Ostin Mazda 3 automaattivaihteisen sedanin, ja nyt olen kohta ajanut 2000 kilometriä! Onko kellään mitään kokemuksia,,niin huonoa kuin hyvää!
Jotkut lehdet on sanoneet meluisaksi, mutta entiseen ajoneuvooni (qashqai) Mazda on hiljaisempi,,tietysti voi johtua renkaistakin!
Mazda 3 automaatti
13
7528
Vastaukset
- HYVÄN_OSTIT
Hyvän hankinnan teit. Itsekin oon ajellut aikaisemmilla pikku Mazdoilla mm. 323, vm taisi olla jotain -80 luvulta. Pomminvarma peli, massaukset oli kyllä kunnossa, ei ruostepistettäkään
- Mzda
Onko normaalia, että vaihde d asennossa pysähdyksissä jarrua painaen, laatikko ei mene lepoon vaan jää jurnuttamaan. Jurnutus loppuu kun vaihtaa vapaalle. Pitäisikö askin vaihtaa itsestään vapaalle jarrupolkimen ollessa riittävän syvällä ilman että itse liikuttaa vaidekeppiä mihinkään ja vaihde kytkeytisi taas jarrua nostaessa. ( auto mazda3 2014). Toinen outous on että tankkaaminen on hankalalla kun pistooli katkaisee bensan syötön todella heräsi. Muissa autoissani ei ole ollut vastaavaa probleema.
Pyrkiikö auto voimakkaasti etenemään kone tyhjäkäynnillä vaihde D-asennossa?
Pieni ryömiminen on normaalia: automaattivaihteisto ei D-asennossa mene vapaalle itsestään, vaan käytetystä tekniikasta riippuen joko automaattikytkin tai hydraulinen momentinmuunnin pyörii joutokäyntiä, "vieden" mukanaan aina jonkin verran myös vaihteiston pääakselia.
Mazdan Skyactiv -vaihteistossa hydraulisen momentinmuuntimen häviöitä on pyritty pienentämään automaattisella monilevykytkimellä, joka suorakytkee moottorin kampiakselin vaihteiston pääakseliin, kun momentinmuunnosta ei tarvita. Auto ryömii jos tämä kytkin ei levossa irrota kunnolla.
Voimakkaaseen etenemishalukkuuteen D-asennolla tyhjäkäynnillä on monia muitakin vikamahdollisuuksia, ilmeisin on tietysti se, että moottorin tyhjäkäyntikierrosluku on liian suurella. Heti kylmäkäynnistyksen jälkeen koneen käydessä tyhjää kylmäkäynnin kierroksilla ja vaihteistoöljyn ollessa vielä kankeata, on ryömiminen yleistä ja normaalia. Tämä tasaantuu koneen ja vaihteiston lämmetessä ja kierrosten pudottua normaaliin tyhjäkäynnin kierroslukuun.
Omatoimisen asentelun tai "asentajan" jäljiltä on vaihteistoon saattanut tulla lisättyä/vaihdettua liikaa tai vääränlaista öljyä. Tämä saattaa aiheuttaa voimakkaan ryömimistaipumuksen.
Tarkkaile tilannetta ja vie huoltoon näytille, jos ei asia selkene.
- pauligue
Minulla oli 2014 vuosimallin sedan automaatilla. Alko pitää pirunmoista vinkunaa 4 vuoden ja 110 000 kilometrin jälkeen. Vein korjaamolle ja sanoin, että varmaan joku pyöränlaakeri sielä ääntä pitää. Olivat käyneet pyörät läpi ja totesivat korjaamolla, että haiskahtaa laatikkovialta. Kehottivat viemään valvuutetulle ja niinpä tein. Tutkivat siellä alta tunnin ja karu fakta kehiin. Laatikko paskana.
No ei mitään. Laitettiin siltikin maahantuojalle kysymystä mitä tehdään. Uusi laatikko olisi maksanut 6500€ päivän vaihtotyö. Tuli vastaus: maahantuoja korvaa töineen päivineen uuden ja vanha laatikko lähtee tehtaalle tutkittavaksi...
Niin mahtava maku jäi autosta, että vaihdoin uuteen vastaan uudempaan tuliterään Mazda 3 sedaniin vm. 2018 - joopp
Laatikko paskaksi eikä jäänyt edes paskanmaku suuhun no noiki voi käydä ilmeisestti
- parasjapanilainenkutenki
ilmeisesti jäi ruosteetkin huomaamatta?
- kokemustaon
Kyllä voi, koska jos olisi ollut vag auto kaikki olisi jäänyt itselle maksetavaksi, sellainen on se vag maailma
- AinaVoiVaihtaa
Mazda palsta, haloo. Menikö moitteet ihon alle??
No Mazda on paras, helpottiko? - maksetuttestit
AinaVoiVaihtaa kirjoitti:
Mazda palsta, haloo. Menikö moitteet ihon alle??
No Mazda on paras, helpottiko?Se helpotti silloin kun vaihdoin volkkarin pois mazdaan.
Ja tämä ihan omasta kokemuksesta ei esson baari höpinöitä, ehkä kannattaisi sinunkin kokeilla ei tarttis katkerana eri merkien palstalla käydä näyttämässä ja purkamassa pahaa oloaan- sitä kutsutaan mielenrauhaksi.
Itse kun vaihdoin sen suomen mainosautolehtien vertailuvoittaja merkin pois huomasin olevani se oikean elämän voittaja.
- Laittooja
Taijan sitte minähii laittoo maatsa ceeäxä kolomosen seuraavaksi.
- ananaskääpä
Minnes meinasit laittaa?
- Laittooja
Persiin alle.
- Tepateukkax
kohta nähdään kaveri osti kuukausi sitten uuden Matsa 3,ihmeen paljon onkin lootavikoja nykyaikanakin,entisaikoina ei ollutkaan...
Huonoja kokemuksia onkin lootisdta ja niiden korjaus innoista Foordeista,Nissaneista ja Hondista VW.kin joteskin ihme liike,pitää vissiin ostaa Matsa itekkin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952