Maisteriohjelmaan aiemmalla maisteritutkinnolla?

tietoakaipaava

Onko kellään kokemusta siitä, otetaanko minkään suomalaisen yliopiston maisteriohjelmiin opiskelijoita, joilla on jo olemassa yksi aiempi maisteritutkinto (eri alalta)? Itsellä olisi haaveissa toinen maisteritutkinto, mutta tietoa mahdollisuuksista löytyi aika huonosti.

9

1219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämän.tiedän

      Mikähän se toinen tavoittelemasi maisterin tutkinto olisi? Ja mikä se ensimmäinen oli?

      Itse olen päässyt humanistisessa tiedekunnassa maisteriopintoihin, kun takana oli jo maisterin tutkinto samasta tiedekunnasta mutta eri pääaineessa. Lisäksi täytyi olla perus- ja aineopinnot vähintään hyvin arvosanoin uuden tutkinnon pääaineessa.

      Varmastikaan en olisi päässyt tuolla taustalla esim. kauppakorkean maisteriohjelmiin. Kai aina täytyy olla jo taustaa alalla, jota aikoo opiskella maisteriohjelmassa. Jo olemassa oleva tutkinto ei siis ilman muuta mahdollista maisteriopintoja missä tahansa mutta ei myöskään estä niitä.

    • tietoakaipaava

      Ok, kiva kuulla kokemuksia. Olen siis KTM ja haluaisin hallintotieteiden maisterin tutkinnon.

    • täällämyös

      Olisin kiinnostunut samasta asiasta, joten jään seuraamaan jos jollain on tietoa/kokemuksia.

      • Itsellä meni toisin päin, v. 2003 hallintotieteiden maisteri ja v. 2013 sisään KTM-ohjelmaan, nyt kohta valmis:)


    • Toistatutkintoatekevä

      Maisteriohjelmat ovat juuri niitä varten, joilla on jo aiempi korkeakoulututkinto. Ei ole väliä, oletko kandi, maisteri, lisuri tai tohtori, haku tapahtuu aiemman alemman korkeakoulututkinnon perusteella ja aiempi tutkinto saa olla täysin eri alalta. Käytännössä aina vaaditaan riittävät opinnot eli sivuaineopiskelijoiden perus- ja aineopinnot haettavassa aineessa, minkä lisäksi yliopisto voi asettaa enintään vuoden ylimääräiset täydentävät opinnot sen varsinaisen kaksivuotisen maisteriohjelman lisäksi (tyypillisesti tutkimusmenetelmäopintoja ja pääaineopiskelijoiden täydentäviä aineopintoja) eli vaikka hakuvaiheessa opiskeluajaksi sanotaan noin kaksi vuotta, se saattaa olla oikeasti pidempi.

      Perus- ja aineopinnot (yhteensä noin 60 opintopistettä eli yhden vuoden päätoimiset opinnot, yleensä kuitenkin 2-3 vuotta) on tarkoitettu suoritettavaksi avoimessa yliopistossa ennen hakemista, jos niitä ei ole suoritettu aiempaan tutkintoon sivuaineina.

      Tämä on tilanne 2017, vuonna 2016 oli toisin ja 2018 tulee varmasti taas olemaan toisin. Lisäksi tämä koskee aloja, joita voi opiskella avoimessa yliopistossa. Esimerkiksi lääketiedettä ei avoimessa voi opiskella eikä sinne liene kuin yksi reitti ns. päävalinnan eli kandiohjelman kautta.

      • hyvä.tietää

        Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa kovinkaan monien aineiden aineopintoja. Tällöin opinnot usein voi suorittaa yliopistossa joko tutkintoa täydentävänä opiskelijana parin vuoden aikana ensimmäisen tutkinnon jälkeen tai myöhemmin erillisinä opintoina. Hakeminen vaihtelee yliopistosta ja tiedekunnasta toiseen.


      • Nyt.joku.liioittelee

        "Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa kovinkaan monien aineiden aineopintoja"

        Totta, sieltä löytyvät vain humanistiset, kauppatieteelliset, kasvatus- ja käyttäytymistieteelliset, luonnontieteelliset, maatalous- ja metsätieteelliset, oikeustieteelliset, teologiset ja yhteiskuntatieteelliset aineet. Jos terveydenhuoltoon tai sotilaaksi haluaa niin ei onnistu.


      • niin-mutta
        Nyt.joku.liioittelee kirjoitti:

        "Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa kovinkaan monien aineiden aineopintoja"

        Totta, sieltä löytyvät vain humanistiset, kauppatieteelliset, kasvatus- ja käyttäytymistieteelliset, luonnontieteelliset, maatalous- ja metsätieteelliset, oikeustieteelliset, teologiset ja yhteiskuntatieteelliset aineet. Jos terveydenhuoltoon tai sotilaaksi haluaa niin ei onnistu.

        Useimmiten kuitenkin mahdollisia ovat vain perusopinnot, harvemmin aineopinnot.


    • onnistuukyllä

      Onnistuu kyllä.
      FM (tietojenkäsittelytiede) nyt KTM josta gradua väsään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      212
      14185
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5907
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      5093
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      288
      3908
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      141
      3648
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      123
      3645
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2160
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1507
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1311
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      314
      1243
    Aihe