Venetzuelan köyhyys Manduron syytä, outoa !?

Abrahamm

Sitten meidänkin Sauli syyllinen,meidän köyhiä kohtaan !?
On se kummallista että velaton Venetzuela ei saa lainaa, muuta kuin Suomi ja Yhdysvallat persaukisena !?

5

133

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Abrahamm

      Mitä tapahtuisi vieläkin ,jos vekahana sulkeutuisi . Hyväosaisetkin menisi barrigaadeille, kuin Venetzuelassa tehneet !?

    • manturo

      Manduro onnistui siinä, missä Sipilä ei vielä ole onnistunut, saattamaan vauraan maan perikadon partaalle. Onhan Sipilällä vielä yli vuosi aikaa, eiköhän se siitä luonnistu.
      Mandurolla oli paljon suurempi tehtävä kun täytyi tuhlata ja haalia suuret öljyrahat, mutta Sipilä pääsee paljon helpommalla sillä Suomen valtion omaisuus on jo lähes kokonaan lahjoitettu maailmalle.

      • Abrahamm

        No poika ole rehellinen ! Suomi olisi jo huonommassakin tilassa, ellei saisi Venä vihassaa silmittömästi lainaa lainanpäälle !?


    • köyhyydestä.ryysyihin

      Meillähän ei ole köyhiä. Leipäjonot, kierrätyskeskukset, kirpparit ja sossukin ovat varakkaiden vaurastumismestoja. Kysy vaikka orpolta, yhtään köyhää ei ole, systeemi pitää siitä huolen....paperilla. Siinä kyllä on ero, ett VM:n ja EU:n köyhyysmääritelmissä on n. 400€:n/kk ero. EU:n varoittelukaan asiasta EI HETKAUTA ketään.

    • Abrahamm

      Meinaat että hyvin rikkaat lainarahalla pärjää ja muruja jää köyhillekin !?
      Onhan se totta,että suomipoika auttaa perheenjäseniään amerikoissa !?

      Tässä asuntokuplaakin odotellessa ja tulee taas olemaan raju !?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      20
      2752
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      184
      2533
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      139
      1444
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      245
      1261
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      105
      1147
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      37
      970
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      957
    8. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      32
      864
    9. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      132
      830
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      764
    Aihe