On valaisimet (4 kpl) , joissa Hytronik Dali liitäntälaitteet. Lisäksi yksi Dali tutka ja yksi virtalähteellinen 4-kanavainen Dali painike ja yksi samanlainen painike, mutta ilman virtalähdettä.
Systeemit on kytketty kaikki yhteen, kuten kuuluukin, mutta miten nyt sitten määritellään hommat niin, että molemmista painikkeista ohjataan neljää eri valaisinta erikseen ja tutka ohjaa lisäksi ainoastaan vain kahta valaisinta, joita ohjataan myös painikkeilla?
Kaikki kamat on Hytronikin Dali tuotteita. Epäselvää on vain, että kuinka nämä ohjelmoidaan.
www.hytronik.com
DALI järjestelmän ohjelmointi
7
2059
Vastaukset
- sähkörane
Sieltä lataat ohjeet kiltisti vain. Suosittelen ekana perehtyy mitä myyt asiakkaalle.
- Hopo12345
Kannettavalla ohjelmoit. Toki tarvitset keskukseen usb portin tai sitten kytket johtimilla nappiin . Oikea ohjelma sinulla täytyy myös olla. Dalilla niitä on useampia riippuu kikaleista mitä ohjelmaa tarvitset.
- salvadari
dali on syvältä.
Kaikkien eri valmistajien kikkareiden sovittaminen yhteen pelkkää tuskaa. Varsinkin kun se yksi kikkare ei suostu toimimaan.
DMX-väyläisten laitteiden kanssa helpompaa - kyseessä vanha mutta kovan luokan käyttöön taputeltu väylähomma. Laitteita, tietotaitoa ja sovelluksia löytyy.
Jos pitää lähteä verkkokikosteluun niin sitten ArtNet.
- Salvadorr
Mikähän ohjelmisto noille Hytronikeille sitten käy?
Eli ei onnistu ilman koneella ohjelmointia?
Niin, että jos mulla on nyt noilla Hytronikeilla tehty järjestelmä, niin siihenkö ei sitten voi laittaa vaikka Helvarin Master boxia, tai muita liitäntälaitteita?? - Hopo12345
Eiks sieltä Hyronin sivuilta selviä. Dalin tool boxsilla saa jotain tehtyä . Vähän laajempaan tarvitset desingeriä. Siinä ohjelmassa täytyy olla noi sun kikaleet. Kannettavalla ne on ohjelmoitava. Usb portin kautta se käy helpoiten. Meidän viimeisin mikä ohjelmoitiin auditorioon käytettiin desingeriä valoihin mut crestoniin missä oli videotykki ja muita musiikkilaitteita tarvittiin crestonin ohjelma ja dalin AV 503 väliin et ne sai pelittämään keskenään. Sinullahan ei tämmöistä ole tämä vaan tiedoksi. Eli jos sinulla ei ole näistä kokemusta kannattaa ottaa joko osaavaan henkilöön tai valmistajan tukeen yhteyttä ei nämä ihan helppoja ole. Esimerkkinä crestoniin tuli päivitys niin sen hallinta ohjelma heitti dalikikaleet ohjelmasta ulos. Ohjelmasta täytyy myös jotain ymmärtää.
- ledluxre
Dalia lykätään mutta mistä tykätään?
Dali on hieno systeemi, mutta loppukäyttäjän painajainen. Tulee kuolemaan pois markkinoilta on ennustukseni. Äly on jotain muuta mitä nyt tyrkytetään dalin muodossa.
- Salvadorr
Noniin.. Näyttää, että helpommalla pääsee, kun pistää push himmennettävät liitäntälaitteet ja tutkan, jossa push - himmennin 1-10V lähdöllä noille kahdelle valaisimelle ja 5-painikkeet. Onneksi on vedetty "paksulla" 5x 1,5..
On se kumma, että mainostetaan yhtenäistä sandardia ja vielä, että ei ohjelmointia. No toimiihan ne ilman ohjelmointiakin, mutta kaikki samaan aikaan. Sen nyt saisi halvemmallakin tehtyä jos sitä haluaa. Lisäksi en nyt löytänyt tietoa, millä ohjelmalla noita koodaillaan... Syvältä koko systeemi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1482814Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3632017- 401757
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii351678Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua311393Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941213- 541173
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327949Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110938Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53782