Verkkouutiset.fi uutisen mukaan nntinen kansanedustaja Suvi-Anne Siimes sanoo pohtineensa, mitä virheitä hän teki takavuosina toimiessaan ministerinä.
Siimes toimi vasemmistoliiton puheenjohtajana vuosina 1998–2006. Hän oli kansanedustaja kahdeksan vuoden ajan ja toimi asuntoministerinä 1999–2003.
Siimes kertoo:
“Me niitämme nyt sitä hiljaisuutta ja sitä keskustelun puutetta, vaikeista asioista keskustelemisen puutetta, jota me kylvimme 90-luvun lopulla.”
Asuntoministerinä ollessaan Siimes osallistui erään lähiön asukastuvassa järjestettyyn keskustelutilaisuuteen. Yksi asukas sanoi, että häntä häiritsevät maahanmuuttajanaapurit, koska he käyttäytyvät niin oudosti. Tilaisuuden järjestäjä pyysi asukasta vaikenemaan ja sanoi, että tästä asiasta ei saa puhua.
Siimes kertoo:
“Me kieltäydyimme keskustelemasta siitä, miltä tuntuu asua samassa kerrostalossa ihmisten kanssa, jotka elävät niin eri tavalla että he paistavat paprikoita hellalla. Tai he eivät osaa käyttää pesutupaa. Emme auttaneet ihmisiä olemaan yhdessä niissä taloissa.”
Siimeksen mielestä tästä vaikenemisesta löytyy suuri syy siihen, että tunteet purkautuvat nyt ”niin sanottuna maahanmuuttokysymyksenä”.
Siimes sanoo, että hän ei kannata populistisen liikkeen ajatuksia, eikä hän edes tarkkaan tiedä, mitä liike tavoittelee.
Vaikka Siimes ei tunnustakaan kannattavansa haittamaahanmuuttoa vastustavaa liikettä, hän kertoo:
“Mutta jotain tärkeää siellä on menossa, jotain, jota pitäisi kuunnella.”
Lähde: verkkouutiset.fi
S-A Siimes: Maahanmuuttokriittisiä kuunneltava
10
78
Vastaukset
- tässätotuus
Siimes on viisastunut...ja häntä on syytä kuunnella. Kylmä tosiasia on, että muslimi-invaasio on jo tuhonnut kulttuurimme ja taloutemme. Oman kansan ryöstäjiksi paljastuneiden Sipilän ja Orvon toimien vuoksi Suomen kansa on lyöty jo polvileen odottamaan teloitusta. Tällä maalla ei ole enää tulevaisuutta.
- arvioo
PuhuvaAasi kirjoitti:
Mikä sulkee poliitikkojen suut?
Nykyään lähinnä kulttuurimarksistinen media ja tätä kautta kulttuurimarksistinen mielipideilmasto. Kuka tätä johtaa, niin ei ole tiedossa muuta kuin että pahuuden voimat ovat siellä ylätasolla vaikuttamassa.
arvioo kirjoitti:
Nykyään lähinnä kulttuurimarksistinen media ja tätä kautta kulttuurimarksistinen mielipideilmasto. Kuka tätä johtaa, niin ei ole tiedossa muuta kuin että pahuuden voimat ovat siellä ylätasolla vaikuttamassa.
Olen ajatellut, että jotain muutakin siinä on kuin pelkkä inhimillinen voima koska tuo asia on sokaissut niin monet ihmiset.
- TotuusSattuuQXQX
"Siimes on viisastunut...ja häntä on syytä kuunnella. Kylmä tosiasia on, että muslimi-invaasio on jo tuhonnut kulttuurimme ja taloutemme"
Siimes kyllä sanoi että teitä pitää kuunnella mutta ei että kaikki hörhöimmät salaliittoteorianne pitäisi uskoa. - hyvinoivalsit
TotuusSattuuQXQX kirjoitti:
"Siimes on viisastunut...ja häntä on syytä kuunnella. Kylmä tosiasia on, että muslimi-invaasio on jo tuhonnut kulttuurimme ja taloutemme"
Siimes kyllä sanoi että teitä pitää kuunnella mutta ei että kaikki hörhöimmät salaliittoteorianne pitäisi uskoa."Siimes kyllä sanoi että teitä pitää kuunnella mutta ei että kaikki hörhöimmät salaliittoteorianne pitäisi uskoa."
Näinhän se menee, että suvaitsevaisto määrittelee ketä uskotaan ja ketä ei. Heitä joita ei uskota, niin leimataan hörhöiksi ja näin varmistetaan lupa vihapuheeseen näitä hörhöjä vastaan.
- KTS--
Järkevä keskustelu maahanmuutiosta on mahdotonta niin kauan kuin tämä salaliittoteorioista elävä änkyrälössi perseilee joka keskustelun pilalle.
- kyllänäinon
Juuri näin.
- verywelldone
Hyvin onnistuit kuvaamaan suvaitsevaiston mielialoja miten vihapuhe niitä muita kohtaan perustellaan. Termit "hörhöt, salaliittolaiset ja änkyrä" ovat käteviä ilmaisuja miten vihapuhe esim. uskovia kohtaan perustellaan.
- KTS--
verywelldone kirjoitti:
Hyvin onnistuit kuvaamaan suvaitsevaiston mielialoja miten vihapuhe niitä muita kohtaan perustellaan. Termit "hörhöt, salaliittolaiset ja änkyrä" ovat käteviä ilmaisuja miten vihapuhe esim. uskovia kohtaan perustellaan.
Ei oo vaikeeta kun teikäläiaten käyttämiä sanoja kuuntelee: "islamin maailmanvallankumoussuunnitelma", "illuminaattien maailmanvallankumoussuunnitelma", "jesuiittojen maailmanvallankumoussuunnitelma", "homojen maailmanvallankumoussuunnitelma", "ufojen maailmanvallankumoussuunnitelma", "onton maapallon maailmanvallankumoussuunnitelma" jne....hohhoijaa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.252686Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1092616- 2041404
- 1271327
- 941291
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig3081285Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,491092Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �141034Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211999- 65954