Luuria näprääville kuolonkolaroijille elinkautista

Nyt on asennetta. Britannia laittaa liikennetörttöilijät koville: puhelinta näprääville kuolonkolarikuskeille ehdotetaan elinkautista.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201710152200462180_ul.shtml

Minun puolestani suomessakin voidaan tiukentaa otteita jos törttöillään liikenteessä. Kännikuskeilta ja huumausaineiden vaikutuksen alaisilta kuskeilta heti ajo-oikeus pois.
7118
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suomessa ollaan liian mamiksia pistämään asiat kuntoon.

Äänestä

"Kännikuskeilta ja huumausaineiden vaikutuksen alaisilta kuskeilta heti ajo-oikeus pois"
Näinhän jo nyt tapahtuu.

Äänestä
  • Tarkoitti varmaan pysyvästi.

    Äänestä

  • veikkaisin_näin kirjoitti:

    Tarkoitti varmaan pysyvästi.

    Juuri näin. "Poliisien tutuilta" pitäisi pystyä ottamaan ajo-oikeus pois lopullisesti. Mutenkin soisi että poliisien kanssa toistuvasti tekemisissä olevien toilailuille voitaisiin tehdä jokin pysyvä este.

    Äänestä

Joo, kaikille ajokyvyttömänä rattiin menneille kunnon tuomiot ja jos on aiheuttanut ihmishengen vaatineen onnettomuuden, tuomio vähintään vastaava kuin taposta.

Kolarin aiheuttanut aina heti ajokyky, huomio- ja reaktiokykytestiin että nähdään oliko onnettomuus inhimillinen virhe vai ajokyvyttömänä ajamisen seuraus.

Ajon aikana kännykän näplääjät tai muuta selvästi ajokeskittymistä häiritsevien toimien tekijät ei tietenkään testeihin joutuisi koska syy on selvä.

Äänestä
  • Eli "ajokyvyttömän" kannattaisi sitten aina räplätä kännyä, ettei joutuisi testeihin.

    Äänestä

  • joukolla_räpläämään kirjoitti:

    Eli "ajokyvyttömän" kannattaisi sitten aina räplätä kännyä, ettei joutuisi testeihin.

    Ei, vaan kännykän räplääjät ja vastaavat pääsisi automaattisesti samojen tuomioiden piiriin kuin ajokyvyttömätkin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vautsi..vau kirjoitti:

Nyt on asennetta. Britannia laittaa liikennetörttöilijät koville: puhelinta näprääville kuolonkolarikuskeille ehdotetaan elinkautista.

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201710152200462180_ul.shtml

Minun puolestani suomessakin voidaan tiukentaa otteita jos törttöillään liikenteessä. Kännikuskeilta ja huumausaineiden vaikutuksen alaisilta kuskeilta heti ajo-oikeus pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu