1980 valmistunut omakotitalo, johon olen tekemässä saunaremonttia. Sähkömies kävi purkamassa saunavalon pois tieltä, jotta pääsin purkuhommiin. Entisen saunavalaisimen kaapeli oli laitettu saunan paneelien alla mustan teräsputken sisään, kysymys kuuluukin pitääkö uusi kaapeli olla myös teräsputken sisällä vai kelpaako muoviputki? Pesuhuoneen puolella laipiossa putki on muoviputkea ja saunan oven kohdalla vaihtui teräsputkeen, nyt siinä on pelkkä jatkoholkki muoviputken päässä. Sähkäri vei kaikki entiset putket/kaapelit mukanaan, enkä ole saanut häntä kiinni puhelimella (olisin muuten kysynyt häneltä). Valaisimen paikka siirtyy lauteiden alta oven viereen ja olisin ajatellut laittaa putket valmiiksi ja sähkäri kävis sitten tekemässä loput.
Saunavalaisimen kaapelointi
dfhvgjbhknlm
5423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei tarvi.
Vanha kaapeli poikki vain sähkökaapista ja uusi tilalle.
Nykyisin kaapelit vedetään ilman putkituksia kattopanelien sisäpuolella. Mutta kaapelille pitää jättää panelien alle 10-15mm ilmarako kaapelille.
Kumpi puoli on kattopanelin sisä- ja kumpi on ulkopuoli?
No ei helevitissä.
Jos vetää kattopanelin taakse jotain, niin se on sitten lämmökestävää kaapelia. Esim SSJ kaapelia voi vetää kattoon, ja se maksaa kuluttajalle sellaisen 5 euroa per metri plus katkaisu, plus kuljetus, plus työ.
Kun remontoi, kannattaa vetää MMJ:tä mahdollisimman alas, vähintään alle metrin korkeuteen.
Nikke Naulaaja voi niitä kattopaneleita naulata ihan niin paljon kuin huvittaa kunhan ei koske sähköjohtoihin.
Se on niin jos putken laittaa, sen on nykyisinkin oltava saunassa yli metrin korkeudella lämmönkestävää lajia. Tosin nykyisin ei tarvitse kaapelille käyttää putkea, joten tuo vaatimus on helppo kiertää. Sen kaapelin on oltava lämmönkestävää jos kaapeli on vedetty yläkautta saunan sisällä.