Paniikkikohtauksista

Tomaatti3

Aikoinaan elin tilanteessa, jossa alakerran pyromaani poltteli öisin rappukäytävässä lehtiä ja kotonaan. Oli polttanut myös rakennuksia. Niihin aikoihin sain paniikkikohtauksia. Tuntui kuin olisi kuolemassa, ja keuhkoja puristi, istuin kippurassa keittiön lattialla tai yritin haukkoa henkeä ikkunasta. Itse sitä ei silloin tajunnut yhteyttä tuohon, että on jatkuvassa hengenvaarassa. Vasta myöhemmin näki selvästi, että tuosta tilanteestahan se johtui.
Joten mietinkin sitä, onko paniikkikohtauksia saavilla elämässään jotakin syvästi stressaavia asioita tai jopa hengenvaaralliselta tuntuvia tilanteita? Niitä ei välttämättä näe tilanteen sisällä ollessaan, mutta esim. ajallisesti kauempaa ne voivat olla ilmiselviä.

1

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tripmehu

      Voi olla. Minulla ainakin on ja on ollut. Kun elin pahoinpitelyiden kierteessä, pelkäsin kuollakseni kaikkia sosiaalisia tilanteita. Pelkäsin kaikkien satuttavan minua samalla tavalla. Siihen aikaan paniikkikohtauksia saattoi olla kolme päivässä. Tunsin koko ajan olevani vaarassa. Sitten kun pääsin pois pahoinpitelijän luota lopullisesti, alkoi helpottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      3018
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2841
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      46
      2381
    4. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      42
      2371
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      2137
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      2035
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1005
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      115
      946
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      909
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      38
      884
    Aihe