Hirvvee näläkä oli...

ramppalakalatti

Aekonnaan metähhakkuussa tuli nii hirvvee näläkä, jotta ostin voepaketin hartsuherralta Jonkerin savotassa ja leippee murikan. Niin söen puol killoo voeta ensin, ei jiäny leivän piälle. Näläkä lukkoo lakkii. Voe hyvä ihme sitä elämmee.

3

73

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En muuten eppäele tuota, kyllä näläkkäenen pysttyy puoli killoo voeta vetämään kerralla, oon itehhii nähnnä tuon.

    • ramppalaklatti

      Se oli sillon. Pieksäyvyin Pohjois_Karjalan metissä muutamia vuosia. Kyllä lähti, niinkun se nuorena lähtee.
      Sitten tuli kutsu ulukomaille Ruotsiin. Onneksi.
      On mukavaa muistella niitä aikoja, näin elakkeella. Ruoto on onneksi vieläki kunnossa. En jäänyt konkelon alle, vaikka läheltä män. Kunpa olisi sillon ollu kamerat matkassa, niin vois olla ihmettelemistä tämän päivän nuorille, että joku voi olla vielä tolopillaan tuommosten jäläkkeen. Se ei ollut leikkiä lasten. Leivästä piti ottaa kiini, tiukasti.

      • Siellä oli leipä tiukassa, tuli vähän kokeiltua sitäkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe