Suksella koulluun mänttiin aekonnaan, ku neljjeekymmentä näyttel. Opettaja sano jotta: Huommenna sitten tuletta suksella, lähettää hiihtommaan. No, myöhän uskottiin tietysti opettajjoo ja suksella mänttiin 5km.
Ei se hiihättännä kuitenkkaa, taes olla luonnontiettoo. Se oli kyllä hirvveen mukavvoo sehi luonnontieto_oppitunti.
42 pykällee pakkasta ja.....
5
91
Vastaukset
Meillä oli pakkasraja -25 suksien tuonnille ja hiihdolle.
- Kövääpäkkänen
Meillä ei ollu pakkasrajjoo. Kukkaa ei tiennykkää semmosista. Myö poejat hiihettiin, olipa pakkanen, tahi suvi.
Muistan ensimmäisen laturetken kun hiihdettiin Surpeenvaaran koululta Riihivaaran läpi Kankaalan koululle. Sieltä Merilän koululle ja takaisin omalle koululle. Voi että maistui Vartiaisen Ailin tekemä kuuma viinimarjamehu hyvälle retken päätteeksi. Tottahan retken vetäjänä oli Pajamon Kalle.
Meilläkin oli muistaakseni joskus laskiaisen tienoilla laturetki, eväät oli mukana koululta.
Retki kesti koko koulupäivän, ja opettajat muistelivat sotaa.
Jäi mieleen kun oli hyvin kylmä, ja kädet olivat aivan kohmeessa.
- Kövääpäkkänen
Myö ei tuotu sukssii koululle, ne tulivat jalossa mukana, olipahan sipsu tai pakkanen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 833308
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli352669Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.732269- 612268
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512191Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1102173Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv201939Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.191937- 621924
- 861652