Pitääkö kestävää ratkaisua (tai mistä sen tietää mitä pommia uusi tuo tullessaan) odottaa vielä pari vuotta vai mistä vuosimallista eteenpäin uskaltaa ostaa N47 konetta, mm. 320d? Onko bemari saanut ongelman kuntoon?
Vaihdoin joku aika sitten pois bemarista usean tuhannen kuluriskin vuoksi. Merkki on muuten hyvä, mutta en edes harkitse sitä ennen kuin jakoketjuongelma on korjattu.
BMW B47 2019 korjaa jakoketjuongelman?
11
11106
Vastaukset
- Pekkiss
Hyvä kysymys, 2012 320d sirkutti myyntivaiheessa kuin kalkkarokäärme. Itsekin olen kiinnostunut koska bemarin kanssa voi huokaista helpotuksesta. Vika vaivannee myös rivikutosta, mutta ei esiinny siellä uutisiin asti.
- SaksalainenParasKaikessa
Ei Bemuissa mitään ole, Taas jonkun kateellisen tolloteron panettelua.
- BoysFromBayer
Totta puhut, ei BMW :ssä voi olla vikoja, ei ole eikä tule. Kateellisten provoja kaikki BMW :n viat...
- bemaristis
Niin, tiedät varmaan että suurin ongelma oli 2008-2009 ja pienempi ongelma 2010-2011 jonka jälkeen pitäisi olla poistunut. En tiedä kuinka vanhan romun haluat ostaa ja tietysti jos joku sitten perustelee että kannattaa ostaa kutonen, niin on niitäkin hajonnut. Uudemmissa on sitten kaksi turboa, joten tuskin niidenkään korjailu sinua kiinnostaa. Ehkä sinun kannattaa ostaa Toyota Carina II, se on kyllä luotettava auto mutta hieman paska ajettava. Ai niin ja itse ajelen N47:lla ilman suurempia pelkoja.
- Nobemarii
Pitäisiköhän BMW :n miettiä sitä luotettavuuden lisäämistä vaikka lisävarustelistalle jos ei muuten. Kyllä tuon hintaisessa merkissä sen pitäisi olla jo itsestään selvyys.
- Jutustelija1
Nobemarii kirjoitti:
Pitäisiköhän BMW :n miettiä sitä luotettavuuden lisäämistä vaikka lisävarustelistalle jos ei muuten. Kyllä tuon hintaisessa merkissä sen pitäisi olla jo itsestään selvyys.
M5 pelittää, vähäisempää ei kannata ostaakaan...
- VaihdoinPoisBemarista
Onko kellään vm 2013-> N47-konevariantin (mm. 320d) omistajalla ollut jakoketjuongelmia? Netin mukaan mennyt parempaan suuntaam, mutta todellista korjausta eikä varmuutta ole.
- hihihs
Yhtään kirjoitusta en ole netistä löytänyt, jotain se kertonee. Tänne varmasti kohta ilmaantuu. Kirjoittaja varmasti sitten yksilöi auton ja ottaa kuvat korjauskuiteista. Itselläkin on ko. kone.
- Anonyymi
Mulla oli 6 v. 150 tkm. 316d f30 vm 2014 Ei mitään vikaa. Ei edes polttimoa mennyt. N47 kone. Nyt uudessa B47 ja taas mennään... Outoja juttuja täällä🤔
- Anonyymi
Kun käytin omaa autoa Laakkosella, niin asentaja sanoi vian poistuvan vuosimallista 2014 alkaen tai jälkeen. En nyt muista ihan tarkkaan kumpiko.
Ilmeisesti korjaus on tehty hammasmääriä muuttamalla. Elikkä alkuperäinen vika on ollut suunnitteluvirhe. - Anonyymi
Jatkoa vielä edelliseen. Löystynyt ketju usein rikkoo ketjuohjaimet, josta seuraa ketjun katkeaminen. Näin olen netistä lukenut. Omaa kokemusta ei vielä ole, mutta varmaankin tulossa on ;) Ne korjatkoon joilla kokemusta jo on !
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5511569Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla958769Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.94202Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka203921Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti43809Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j73616- 893550
Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle133409Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.343202Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.452365