Usko, kaikesta huolimatta järkilaji.

pilkkuviivaviiva.ei.rek

Usko Jumalaan, Kristukseen, syntien sovitukseen, ikuiseen autuuteen taivaassa...kaikki nämä ovat arkiajattelumme ja myös logiikkamme tavoittamattomissa. Eipä niitä kai ole Jumala viisaudessaan antanutkaan meille järjellämme märehdittäviksi vaan uskolla vastaanotettaviksi. Tässä mielessä usko on ehkä valitsemani otsikon vastakohta.

Kuitenkin, huolimatta tästä näennäisestä ristiriidasta ilmoitetun Jumalan sanan totuuden ja arkiajettelun välillä, usko on kuitenkin järkilaji. Meillä on Sana uskottavaksi ja sen osalta järkemme toimii kristallinkirkkaasti silloin, kun Sana resonoi sydämissämme elävän uskon. Muutoin uskova luottaa ja käyttää järkeään kuten kuka tahansa ihminen, paitsi ehkä rehellisemmin ja tehokkaammin, koska usko Jumalaan ja hänen sanaansa vahvistaa meissä Jumalan kaltaisuutta. Kuvakseen ja kaltaisekseen Jumala meidät loi. Ei tietenkään veroisekseen, olemme aina luotuja ja Hän on Luoja. Jumalan kaltaisen olemme kuitenkin kahden maailman olentoja, mallisen ja taivaallisen todellisuuden. Ihmisen kokonaiskuvan tajuaminen ja tunnustaminen ja Luojan ylistäminen on järjen totista köyttöä ja elämän täyteyttä.

8

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää pohdintaa :)

    • juuuuuuuhh

      Taikausko järkilaji = järkilaji = taikausko =järkilaji = taikausko = järkilaji....no niiiiiin on!!!

    • Melkoista "uskoa" taitaa kyllä vaatia tuo aloittajan päättelyketju. Irrationaaliset uskonnollisen uskon kohteet ja käsitteet vain todetaan osaksi objektiivista todellisuutta vailla minkäänlaista perustelua tai vaatimusta todisteista. Aloittajan muka-perustelu ennemminkin todistaa keskustelun otsikon vääräksi kuin oikeaksi.

      • Usko on ehkä hankala ymmärtää jos on uskosta osaton. Jos vilpittömästi ja nöyrästi pyydät tulee Vapahtaja sinunkin henkilökohtaiseksi Vapahtajaksesi sydämeesi asumaan. Silloin koko homma on sinulle päivänselvää. :)


    • Yksi asia tässä kai tuli todistetua. Pyhä yksinkertaisuus on tosiasia.

    • kerubim

      En ymmärrä miksi usko olisikaan jotenkin järjen vastakohta. Usko on osa Jumalan ihmiseen luomaa järkeä. Uskon puute on järjen puutetta.

      • Hyvin sanottu :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4649
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4405
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1779
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1671
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      355
      1121
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1119
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      58
      984
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      948
    Aihe