Mazda sky diesel ei jaksa käydä

20sensorinauto

Ajoin moottoritietä yhtenä päivänä tuollaiset 300km.Matkan aikana kuului jostain vaimea paukahdus ja saman tien tehot alkoi hävitä 2,2 dieselistä. Pääsin kotipihaan mutta auto sammui pihaan itsestään. Nyt auto käy vaivoin hetken.
Ajattelin aluksi DPF polttoa. Josko pönttö olisi tukossa. Irrotin DPF pöntön autosta. Se tosiaan oli tukossa. Polttelin pöntön kuumaksi. Annoin jäähtyä. Seuraavana päivänä imurilla imin palamistuotteet pölynimuriin. DPF pönttö oli hengittävä ja auki. Kenno oli siistin näköinen kun endoskoopilla vilkasin.
Nyt ei auto sitten käy vieläkään. Edelleenkään mittaristossa ei pala mikään varotusvalo. Eikä vikakoodin lukija löydä mitään.
Tilasin exthaus gas pressure sensorin. Tuo kiinalainen piezokalvo-sensori kun alkoi epäilyttää.
Delta auto lupasi tilata osan mutta ei sieltä ole soittoa tullut. Lupasivat soittaa.Osa piti tulla viikossa Hollannista.
Tietääkö joku palstalla mitä pitää seuraavaksi tehdä.

7

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VCDS

      Alkeellista jos ei testerillä pysty lukemaan mahdollisia sensorivikoja, vaan pitää sokkona ryhtyä sensoreiden vaihtoa arpomaan!

      • 20sensorinauto

        Hyvä, mutta minulla homma tökkää tuohon 2. kotaan.
        1. Avaa konepelti.
        2. Käynnistä moottori.
        3. Lyhennä liitäntä rungon ja testiliittimen välistä hyppyjohdinta käyttäen.
        am6zzw00012729
        4. Painele ja vapauta kaasupoljin toistuvasti kaksi kertaa.

        Saako ECU jotenkin nollattua ensin. Niin että pääsen sivusi regenerointiin (minkä jo polttamalla tein vaikkei auto sitä tiedä,vielä).
        Minusta ECU suojelee nyt moottoria ja on jossain pitotilassa.
        Moottoriöljyt vaihdoin.


    • 20sensorinauto

      MAP sensori oli karstaa täynnä.Mutta käy edelleen yhtä vain hetken.Kylämänä käy jopa niin hyvin ettei mitään vikaa voisi edes arvata olevankaan.Noin minuutin jälkeen alkaa voida heikosti ja pian sammuu.Avoin ilmanputsarikotelon.Kotelon sisällä oli pakokaasua?
      Kerron jotta jollakin voisi olla helpompi neuvoa.

    • 20sensorinauto

      No nyt tämä sitten päätti alkaa käydä. Käynnistyy hyvin, vetää hyvin, kaikki melkein ok.
      Mitä tarkottaa vikakoodit jotka ovat "pending " tilassa.

      Vikakoodin lukijassa :
      Mil status ON,
      Codes found 3,
      Monitor N/A 3,
      Monitor OK 2,
      Monitor inc 5
      En osaa käyttää lukijaa.

      • kakkaset

        Käytättekö viimasuojaa laisinkaan nokikolarissa, mätzä taitaa olla hieman huurteessa?


      • Eipätarvetta
        kakkaset kirjoitti:

        Käytättekö viimasuojaa laisinkaan nokikolarissa, mätzä taitaa olla hieman huurteessa?

        Eipä ole tähän mennessä viimasuojaa tarvinut Mazdan dieseleissä. Kolmas menossa ja viimeisin 2013 mallin ajettuna rahtua vaille 200000 km.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4016
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2769
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe