Miten nyt kaikki koulut ovat hyviä ja mitään ei saa lopettaa???????
Vähän aikaa sitten kaikissa kouluissa oli huono ilma. Korjauksia vaativat kovasti ja nyt kaikki koulut ovat hyviä ja kunnossa, eikä ole mitään korjattavaa.
Kaikki oppilaat ikoselle, silloin loppuisi tappelu kouluista.
Vähän aikaa sitten kaikissa kouluissa oli huono ilma. Korjauksia vaativat kovasti ja nyt kaikki koulut ovat hyviä ja kunnossa, eikä ole mitään korjattavaa.
Kaikki oppilaat ikoselle, silloin loppuisi tappelu kouluista.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sinunkin piti laittaa korkki kiinni? Miten kävi?!
Entä taksimiehet joutuisi työttömiksi.
En usko, että taksimiehet työttömäksi joutuu. Kyllä autokyydintarvitsijoiden määrä lisääntyy, kun eläkeläistenmäärä kasvaa.
Naapuri ainakin kuskaa vanhuksia omalla autollaan.
Kaikki koulut kii vaa ja lapset kotiopetukseen!
Eiku alakoulun vois siirtää yläkoululle.Kaikki muut alakoulut kii ja sinne yks iso laitos. Pihakin passais paremmin pienemmille pennuille.
Ikoselle yläkoululaiset ja lukio.
Ei kai noissa listalla olevista kouluista yhdelläkään ole ollut isompia ongelmia sisäilman kanssa, Ikosestahan se suurin haloo on ollut. Rannassa ja Emolahdessa on aika toimimaton ilmastointi, mutta eiköhän ne sielläkin ole pärjänneet kohtuudella.
Vanhoissa kouluissa/rakennuksissa 50 luvulta on yleensä "painovoimainen"ilmanvaihto joka toimii ilmanpaineen ja lämpötilan mukaan,rakennuksessa oleskeltaessa henkilön pitää toimia ja saneerata rakennusta kunnioittaen ilmanvaihdon suhteen.
Matalapaineen aikaan ilmanvaihto on tietenkin erilainen kuin korkeapaineen aikaan,ihmisen on hyvä kun hän on ulkopuolella vallitsevan ilmapaineen aikaan rakennuksessa.
Myös rakenteet kestää paineen vaihtelut 110 vuotta koska muovia ei ole käytetty rakenteissa.
Nykykyisin on mallina muuttaa paine-eroja puhaltimilla ja imureilla jotka ei tietenkään tee rakenteille hyvää.
Eipä taida olla täällä enää painovoimaisia ilmastointeja missään, ilmastoinnit on koneellistettu tavalla tai toisella.
kiinni vaan sitämukaan kun säästöjä tulee. Raha se on joka ratkoo olimiten oli muuten. Pitemmänpäälle paras ratkaisu on keskittäminen.
Emolahti ja Rannankylä kiinni myös!!
Onko järkeä säilyttää koulua, jossa 2019 jälkeen oppilasennuste on vain 35 oppilasta siinä ei ole edes huomioitu kaivoksen sulkemisen takia tapahtuneet poismuuttoja.
Ruotanen hiljenee kaivoksen myötä.
Mielestäni Ikoselle kaikki lapset! Vanhemmat voivat kuskata koska vaarallinen tie lasten yksin kulkea ja linja-autot lisäksi apuna Rannankylällä ja kuulemma kaivoksen lähettyvillä myös tiet vaarallisia. Turha ripotella lapsia ympäri kyliä. Opettajilla helpompi kun ovat samassa paikassa myös. Voivat pitää kokoukset samassa sekä jos on vanhempi-opettajajutteluita voivat Ruotanen Rannankylä-vanhemmat tulla vaikka yhteiskyydeillä hienoilla autoillaan palavereihin, sen jälkeen hoitaa kauppala-asiat. Mutta kaikilta osin pitää saada säästöä aikaan, ei vaan lasten ja vanhempien kustannuksella
Muuta en tiijä mutta haistakaa...
Emolahti on seuraava lähtijä kierroksessa.
Kaivoksella työskenteleviä immeisiä on joka puolella Pyhäjärveä, ei ainoastaan Ruotasella.
Kaikilta kouluilta tulee vähenemään lapsia, ei ainoastaan Ruotasen koululta.