Tein valotunnistimen fototransistorin avulla.

eli fototrankku lähettää signaalia tietokoneelle, jotta se arvio että onko normaali hehkulamppu vai loisteputki joka juuri sytytettin/sammutettiin.

Siis en mitannut valon määrää vaan värähtelyä valossa.
353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valon määrää ei nimenomaan kannata mitata, jos haluaa tunnistaa lampun päällääolon. Lamppujen valo värähtelee yleensä kaksinkertisella verkkotaajuudella eli 100 Hz, sen sijaan luonnonvalo on aina tasaista.

Äänestä
  • Huomasin juuri tuollaisen jännän jutun kun ei sattunut olemaan tietokoneessa sopivia vastuksia laittaa fototrankun signaalia suoraan line-in -liitäntään, huomattava viive on mikrofoni-liitännässä koneelle.

    Ihmettelin että kun... ei pitäisi olla tuollaista viivettä että mistä johtuu... mikrofoniliitännän ominaisuuksia.

    Äänestä

Käytin nopeampaa kuin
FFT tuossa :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harrasteethyvia kirjoitti:

eli fototrankku lähettää signaalia tietokoneelle, jotta se arvio että onko normaali hehkulamppu vai loisteputki joka juuri sytytettin/sammutettiin.

Siis en mitannut valon määrää vaan värähtelyä valossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu