KIA Niro luotettavin uusi auto.

KL_uutisoi

Tuore listaus: tässä luotettavimmat ja vikaherkimmät uudet autot

Consumer Reportsin mukaan Kia Niro on luotettavin uusi auto.

Consumer Reports tutki taas autojen luotettavuutta.

Yhdysvaltalaisen kuluttajalehden Consumer Reportsin selvitys perustuu 640 000 autosta kerättyyn dataan.

Lehden mukaan täysin uuden tai juuri uudistetun auton ostajat joutuvat useammin kärsimään autojen vioista kuin ne autoilijat, jotka ostavat vähän pidempään valmistetun mallin. Usein ongelmat löytyvät autoon ympätystä viimeistä huutoa olevasta tekniikasta.

Lehti neuvookin, että aivan tuoretta automallia ei kannattaisi ostaa, vaan parempi olisi laittaa rahansa väistyvään, vanhempaan malliin.

CR:n raportin mukaan kymmenen luotettavinta autoa ovat Kia Niro, Subaru BRZ/Toyota 86, Lexus ES, Lexus GS, Audi Q3, Toyota RAV4, Lexus IS, Toyota Prius V (tila-auto), Toyota Prius C sekä Infiniti Q70.

Vähiten luotettavat kymmenen autoa ja joitakin niiden ongelmapaikkoja:

Chevrolet Camaro; vikoja vaihteistoissa (vähäisiä), elektroniikkavikoja

Mercedes-Benz GLC; jarru-, ohjaus- ja jousitusvikoja

Jaguar F-Pace; elektroniikkavikoja, vuotoja voimansiirrossa

GMC Acadia; elektroniikkavikoja

Fiat 500; elektroniikka- ja jarruvikoja

Ford Focus; vaihteistovikoja

Ford Fiesta; vaihteistovikoja ja vikoja ilmastoinnissa

Volvo XC90; elektroniikkavikoja, sähkövikoja

Cadillac Escalade; vaihteistovikoja (merkittäviä), vikoja ilmastoinnissa

Tesla Model X; vikoja haukansiipiovissa, maalipinnassa ja verhoilussa sekä ilmastoinnissa

4

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • USAtilasto

      ...ja näin siis USA:ssa jonne monia eurooppalaisia ei viedä. Vastaavasti amerikkalaiset eivät ole pärjänneet eurooppalaisten luotettavuustesteissä kovin mairittelevasti.

      Jos tuosta tilastosta voi jotain päätellä, niin sen että itäautosta Korealaiset ovat menneet heittämällä ohi japanilaisista. Tämähän on tilanne myös Euroopassa.

    • OikeaTotuus

      Seitsemän kymmenestä parhaasta oli Toyotan merkkejä ja malleja.

      • BRZ

        "Seitsemän kymmenestä parhaasta oli Toyotan merkkejä ja malleja."
        Paras "Toyota" oli Subaru ja paras aito Toyota oli vasta kuudes!


    • asa131

      Luotettavuustilastossa luotettavin on TUV. Todeellinen luotettavuus vasta kilsojen jälkeen on näkyvissä. Ja siellä ihan toiset merkit kuin Kia loistavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      345
      2811
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2276
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1949
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1532
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1129
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      800
    Aihe