Tekoäly ja Suviseurat

Mitenkähän tekoäly ilmenee tulevaisuuden Suviseuroissa?
https://areena.yle.fi/1-4265450
9214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

OHO siiionin Saarnageneraattori oli ensiaskel sillä tiellä. Kun kuuntelee esim. M.Määtän puhetta niin se on kuin saarnageniksen liturgialauseita laitettu putkeen.

Kyllä se siitä kehittyy.

Äänestä

SAuviseuroihin tullevat rukousmyllyt:

https://www.google.fi/search?q=tiibetiläinen rukousmylly&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiFt8rcv4nXAhWOPFAKHXL8CN4QsAQISA&biw=1366&bih=659#imgrc=0IbObqYMAA-56M:

Vitsi mikä vitsi.

Äänestä

Mikään muu heille käy, sillä saarnataan "järki vangiksi ottakaatte"?
Tekoäly on luvallista.

Äänestä

Tekoälyä ei ole eikä tule. Termi on aivan virheellinen, koska ihmisen ohjelmoimalle koneelle ei milloinkaan muodostu omaa tietoisuutta (älyä)

Äänestä
  • Entä jos tietokone vamistetaan osittain tai kokonaan aivoista, jotka on joko saatu elinten luovuttajalta, kasvatettu kantasoluista tai rakennettu tai kasvatettu joillakin tulevaisuuden tekniikoilla esimerkiksi samoista ainesosista ja samankaltaisista soluista, kuin ihmisen aivot?

    Tuolloin tietokone olisi ainakin osittain orgaaninen ja organismiin perustuva rakenteeltaan, joten siinä olisi mahdollista olla sielu/sieluja/henkiä/henki ja siten myös tietoisuus.

    Äänestä

  • Ennustaako Ilmestyskirja tässä jakeessa tulevaisuuden – rakenteeltaan organismiin perustuvan, – tietoisuuden omaavan tietokoneen tai geenimanipuloidun tms subjektin valmistamiseen, jota kutsutaan siinä "Pedon Kuvaksi". Ilmestyskirjan mukaan Toinen Peto tulisi antamaan tuolle Ensimmäisen Pedon kuvalle myös hengen ja siten myös tietoisuuden.

    Ilm. 13:15
    Se on saanut vallan antaa pedon kuvalle hengen, niin että kuva jopa kykenee puhumaan, ja se on myös saanut vallan tappaa kaikki, jotka eivät kumarra pedon kuvaa.

    Äänestä

  • Mikä oli ensimmäinen peto, mikä on pedon kuva, mikä peto tekee toimintakyvyttömän kykeneväksi toimimaan?
    Ilmestyskirjassa on dokumentoitu Herran päivän tapahtumat etukäteen, ja dokumentin eteen on laitettu verho. Mitään ihmisten sepustuksia se ei tietenkään sisällä.

    Äänestä

  • vl-vaimo kirjoitti:

    Ennustaako Ilmestyskirja tässä jakeessa tulevaisuuden – rakenteeltaan organismiin perustuvan, – tietoisuuden omaavan tietokoneen tai geenimanipuloidun tms subjektin valmistamiseen, jota kutsutaan siinä "Pedon Kuvaksi". Ilmestyskirjan mukaan Toinen Peto tulisi antamaan tuolle Ensimmäisen Pedon kuvalle myös hengen ja siten myös tietoisuuden.

    Ilm. 13:15
    Se on saanut vallan antaa pedon kuvalle hengen, niin että kuva jopa kykenee puhumaan, ja se on myös saanut vallan tappaa kaikki, jotka eivät kumarra pedon kuvaa.

    Missä on tuo toiminto; Ilmestyskirjan mukaan Toinen Peto tulisi antamaan tuolle Ensimmäisen Pedon kuvalle myös hengen ja siten myös tietoisuuden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tekotunne kirjoitti:

Mitenkähän tekoäly ilmenee tulevaisuuden Suviseuroissa?
https://areena.yle.fi/1-4265450

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu