Ensi kuussa tulee 10 vuotta siitä kun 28.11.2007 Nokian vesilaitoksella pääsi suuri määrä jätevettä juomaveden sekaan.
Miltä tuntuu nyt 10 vuotta tapahtuneen jälkeen ja millaiset oli omat kokemukset asiasta näin vuosikymmen jälkeenpäin ajateltuna?
Miltä tuntuu nyt 10 vuotta tapahtuneen jälkeen ja millaiset oli omat kokemukset asiasta näin vuosikymmen jälkeenpäin ajateltuna?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Mitä eroa on Arrikalla ja Nokialla?
- Afrikassa on puhtaampi juomavesi.
Mikä on nimeltään Aamulehden välissä ilmestyvä torstailiite nokialaisille?
- Noro
Nokialaiset viettää ikuista aprillipäivää - juo kuravettä päälle...
No nyttenhän vesi on liki Suomen parasta kun putkistot laitettiin kalliilla uusiksi joka paikasta.
Esim. Tampereella on selkeästi huonompaa, pahaa.
Niitä mitää uusiksi laitettu. Kloorii ajettiin litrakaupalla tappaan pöpöt. Samoja vanhoja pazkoja putkii ne on.
Ei niin. Ne rahat meni muihin tarkoituksiin. Kai joku rikas politikko kuppas ne jotenkin taas omalle tai tutun firmalle.
Kampyloa putkeen ja varpusparvi lentämään!!!
ei oo viäkää luottoa nokian veteen. meillä juuaan edelleen pullo vettä.
Mää juan vaan viinaa. Kyä hyvin menee.
Juhlapäivän kunniaksi voisi taas aukaista huuhteluventtiilin.
Mieleen on jäänyt etummaisena ekan päivän (torstai 29. marraskuuta 2007 ) lausunto vesilaitokselta; "ruostetta ja liukastusrasvaa". 10 vuotta olen odottanut, että Popeda tekisi sen nimisen biisin.
Muistan keskustelut Aamulehden silloisella keskustelupalstalla ja vesikriisin myötä perustetulla Nokia-forumilla. Niitä käytiin seuraavan vuoden puolelle asti.
Itse asun saastuneen alueen rajamailla, jonne ei sitten jätevesi koskaan ehkä päätynytkään. Vesikriisin aikaan toin pihasaunasta sisään taloon kauhan ämpärivesien käsittelyyn. Se on edelleen jossain kateissa.
Pyysikö Nokian kaupunki koskaan anteeksi? Vesikriisin takia kuoli ihmisiä ja moni sairasti pitkään. He ansaisisivat muistomerkin ja kaupungin anteeksipyynnön.
Virheellisen ja laittoman yhdysputken ja venttiilin suunnitelleet ja rakentaneet pääsivät rangaistuksetta ja huomiotta. Vesikriisi oli nokialaisen hyvävelirakennusvalvonnan kulminaatio.
Silloisen kaupunginjohtajan Markku Rahikkalan (demari) pakoilu sairaslomalle kriisin hetkellä jäi myös lähtemättömästi mieleen.
Nokian veteen pääsi rautaa ja liukastusrasvaa
29.11.2007 - 21:31 (Luotu: 19:54)
Etelä-Nokian asukkaat ovat viime päivinä kärsineet ruskeasta, vaahtoavasta hanavedestä. Joidenkin mielestä vesi maistuu pesupulverilta ja aiheuttaa iho-oireita.
Nokian vesilaitokselta kerrotaan, että veteen on joutunut rautasakkaa ja asennustöissä käytettävää liukastusrasvaa. Vesi yritetään saada puhtaaksi perjantaina.
Käyttöinsinööri Matti Tamski Nokian vesilaitokselta sanoo, että esteettisistä haitoista huolimatta vettä voi käyttää.
- En näe mitään syytä, miksi vesi ei olisi turvallista. En kuitenkaan epäile, etteikö jollekin olisi voinut tulla vedestä iho-oireita. Mitään diagnosoitua epidemiaa ei silti ole.
Vesilaitos ottaa vedestä koko ajan näytteitä. Tilannetta korjataan tekemällä verkostossa huuhteluja.
Ongelmat alkoivat keskiviikkona, kun Nokian vesilaitos alkoi ottaa vettä Tampereelta. Veden kulkusuunta muuttui, mistä johtuen putkistojen pinnasta irtosi veden ruskeaksi värjäävää rautasakkaa. Lisäksi liikkeelle lähti vaahtoa aiheuttavaa liukastusrasvaa, jota käytettiin kesällä Nokian ja Tampereen välistä yhteysjohtoa uusiessa.
Rasva ei ole vaarallista.
- Vesi on elintarvike. Ei verkostoon laiteta mitään myrkkyjä, sanoo vesilaitoksen johtaja Juha Menonen.
Vesilaitokselle on tullut paljon kommentteja veden laadusta. Joidenkin mielestä vesi haisee viemäriltä, joidenkin taas pesuaineelta.
Matti Tamskin mukaan selvää on tällä hetkellä, että mistään vakavasta ei ole kyse.
- Suuria putkivaurioita ei ole, ja vesijohtoihin harvoin pääsee mitään ylimääräistä.
Veden virtaussuunnat muuttuvat aina, kun Nokia ottaa Tampereelta vettä. Yleensä ongelmat eivät kuitenkaan ole näin pahoja.
Hanna Syrjälä
Aamulehti
****
Minulla on tallessa 3 gigatavua materiaalia vesikriisin ajalta.
Tässä arkiston kuvahelmiä:
https://imgur.com/a/gtUwc
Ihmiset valittavat aina niin turhasta. Yskä lähtee yskimällä ja ripuli loppuu paskomalla.
Aamulehti ruinaa muistoja:
https://www.aamulehti.fi/uutiset/kerro-meille-muistosi-nokian-vesikriisista-200549571
Ovat ilmeisesti tuhonneet silloisen keskustelupalstansa lopullisesti.
Vesikriisi alkoi 28.11.2007. Vielä 30.11.2007 Aamulehti uutisoi, että veteen pääsi vain rautaa ja liukastusrasvaa. Nyt Aamulehden valehtelijat haluvat teidän parhaimmat muistonne. Muistakaa siis kuvailla kivuliammat ripulointinne mahdollisimman yksityiskohtaisesti heille. Lähettäkää vesikriisiin kuolleitten omaistenne epikriisit jne.