näin olen lukenut ja puutarhurilta kuullut, ja näin toiminut, ja hyvin on mennyt.


      • poltinkarva
        jenniina111111 kirjoitti:

        Omenapuita voi hyvin leikata myös kesällä, kesäkuun loppupuolella yleensä, kun kovin kasvukausi on ohi. Kesällä tehty leikkaus ei samalla tavalla yllytä uusien versojen kasvua. Eli jos halutaa uutta kiivasta kasvua, niin leikkaus keväällä. Muussa tapauksessa kesällä. Näin olen lukenut ja puutarhurilta kuullut, ja näin toiminut, ja hyvin on mennyt.

        Niin kauan kuin on leutoja talvia, niin kesä- ja syysleikkauksen voivat mennä hyvin. Mutta jos tuleekin pakkastalvi, niin ei sitten omenapuilla menekään hyvin.
        Kesällä ja syksyllä leikkaaminen on arpapeliä, kun ei monikaan tiedä minkälainen talvi tulee.


      • Jenniina111111

        Ihan mielenkiinnosta kysyn. Mistä sinä olet tuollaisen tiedon saanut?


      • poltinkarva
        Jenniina111111 kirjoitti:

        Ihan mielenkiinnosta kysyn. Mistä sinä olet tuollaisen tiedon saanut?

        Jenniina111111 , outoja kysyt, joillakin on kokemusta.


      • Jenniina11111

        Ai miten niin outoa? Mielestäni on ihan fiksua kysyä, kun en tiedä sinusta mitään, miita kuin kiukkuisen vastauksen. Kysyin ystävällisesti. Olisit voinut vastata myös ystävällisesti.

        Enhän voinut mitenkään tietää, että sinulla on kokemusta omenapuiden kesäleikkauksista. Ja ilmeisesti olet aika laajastikin leikannut omenapuitasi kesällä, kun olet havainnut kuolemia aina kylmien talvien aikaan, vai? Jos ei ole kokemusta kesäleikkauksista, et niistä kokemuksella voi mitään tietää.

        Monet ovat perinteisesti aina leikanneet vaan keväällä, koska ovat luulleet ettei kesällä voi. Niin kauan kuin minulla ei ole tietoa sinun sanasi luotettavuudesta, luotan kirjallisuuteen ja koulutetun puutarhurin kantaan.

        Mutta kiitos vastauksesta. Päättelen sitten itse mihin uskon ja luotan. :)

        Katso Leif Blomqvist, Pohjoisen omenat - pomologinen käsikirja.


    • kaikkeakuleekin

      Heikkoja vesiversoja taitaa tulla urakalla... Mikäli puut selviää kevääseen. Oliko ne oksat minkä kokosia ? Kuinka vanhoja puita ne oli?

    • jaune

      On ihan huvä leikata omenapuita "SYKSYLLÄ" ( heinä-elo-syyskuussa) kun lehdet ei ole pudonneet . Tietty omenapuita ei oikein voi leikata sato päällä. Idea tähän syysleikkaukseen on juuri vesiversot tai nimenomaan niiden pois jääminen. Kun puu ei ehdi vetää kaikkea ravintoa lehdistä takaisin juuristoon ennen leikkausta ei sen myöskään tarvitse työntää ylimääräiseksi käyvää ravintoa keväällä vesiversoihin. Ja jos niitä kuitenkin tulee ,ei niitä saa missään nimessä leikata pois koska siihen tynkään tulee ensi vuonna 10 uutta. Ne pitää nyhtää pois noin juhannuksen aikoihin niin että nyhdettyyn oksaan tulee kanta. Tämä ei vioita puuta. Myös ajoissa tehty syysleikkaus on ihan turvallinen talvenkeston suhteen. Jos tulee niin kova pakkanen että se vioittaa puita tekee se sen oli ne leikattu tai ei. Yleensä vioitukset ovat rungossa eikä oksissa.

      Lisättäköön tähän että oikein vanha omenanviljelijöiden kikka suojata nuoria puita oli sitoa tuomen oksia runkoon. Tuomi tekee että jänikset ja kauriit eivät syö. Toimii muissakin kasveissa. Käytän kesällä kaikessa kelpaavassa kasvillisuudessa pieniä (10-15 cm ) oksia joista olen rapsuttanut kuoren rikki että se haisee paljon. Ei tarvitse olla lehtiä. Kätken oksat esim mansikkamaahan tai punajuuripenkkiin ja elukat luulee että kaikki on tuomea. Noin metrin välein. Huono puoli on että ne kuivuvat ja pitää vaihtaa. Toimii! Kannattaa kokeilla myös tulppaanien lähellä ja orvokkiruukussa. Kaikki tämä kelpaa muuten ainakin kauriille.

    • poltinkarva

      Vaan kyllä pakkanen menee omanapuuhun rungon sisälle juuri siitä haava kohdasta.Siitä haavan kohdasta pakkasvioitus alkaa ja kuori irtoaa. Mutta eivät kaupunkilaiset mitään tälläistä voi ymmärtää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      124
      2847
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      87
      2531
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1930
    4. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      178
      1891
    5. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1847
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1616
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1616
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1423
    9. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      408
      1371
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1299
    Aihe