Asfaltointi tehdään Suomessa hutiloiden

Juuso901

Oletko ajanut Turun moottoritien vasta uusittuja asfaltointeja pitkin Turkuun päin.
Sinänsä kiva kun rangasmelu laskee tasaisen pinnan ansiosta, mutta on se ihan juosten kustu ja aallolla heti uutena! Eikö parempaan pystytä?

En tähän seikkaan edes osannut kiinnittää huomiota ennen kuin ajelin jokin vuosi sitten Saksan baanoilla. Siellä on kunnia-asia pitää tiet kunnossa ja vot ne ovat sitä. Auto menee kuin pöytäpinnalla, ei hytky ja heilu.
Nyt em. Turun motarin uudella asfaltilla hytkyttää ja huojuttaa ihan koko ajan. Destian elinkaarimallin ansiota, eikö joku voisi ostaa vatupassin pojille?

3

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naturat

      Pohjatyöt jääneet tekemättä, suokuokka ja jussi!

    • ParaneeJo

      Täristys on tänä kesänä jo huomattavasti vähäisempää. Mutta aina tätä pätkää ajaessa käy mielessä, saiko tilaaja edes alennusta tästä iskareita testaavasta motarinpätkästä? Kuka sen muuten urakoi?

    • laadullaväliä

      Halvin valitaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      204
      7391
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      130
      3320
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1964
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      61
      1942
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      62
      1879
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1829
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      84
      1827
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1695
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1571
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1514
    Aihe