Aekonnaan metähhakkuussa tuli nii hirvvee näläkä, jotta ostin voepaketin hartsuherralta Jonkerin savotassa ja leippee murikan. Niin söen puol killoo voeta ensin, ei jiäny leivän piälle. Näläkä lukkoo lakkii. Voe hyvä ihme sitä elämmee.
Hirvvee näläkä oli...
3
79
Vastaukset
En muuten eppäele tuota, kyllä näläkkäenen pysttyy puoli killoo voeta vetämään kerralla, oon itehhii nähnnä tuon.
- ramppalaklatti
Se oli sillon. Pieksäyvyin Pohjois_Karjalan metissä muutamia vuosia. Kyllä lähti, niinkun se nuorena lähtee.
Sitten tuli kutsu ulukomaille Ruotsiin. Onneksi.
On mukavaa muistella niitä aikoja, näin elakkeella. Ruoto on onneksi vieläki kunnossa. En jäänyt konkelon alle, vaikka läheltä män. Kunpa olisi sillon ollu kamerat matkassa, niin vois olla ihmettelemistä tämän päivän nuorille, että joku voi olla vielä tolopillaan tuommosten jäläkkeen. Se ei ollut leikkiä lasten. Leivästä piti ottaa kiini, tiukasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2522308- 1921694
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä481367Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501045- 41846
- 15827
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31810Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver23778Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25776Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647