"Jäsenyys on uskonnollinen asia."

Onko merkintä valtion väestötietojärjestelmässä uskonnollinen asia?

Jos kuvitteellisessa valtiossa uskontokunnat olisivat yhdistyksiä ja yhdistyksiin vaikkapa 12 vuoden alaikäraja (juridiseen) liittymiseen, rikkoisiko se uskonnonvapautta? Saisi kastaa, saisi kasvattaa uskonnollisesti, pitää pyhäkoulua jne. Virallisissa asiakirjoissa vain jäsenlistan pitäisi koostua 12-vuotiaista ja vanhemmista.

Otsikko on suora lainaus toisesta ketjusta.

6

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuudes

      Uskonnollisten ja sekulaarien yhdyskuntien/yhdistysten pitäisi olla samalla viivalla eli niitä tulisi kohdella yhtäläisesti ja siten niiden jäseniä yhdenvertaisesti.

      • Yhdistyksissä muuten ei ole kielletty lapsijäsenyyttä. Mutta siitä ehkä myöhemmin; nyt kaipaisin vastausta tuohon ylläolevaan kysymykseen häneltä, joka ketjun otsikkotekstin kirjoitti.


    • Tähän jäin odottamaan vastausta.

      • Nostanpa vielä. Aihehan on mitä olennaisin va-liikkeen tavoitteita ajatellen.


      • jori.mantysalo kirjoitti:

        Nostanpa vielä. Aihehan on mitä olennaisin va-liikkeen tavoitteita ajatellen.

        Tämä tuli keskusteluun, mutta toisessa ketjussa. Ehkä tällä otsikolla löytyy paremmin.


    • hda__

      Toisessa ketjussa asiaa on yritetty perustella, mutta ei vieläkään ole selvinnyt.
      Otteita keskustelusta:
      Kysymys väestöreksiteritiedon merkityksestä:
      "Miksi uskonnollinen kasvatus vaatii että asia pitää olla väestörekisterissa asti merkattuna?"
      Vastaus:
      "Ei kasvatus sinänsä vaadi. Uskonto vaatii."

      K: "Ai uskonto vaatii? Mihin tämä vaatimus perustuu, ja miten se velvoittaa valtiota toimimaan uskonnon vaatimusten mukaan? Meillähän valtio ja uskonnot on muka erillään.
      Entä mitä seuraisi jos uskontokuntatieto ei väestörekisterissä ja verotiedoissa olisikaan? Kuka kärsisi ja miten? Lapsi, lapsen vanhemmat, kirkko?"
      V: "Jäsenyys on tärkeää uskonnollisesti ja valtio kunnioittaa uskonnonvapautta eli oikeutta pitää jäsenyyttä tärkeänä. Se merkataan rekisteriin, koska kirkko ja valtio hyötyvät yhteisrekisteristä. Yhteistyö on voimaa!"

      Ja tähän on hyvä jatkaa:
      Miten valtio tästä hyötyy?
      Kirkko hyötyy saamalla huikeat jäsenmaksutulot verotuksen siivellä. Kirkko hyötyy säästämällä miljoonia jäsenmaksujen keruussa. Kirkko säästää miljoonia kun valtio hoitaa järjestelmät. Ortodoksikirkko ei edes maksa koko lystistä mitään, ja ev.lutkin vain nimellisesti verrattuna saamiina hyötyihin aj etuihin.
      Entä miksi valtio hyötyy pitämällä rekisteriä vain muutamasta uskontokunnasta, mutta jättämällä monta muuta rekisteröimättä?
      Miten tilanne olisi uskontokuntien ja uskonnonvapauden kannalta huonompi, jos uskontokunnan ihan itse ylläpitäisivät jäsenrekisterinsä ja keräisivät ihan itse jäsenmaksunsa? Jos jäsentieto on valtiolle tärkeä, valtio voi helposti velvoittaa nämä uskontokunnat toimittamaan tiedot kootusti.
      Entä mitä seuraisi jos uskontokuntatieto ei väestörekisterissä ja verotiedoissa olisikaan? Kuka kärsisi ja miten? Lapsi, lapsen vanhemmat, kirkko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      35
      4360
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      51
      2334
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      48
      1422
    4. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      89
      1246
    5. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      38
      1178
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      26
      1177
    7. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      50
      1110
    8. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      965
    9. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      60
      911
    10. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      175
      899
    Aihe