Tänään tuli julki joku saksalainen tilasto, jossa VAG:n kulkuneuvot olivat pärjänneet hyvin. Jutussa kyllä mainittiin, että kyse 1-3-vuotiaista autoista, joita meillä ei tarvitse katsastaa lainkaan, tuskin Saksassakaan. Ja meilläkin siirrytään uuteen katsastusrytmiin ensi keväänä, jolloin välit harvenevat alle 10-vuotiailla autoilla.
Tuon saksalaistilaston täytyy olla vaihtoehtoinen fakta eli huijaus niinkuin monet muutkin totuudet ovat olleet kyseisen konsernin tuotteiden osalta viime aikoina. Ehkä samalla myös hukkuvan viimeinen hätähuuto.
Em tilaston kärkipaikalla ollut Porsche on mm Ruotsin hinaustilastojen kärjessä aika pahoine vikoineen, vaikka siellä se lienee enimmäkseen kesäkosla.
Harmillista, ettei saksalaisiin voi enää luottaa missään, vaikka tekevätkin hyviä autoja ajo-ominaisuuksiltaan.
Uusin saksalainen huijaus
6
118
Vastaukset
saksalainen huijaa aina. sakut huijasi maailman väestöä jo toisen maailmansodan aikaan ja sama huijaus jatkuu edelleen. kuraa suolletaan kansalle ajoneuvojen muodossa joilla ei tee sitten yhtään mitään. varsinkin vw konsernin tekeleet.... no ei tarvii varmaan enää edes kertoa :D
- KylläHaiseeTuokinTilasto
No onpa taas kuksmanneilta surkea myynninlisäys yritys. Ei pure ainakaan minuun, mutta johonkin kusetettavaan kylläkin.
- tieto_lisää_tuskaasi
Saksassa katsastetaan taksit ja vuokra-autot joka vuosi! Yksityisten henkilöautot katsastetaan samoin välein kuin Suomessa. Riittävästi aineistoa tuota tilastoa varten.
- vedätys
Tuskin Porschen lukumäärät takseissa ja vuokra-autoissa ovat tilastollisesti merkittäviä, joten pelkkä vedätys tälläkin kertaa.
- 345345
Jokainen ymmärtää että katsastustilasto ja auton luotettavuus ynnä tyyppiviat ei oikei korreloi, paitsi jos tyyppiviat on jarruissa, pyöräntuennnassa tai päästöissä.
Katsastus kertoo paljolti omistajan huolellisuudesta.- tyyppi.vika
Ja tilastothan sen kertovat todellakin: VAG-autoissa yleisimmät hylkäyssyyt ovat juuri alustan viat ja päästöongelmat, usein myös käyttöjarru.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1444007Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3663084Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142018Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101715Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51148Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23861- 71839
- 44804