"Luulosairautta" se kaikki on vaan

Tohtorit Tolvana, Torvelo ja Tumpelo & kumppanit ovat olleet etunenässä luokittelemassa käypää hoitoa, jonka mukaan kaikki sairaudet ovat luulosairauksia. Se säästää aikaa ja rahaa ja lääkärit voivat keskittyä mukavampaan elämäntapaan.

Tätä silmälläpitäen on lanseerattu lääkkeetön kasettiterapia, jossa rentouttavia harjoituksia tekemällä kotiin voi jäädä odottamaan noutajaa.

Tohtorit ovat pistäneet terapiansa rahoiksi. Tolvanan erikoisalaa on stressi ja erityiset ahdistustilat, joita lievittää lukemalla ääneen kaikenlaisia loruja ja satuja. Torvelo on keskittynyt sisätauteihin, joita torjuu kansanomaisin keinoin perehdyttämällä kuulijansa iloliemen saloihin. Tumpelon spesiaalialaa on toiminnallinen puoli tutkimuksineen, jotka ehdottaa jättämään väliin ja tähyämään vaikka tähtiä taivaalta.

Tohtorien Tolvanan, Torvelon ja Tumpelon terapiassa kansa on parantunut sataprosenttisesti ja lisää terapioita kehitellään. Vanhahtavien kasettien lisäksi myös DVD-bisnes kukoistaa ja kaikki voitot kääritään kotiin, herrojen omiin taskuihin.



Mistähän tuokin oikein synnyttää, naapurin tytär sanoi äidilleen pienestä ja hoikasta olemuksestani.

Oltiin nähtävästi tulossa tähän mihin nyt ja aikaansa edellä tuolloin, kun synnytyskipuihin tarjottiin vain peiliä ja kättä suun eteen huudon tukahduttamiseksi. Sairaalassa Suomessa, ilokaasulaitteiden killuessa pelkkinä seinänkoristeina.

Vaan mikäs se siellä synnytyksen jälkeen roikkuu?

- Koko jalkovälini niin, ettei vatsa toimi enää normaalisti ja sinisenä syntyneen lapsen aivot on hapenpuutteella pilattu. Ideologian tähden.

Hirveä määrä elämän loppuun asti jatkuvaa kärsimystä sairaan ideologian tähden, jota ei tarvitse ainakaan minulle kenenkään tuputtaa. Ei täällä eikä missään muuallakaan.



Jalka. Kaatuessani lähes suoralla maalla ja murrettuani nilkkani reilu kuukausi sitten se heti kuvattiin ja lastoitettiin.

Nuppiani ei ole kuvattu edes valituksen jälkeen, vaikka otsa kalvaa ja oikea korvakin jo vaivaa.

Päästyäni kotiin jalka olisi kuvattu jo reilun viikon kuluttua uudestaan, sitten kolmisen viikon jälkeen, mutten päässyt silloin vielä kävelemään ja peruin ajat.

Kun uutta aikaa ei kuulunut, päätin, etten varaakaan. Jos eivät kuvaa nuppiani, en tarvitse lääkärinaikoja jalallenikaan. Yhtä säästöä kaikki yhteiskunnalle.

1

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoittaessani kahdella sormella näyttönäppäimistöllä tabletin alapuolisen näppäimistön lakattua toimimasta 25.10.2017 yöllä yksinkertaiset asiat muuttuivat monimutkaisiksi. Laitetta ei ole voinut lähettää takuuhuoltoonkaan ennen kuin saan korvaavan laitteen käyttööni. Tilattuani yhden se hajosi matkalla, ja sekin meni huoltoon kaupanpurkuja harkitessani.

      Irralliset näppäimistöt ovat hyvä idea, mikäli toimivat. Tavallisen näppäimistön kun vetäisin USB-porttiin, koko näyttö meni pimeäksi eikä kirjoittamisesta tullut mitään. Lenovon Productivity Pack -näppäimistö oli ainoa varteenotettava tasohiirineen, muttei siinä ollut mitään kiinnityssysteemiä, joten tabletti tuppasi luisumaan alas, ja palautin tyyriin näppäimistön takaisin myyjälle. Mobian näppäimistössä oli rannetuki, muttei tasohiirtä eikä NumLock'ia, jolla hiirinäppäimet olisi voinut aktivoida Windowsin helppokäyttötoiminnossa. Sama ongelma oli Pregossa; ei NumLock'ia eikä rannetukea, puhumattakaan tasohiirestä.

      Tässä on mennyt nyt neljättä viikkoa ketkuillessa näiden laitteiden kanssa ja joutunut pärjäilemään näyttönäppäimistön kanssa. Vasta päivä pari sitten huomasin, että näyttönäppäimistöä voi liikuttaa ruudulla pois tekstin edestä. Useammalla sormellakin voisi yrittää kirjoittaa, mikäli ergonometria olisi parempi. Kahdella sormella näppäillessäni olen ajatellut ALSia sairastavaa Riku Mattilaa, joka kirjailee enää vain silmänseurantalaitteella. Mikään ei ole yksinkertaista, kun terveys menee.

      Ongelmana ovat myös ohjelmat, jotka tukevat huonosti tai ei ollenkaan näyttönäppäimistöllä kirjoittamista. LibreOffice on siinä mielessä surkea, samoin WordPad; ja Word Mobile yrittää koko ajan viedä laitteen mukana tulleet käyttöoikeudet niin, että voisi lukea vanhoja tekstejään vaan, muttei päästä niitä muokkaamaan. Hätäapuna on ollut Microsoftin OneNote, joka toimii edes siedettävästi ja taltioi tekstit automaattisesti oikoluvun ollessa pelkkää hepreaa. Tautien runtelemiin aivoituksiin netistä löytyy kuitenkin https://oikofix.com/ , jonne kirjoituksensa droppaamalla välttyy suuremmilta munauksilta ja "sutkesohduistakin" tulee suhdesotkuja, kuten vahingolta vältyttiin tuolla https://keskustelu.suomi24.fi/t/14986265/aivopesulla-terveeksi-oletko-kokeillut-jo#comment-91690826 . On helppoa vähätellä ja aliarvioida ihmisten vastoinkäymisiä, kipuja ja särkyjä, mutta kyllä omat aivoni alkavat olla aika muussina, jonka huomaa kaikesta. Vasen nilkkani jäi paksummaksi murtumisen ja kaatumisen seurauksena menetettyäni tasapainoni suoralla maalla. Mutta hain ulkokehräksen murtumaani varten sairaalasta vaan lastan ja jätin kontrollin ja uuden röntgenkuvauksen ihan boikottina väliin, sillä jos ei kuvata ja tutkita nuppiakaan, joka sen kaatumisen aiheuttaa, miksi kuvata jalkaakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7441
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7311
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5058
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      129
      4731
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      41
      4548
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4060
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1721
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1499
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      237
      1347
    Aihe