Maatalous syvällä ahdinkossa !

Pakko taas laittaa tämä, maataloustuet ovat kahvirahoja sosiaalitoimeen verrattuna maataloustulo on 0.4 miljardia ja sosiaalitoimi pitkälti yli 50 miljardia. Maataloustukea vastaan tulee ruokaa koko rahalla, sosiaalituet ei tarvi marjaan mennä.
27317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Tuosta marjaanmenosta kysyn. Paljonko pitäisi kerätä puolukoita vuoden lapsilisät ansaitakseen tai mikä olisi sopiva määrä mustikoita kuukauden kansaneläkkeestä?

Äänestä
  • Verkon keskustelupalstojen perusteella puhdistetun mustikan käypä hinta yksityiskaupassa on noin 20–25 euroa ämpäriltä. Kilohinnaksi tulee näin 3,3–4,2 euroa.
    Näillä hinnoilla 350 kiloa mustikkaa eli noin 58 ämpärillistä kerännyt perheenäiti ansaitsisi 1 160–1 450 euroa. Ammattipoimijan päiväansio olisi 66 mustikkakilolla noin 231 euroa.

    Äänestä

Tulevaisuuden kesät eivät tule auttamaan jussien ahdinkoa yhtään, vaan sateisuus lisääntyy. Tulee aika että ruuasta tulee tässäkin maassa pulaa. Silloin olisi hyvä jos maatalous voisi tuottaa ruokaa eikä sitä olisi tapettu. Ulkomainen ruokahuolto ei ole myöskään kirkossa kuulutettu, vaan hyllyjen tyhjenemiseen riittää pieni häiriö, puhumattakaan isosta kriisistä tai sodasta. Tätä ei maatalouden vihaaja mieti kun on ruokaa suu täynnä.

Äänestä
  • Ruokaa saa aina rahalla, hyvä vertailukohde on öljy, hinta voi tosin moninkertaistua yhdessä yössä ja kuten tiedämme, olemme persaukisia ja elämme jo nyt velaksi..

    Äänestä

  • Kylläisiä kirjoitti:

    Ruokaa saa aina rahalla, hyvä vertailukohde on öljy, hinta voi tosin moninkertaistua yhdessä yössä ja kuten tiedämme, olemme persaukisia ja elämme jo nyt velaksi..

    öljyntuottajia ei ole maataloustuen kaltaista hirttoköyttä kaulassa, jolla voi kiristää aina vain halvempia tuotteita kuluttajille..

    Äänestä

mualaisliiton tukipummi ostaa kahvirahoilla city-maasturin,

köyhä koettaa tulla toimeen kuukauden viis-satasella...

Äänestä
  • Miksei köyhä hanki maatilaa ?

    Äänestä

  • jghjgfhjgfhjgfhj kirjoitti:

    Miksei köyhä hanki maatilaa ?

    Ei sitä arvaa mennä köyhän hankkimaan maatiloja, kun avaajakin sanoo maatalouden olevan syvällä ahdinkossa (ahdingossa).
    Mutta avaukseen muuten puuttuen, kun siinä halutaan verrata tiettyjä sektoreita, jotka kuormittavat yhteiskunnan verotaakkaa, esitän kysymyksen.

    Miksi sosiaalitoimi kuormittaa noin paljon, että se mielestäsi on pelkkiä kahvirahoja maajussien elättämiseen verrattuna?

    Äänestä

  • huono_sijoitus kirjoitti:

    Ei sitä arvaa mennä köyhän hankkimaan maatiloja, kun avaajakin sanoo maatalouden olevan syvällä ahdinkossa (ahdingossa).
    Mutta avaukseen muuten puuttuen, kun siinä halutaan verrata tiettyjä sektoreita, jotka kuormittavat yhteiskunnan verotaakkaa, esitän kysymyksen.

    Miksi sosiaalitoimi kuormittaa noin paljon, että se mielestäsi on pelkkiä kahvirahoja maajussien elättämiseen verrattuna?

    "Miksi sosiaalitoimi kuormittaa noin paljon, että se mielestäsi on pelkkiä kahvirahoja maajussien elättämiseen verrattuna? "

    Piti olla näin.
    Miksi sosiaalitoimi kuormittaa noin paljon, että sen rinnalla mielestäsi maataloustuki on pelkkiä kahvirahoja maajussien elättämiseen verrattuna?

    Äänestä

  • Katsotaha tajuaako kansa edes tulevasta Altian 'osituksesta kuka viilaa linssiin ja ketä. Suomalainen dujnarihan olisi Euroopan rikkaimpia, jos olisi hallitus joka ei veisi työn tuotoista yli puolet jämpteilke veroina ja pääjohtajille osinkoina. Kyllä se on jämpti jonka pitäisi vuokrakasarmissa konsernijohtajan kanssa asustaa. Metsät verolle ainakin sadantonnin tukia naativilta.

    Äänestä

Voisiko maajussien kahvirahojen maksun sitten lopttaa, luulisi että maajusseille riitäisi 50 miljardin sosialisektorin rahatkin, niitäkin pitäisi varmaan maajusseilta karsia? Sosilaalisektorin karsinnan voisi aloittaa vaikkaa maajussien eläkkeistä, vakuutusmaksuista, sairaslomarahoista jne.

Äänestä

Tän päivän maaseudun tulevaisuudessa pariskunta halusi ostaa toimivan maatilan tukipelloilla emolehmätuotantoon.Ei ole myytäviä tiloja,Ei löydy, koska kuka nyt lypsävää lehmää ja tukiaishehtaarejaan myisi.

Äänestä

Kepuloisten tuet lopetettava.. Ryypätköön omiaan, eikä veroillani.. Jää rahaa sosiaaliturvaan..

Äänestä
  • komukoiden mielestä sitten on hyvä kun ei ole ruokaa eikä työtä..

    Äänestä

Kepulille Kela Gold taskuun ja luukulle anomaan rahoja.

Äänestä

Kepuloiset! Laittakaa ensivalijulistukseenne himonne purkaa köyhien sosiaaliturva...

Äänestä
  • voisi laittaa töihin..

    Äänestä

  • mualaisliiton vattupaska fasistille risusavottaan...

    Äänestä

Hätä on ollut suuri:

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/83838-hatahuuto-suomesta-nyt-tosi-kyseessa-rahamme-ovat-loppu

nyt kuitenkin:

https://yle.fi/uutiset/3-9896078

Mitähän tästä pitäisi ajatella ja mitähän varten noita tukia pitäisi nyt sitten saada?

Mahtaako nuo hallituksen leikkauslinjat olla kohdistettuna ihan oikeisiin kohteisiin?

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/219622-uusi-maatalousministeri-saa-120-000-euroa-maataloustukia-nyt-pukki-kaalimaan

https://www.uusisuomi.fi/raha/215466-suomi-erottuu-rajusti-eun-maataloustuissa-maanviljelijalla-oikeus-harjoittaa

Tulisiko yksi perhe toimeen noilla maksetuilla tuilla pelkästään ympärivuotisesti,kun työttömän on tultava kokovuosi toimeen alta 800 tonnilla? Kannattako tuota viljelyä sitten enää harjoittaa elinkeinona Suomessa laisikaan?Taitaisi tulla halvemmaksi maksaa työttömyydestä ja ostaa muualta tuontitarvikkeina elintarvikkeet.

Äänestä

Saa+tulla+aika+perkeleen+monta+sateista+kesää+ja+aika+perkeleen+monta+maatilaa+saa+mennä+konkkaan+ja+tukijussin+itsaria+ja+ruokaa+riittää+kun+nyt+10+000+maatilaa+tekee+maatalouden+tuotannosta+n.+68%:tia+ja+nyt+tiloja+on+vielä+käsittämättömät+n.+50+000:tta,+ja+jokaista+tuetaan+190%:sen+tuottamasta+arvosta+eli+annetaan+lähes+2+euroa+rahaa+ja+nämä+tukiaisten+laiskistuttamat+tollot+saa+aikaiseksi+1+euron!+Eu:keskiarvo+tuissa+on+30%:tia.+Toivottavasti+tulee+sateisia+kesiä+ainakin+10+peräjälkeen+ja+saa+lukea+yhteiskunnalle+myönteisiä+uutisia+maatilojen+konkursseista+ja+tukiloisien+itsareista+toivottavasti+huomattavasti+enemmän+kuin+nyt!+Hirveä+on+ahdinko+kun+riskit+on+sosialisoitu+veronmaksajille+ja+mites+nyt+ahdingon+keskellä+tuli+yllättäen+paras+ruis+sato+30+:een+vuoteen??+Mitenkäs+mahtaa+olla+oikeasti+muillakaan+lajeilla?+Tuleeko+ahdingosta+ilmi+jotain+muutakin,odotellaan+mahtaako+nämä+työtävieroksuvat+tukiaisten+laiskistuttamat+pummit+tulla+ilmi+muustakin+vedätyksestä+?

Äänestä
  • Lukiessani nimerkin "peltopellet" kirjoittamaa laadukasta kommentointia, virisi ajatus tuon itsemurha toivomuksen kohdalla,että jospa kaikki vaikeuksiin ajautuneet ihmiset tekisi ratkaisun päättää päivänsä!?
    Katkeroituneet yksilöt,aloittaja mukaan lukien voisi aloittaa poistumisen keskuudestamme.
    Pian olisi jäljellä vain onnistujat ja talous nousisi kohisten.
    Äitiyspakkaus voisi jo syaniidipillerin sisältää,näin kaikki helppoa olisi!

    Äänestä

Juuri näin !

Äänestä

Miksi minä en lopeta vuokralaisten rahojen varastamista tai oikeastaan kähmin asumistukia miljoonia joka vuosi. En tietenkään olen demari.

Äänestä

Kepu Gold tuo viljelijälle makkaraa ja juustoa leivän päälle

Äänestä

Suhteellisesti korkeinta tukea maataloudelle maksoivat Sveitsi, Norja ja Japani. Sveitsissä tuottajatuen osuus tuotannon arvosta nousi viime vuonna 68 prosentista 73 prosenttiin ja Norjassa 65 prosentista 70 prosenttiin. Islannin tuottajatuki nousi viime vuonna 58 prosentista 69 prosenttiin.
Elintarpeiden hintataso suhteessa maailmanmarkkinahintoihin oli viime vuonna korkein Sveitsissä. Maan kuluttajahinnat olivat OECD:n katsauksen mukaan 2,63 kertaa korkeammat kuin markkinahinnat. Japanissa suhde oli 2,13, Norjassa 2,12, EU:ssa 1,48 ja Yhdysvalloissa 1,03...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Rahakeräysviljelijöille kirjoitti:

Pakko taas laittaa tämä, maataloustuet ovat kahvirahoja sosiaalitoimeen verrattuna maataloustulo on 0.4 miljardia ja sosiaalitoimi pitkälti yli 50 miljardia. Maataloustukea vastaan tulee ruokaa koko rahalla, sosiaalituet ei tarvi marjaan mennä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu