Saako asianosainen tietää että häntä koskeva päätös on luovutettu ulkopuoliselle? Tuomiothan ovat julkisia. Jos tilaan esimerkiksi käräjäoikeudesta tietyn päätöksen, jolla henkilö X on tuomittu pahoinpitelystä, kerrotaanko X:lle että jäljennös tuomiosta on luovutettu minulle? Entä jos menen lukemaan tuomion paikan päälle käräjäoikeuteen? Entä miten toimivat muut viranomaiset, kuten syyttäjälaitos. Jos pyydän saada nähtäväksi päätöksen syyttämättäjättämisestä, merkitsevätkö he ja luovuttavatko tiedon asianosaisille, että olen pyytänyt kyseisen asiakirjan?
Kerrotaanko ketkä ovat pyytäneet tuomiota?
5
166
Vastaukset
- frghhyuj
"Ei" kaikkiin kohtiin.
- laskuvaiei
Itse asiassa muistan ainakin sellaisen tapauksen kun eräs ''vaihtoehtomedia'' kaivoi esiin erään Ylen toimittajan vanhan rikostuomion, jolloin kyseinen toimittaja otti yhteyttä tuomion antaneeseen käräjäoikeuteen ja sai tietää kuka tuomiota oli pyytänyt. Tuossa tapauksessa kyseessä oli Johan Bäckman. Blogikirjoitus asiasta alla:
http://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2016/08/01/aatteellinen-julkaisu/
Julkisuuslain mukaan tiedon pyytäjän ei tarvitse selvittää henkilöllisyyttään eikä perustella pyyntöään, mutta onkohan kuitenkin niin että jos henkilöllisyyden kertoo, se jää talteen? Varsinkin jos tuomiota ei mene lukemaan paikan päälle niin ainakin vanhat tuomiot ovat jossain arkistoissa, joista ne täytyy skannata, jolloin niistä lähetetään yleensä lasku ja lasku lähetetään kotiin, jolloin tarvitaan henkilöllisyys.
- Periaatteessa
Asianosainen ei voi ainakaan olla varma, onko tiedon pyytäjä esiintynyt omalla nimellään vai naapurinsa nimellä. Siellä kun ei kysellä henkkareita.
- Kokemusta....on
Lehdet saa automaatisesti kaikki tuomiot viikoittain ja sitten valkkaavat herkullisimmat jutut myyntiä edistämään.
- Ei....ole
Ja me kaikki tietenkin tiesimmekin, että näin asia ei tietenkään ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512