Miten sijoittaisit 20 .000

PenaPankkimies

Ystäväni on vuosien mittaan säästänyt 20.000€. Miten hän ne sijoittaisi järkevimmin? Hän on eläkeiässä, joten ei pitkäksi aikaa kiinni mihinkään.

Tarkoitus on nauttia ne itse, seuraavalla polvella on omat rahansa.

7

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kestokassi

      Tavallinen pankkitili on ihan hyvä paikka pitää rahoja, kun ne on tarkoitus käyttää ja sijoitusaika on tuo mainitsemasi "ei pitkäksi aikaa".

      Tietääpähän ystäväsi, että rahan arvo heikkenee vain inflaation verran.

      Jos haluaa, niin esim. Kauppalehden sivuilta voi vertailla talletusten korkoja.

      https://www.kauppalehti.fi/5/i/porssi/korot/?selected=talletuskorot

    • Voitto.Lopullinen

      Ja mahdollisen syyllistämisen tilillä makuuttamisesta voi samantien jättää omaan arvoonsa ja unohtaa.

      Varsinkin pankkien "sijoitusneuvojat" eli rahastomyyjät kauppaavat turvallisia ja edullisia rahastojaan suu vaahdossa, mutta ainoa turva niissä on pankilla; heille tulee hoito- ja säilytyspalkkiot yms juoksevat kulut rahastojen tuotosta riippumatta.
      Edes korkorahastojenkaan turvassa ei ole tässä nykyisessä korkoympäristössä kehumista ollut; lyhyenkin koron "vuorenvarmat" rahastot ovat tehneet tappiota eli jopa setelien tunkeminen patjaan olisi ollut parempi vaihtoehto kuin marmoritiskien rahastot.

      Pankkitalletus siis, kunnes parempaa tulee tarjolle.

      • taashuijattu

        heh joo varsin kärkkäästi ovat tarjoamassa indeksilainoja ( oblikaatioita) ensimerkintä luonnollisesti reilulla ylikurssilla, joka varmistaa, että sijoittajalle ei periaatteessa jää ( jos talletussuojattu juttu) edes maksettua emissiohintaa esim 11300€ vaan nimellisarvo joka on 10000€.( jos emissio kurssi on 113,000).

        ennemmin kannattaa osta tupakkaa koko rahalla sen arvo ei laske....heh


    • rhaeipoijinyt

      Nyt ei saa mitään halvalla joten älä osta mitään kalliilla vaan säästä pankkitilläsi tai käytä elämiseen.

    • jokasellase

      20 000 pikku raha.Muutama matka-se on siinä.

    • Heiyyuhhy

      Ei kannata sijoittaa vaan pitää tilillä niin ei häviä. Ja käyttää niitä kun tarvitsee. Rahallisesti paljon järkevämpää.
      Sijoitukset ei tuota kuin roposia ja verot ja kulut syöt paljon mahdollisista tuotoista. Eikä ole rahaa enää tilillä. Rahastot ja osakkeet yhtä tyhjän kanssa. Suurin osa etelä suomen ja muun maan keski ja hyvätuloisista persaukisia ja ei todellista rahaa käytettävissä. Korkeat kulut, velat, autolaina, rahoja sidotaan rahastoihin joilla ei saa mitään.

      Jos osaa tehdä bisnestä niin silloin eri asia

      Itse teen osto / myynti bisnestä ja tuotot on 40-300% välillä. Maksan aina käteisellä tilisiirrolla. En koskaan velalla, jos en ole varma että saan voittoa niin en osta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      40
      3017
    2. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      70
      2527
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      174
      2344
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      2038
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      18
      1436
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1373
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1366
    8. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      13
      1259
    9. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1254
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1231
    Aihe