Maisteriohjelmaan aiemmalla maisteritutkinnolla?

tietoakaipaava

Onko kellään kokemusta siitä, otetaanko minkään suomalaisen yliopiston maisteriohjelmiin opiskelijoita, joilla on jo olemassa yksi aiempi maisteritutkinto (eri alalta)? Itsellä olisi haaveissa toinen maisteritutkinto, mutta tietoa mahdollisuuksista löytyi aika huonosti.

9

1285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tämän.tiedän

      Mikähän se toinen tavoittelemasi maisterin tutkinto olisi? Ja mikä se ensimmäinen oli?

      Itse olen päässyt humanistisessa tiedekunnassa maisteriopintoihin, kun takana oli jo maisterin tutkinto samasta tiedekunnasta mutta eri pääaineessa. Lisäksi täytyi olla perus- ja aineopinnot vähintään hyvin arvosanoin uuden tutkinnon pääaineessa.

      Varmastikaan en olisi päässyt tuolla taustalla esim. kauppakorkean maisteriohjelmiin. Kai aina täytyy olla jo taustaa alalla, jota aikoo opiskella maisteriohjelmassa. Jo olemassa oleva tutkinto ei siis ilman muuta mahdollista maisteriopintoja missä tahansa mutta ei myöskään estä niitä.

    • tietoakaipaava

      Ok, kiva kuulla kokemuksia. Olen siis KTM ja haluaisin hallintotieteiden maisterin tutkinnon.

    • täällämyös

      Olisin kiinnostunut samasta asiasta, joten jään seuraamaan jos jollain on tietoa/kokemuksia.

      • Itsellä meni toisin päin, v. 2003 hallintotieteiden maisteri ja v. 2013 sisään KTM-ohjelmaan, nyt kohta valmis:)


    • Toistatutkintoatekevä

      Maisteriohjelmat ovat juuri niitä varten, joilla on jo aiempi korkeakoulututkinto. Ei ole väliä, oletko kandi, maisteri, lisuri tai tohtori, haku tapahtuu aiemman alemman korkeakoulututkinnon perusteella ja aiempi tutkinto saa olla täysin eri alalta. Käytännössä aina vaaditaan riittävät opinnot eli sivuaineopiskelijoiden perus- ja aineopinnot haettavassa aineessa, minkä lisäksi yliopisto voi asettaa enintään vuoden ylimääräiset täydentävät opinnot sen varsinaisen kaksivuotisen maisteriohjelman lisäksi (tyypillisesti tutkimusmenetelmäopintoja ja pääaineopiskelijoiden täydentäviä aineopintoja) eli vaikka hakuvaiheessa opiskeluajaksi sanotaan noin kaksi vuotta, se saattaa olla oikeasti pidempi.

      Perus- ja aineopinnot (yhteensä noin 60 opintopistettä eli yhden vuoden päätoimiset opinnot, yleensä kuitenkin 2-3 vuotta) on tarkoitettu suoritettavaksi avoimessa yliopistossa ennen hakemista, jos niitä ei ole suoritettu aiempaan tutkintoon sivuaineina.

      Tämä on tilanne 2017, vuonna 2016 oli toisin ja 2018 tulee varmasti taas olemaan toisin. Lisäksi tämä koskee aloja, joita voi opiskella avoimessa yliopistossa. Esimerkiksi lääketiedettä ei avoimessa voi opiskella eikä sinne liene kuin yksi reitti ns. päävalinnan eli kandiohjelman kautta.

      • hyvä.tietää

        Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa kovinkaan monien aineiden aineopintoja. Tällöin opinnot usein voi suorittaa yliopistossa joko tutkintoa täydentävänä opiskelijana parin vuoden aikana ensimmäisen tutkinnon jälkeen tai myöhemmin erillisinä opintoina. Hakeminen vaihtelee yliopistosta ja tiedekunnasta toiseen.


      • Nyt.joku.liioittelee

        "Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa kovinkaan monien aineiden aineopintoja"

        Totta, sieltä löytyvät vain humanistiset, kauppatieteelliset, kasvatus- ja käyttäytymistieteelliset, luonnontieteelliset, maatalous- ja metsätieteelliset, oikeustieteelliset, teologiset ja yhteiskuntatieteelliset aineet. Jos terveydenhuoltoon tai sotilaaksi haluaa niin ei onnistu.


      • niin-mutta
        Nyt.joku.liioittelee kirjoitti:

        "Avoimessa yliopistossa ei voi suorittaa kovinkaan monien aineiden aineopintoja"

        Totta, sieltä löytyvät vain humanistiset, kauppatieteelliset, kasvatus- ja käyttäytymistieteelliset, luonnontieteelliset, maatalous- ja metsätieteelliset, oikeustieteelliset, teologiset ja yhteiskuntatieteelliset aineet. Jos terveydenhuoltoon tai sotilaaksi haluaa niin ei onnistu.

        Useimmiten kuitenkin mahdollisia ovat vain perusopinnot, harvemmin aineopinnot.


    • onnistuukyllä

      Onnistuu kyllä.
      FM (tietojenkäsittelytiede) nyt KTM josta gradua väsään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      384
      5729
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1702
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      971
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      874
    5. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      50
      842
    7. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      44
      842
    8. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      129
      835
    9. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    10. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      817
    Aihe