Nokian vesikriisistä tulee pian 10 vuotta

Pitkäaikainen

Ensi kuussa tulee 10 vuotta siitä kun 28.11.2007 Nokian vesilaitoksella pääsi suuri määrä jätevettä juomaveden sekaan.

Miltä tuntuu nyt 10 vuotta tapahtuneen jälkeen ja millaiset oli omat kokemukset asiasta näin vuosikymmen jälkeenpäin ajateltuna?

16

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noro_vaan

      Mitä eroa on Arrikalla ja Nokialla?
      - Afrikassa on puhtaampi juomavesi.

      Mikä on nimeltään Aamulehden välissä ilmestyvä torstailiite nokialaisille?
      - Noro

    • Noro_vaan

      Nokialaiset viettää ikuista aprillipäivää - juo kuravettä päälle...

    • Raikastajahyvää

      No nyttenhän vesi on liki Suomen parasta kun putkistot laitettiin kalliilla uusiksi joka paikasta.
      Esim. Tampereella on selkeästi huonompaa, pahaa.

      • Kampylo_ja_noro

        Niitä mitää uusiksi laitettu. Kloorii ajettiin litrakaupalla tappaan pöpöt. Samoja vanhoja pazkoja putkii ne on.


      • hyväveliverkosto
        Kampylo_ja_noro kirjoitti:

        Niitä mitää uusiksi laitettu. Kloorii ajettiin litrakaupalla tappaan pöpöt. Samoja vanhoja pazkoja putkii ne on.

        Ei niin. Ne rahat meni muihin tarkoituksiin. Kai joku rikas politikko kuppas ne jotenkin taas omalle tai tutun firmalle.


    • RipuliSoikoon

      Kampyloa putkeen ja varpusparvi lentämään!!!

    • kiardian.saanu

      ei oo viäkää luottoa nokian veteen. meillä juuaan edelleen pullo vettä.

      • terveisiä.alkoon

        Mää juan vaan viinaa. Kyä hyvin menee.


    • hanat-auki

      Juhlapäivän kunniaksi voisi taas aukaista huuhteluventtiilin.

    • Ööö_vesikriisin_ajoilta

      Mieleen on jäänyt etummaisena ekan päivän (torstai 29. marraskuuta 2007 ) lausunto vesilaitokselta; "ruostetta ja liukastusrasvaa". 10 vuotta olen odottanut, että Popeda tekisi sen nimisen biisin.

      Muistan keskustelut Aamulehden silloisella keskustelupalstalla ja vesikriisin myötä perustetulla Nokia-forumilla. Niitä käytiin seuraavan vuoden puolelle asti.

      Itse asun saastuneen alueen rajamailla, jonne ei sitten jätevesi koskaan ehkä päätynytkään. Vesikriisin aikaan toin pihasaunasta sisään taloon kauhan ämpärivesien käsittelyyn. Se on edelleen jossain kateissa.

      Pyysikö Nokian kaupunki koskaan anteeksi? Vesikriisin takia kuoli ihmisiä ja moni sairasti pitkään. He ansaisisivat muistomerkin ja kaupungin anteeksipyynnön.

      Virheellisen ja laittoman yhdysputken ja venttiilin suunnitelleet ja rakentaneet pääsivät rangaistuksetta ja huomiotta. Vesikriisi oli nokialaisen hyvävelirakennusvalvonnan kulminaatio.

      • Ööö_vesikriisin_ajoilta

        Silloisen kaupunginjohtajan Markku Rahikkalan (demari) pakoilu sairaslomalle kriisin hetkellä jäi myös lähtemättömästi mieleen.


      • Ööö_vesikriisin_ajoilta

        Nokian veteen pääsi rautaa ja liukastusrasvaa

        29.11.2007 - 21:31 (Luotu: 19:54)

        Etelä-Nokian asukkaat ovat viime päivinä kärsineet ruskeasta, vaahtoavasta hanavedestä. Joidenkin mielestä vesi maistuu pesupulverilta ja aiheuttaa iho-oireita.

        Nokian vesilaitokselta kerrotaan, että veteen on joutunut rautasakkaa ja asennustöissä käytettävää liukastusrasvaa. Vesi yritetään saada puhtaaksi perjantaina.

        Käyttöinsinööri Matti Tamski Nokian vesilaitokselta sanoo, että esteettisistä haitoista huolimatta vettä voi käyttää.

        - En näe mitään syytä, miksi vesi ei olisi turvallista. En kuitenkaan epäile, etteikö jollekin olisi voinut tulla vedestä iho-oireita. Mitään diagnosoitua epidemiaa ei silti ole.

        Vesilaitos ottaa vedestä koko ajan näytteitä. Tilannetta korjataan tekemällä verkostossa huuhteluja.

        Ongelmat alkoivat keskiviikkona, kun Nokian vesilaitos alkoi ottaa vettä Tampereelta. Veden kulkusuunta muuttui, mistä johtuen putkistojen pinnasta irtosi veden ruskeaksi värjäävää rautasakkaa. Lisäksi liikkeelle lähti vaahtoa aiheuttavaa liukastusrasvaa, jota käytettiin kesällä Nokian ja Tampereen välistä yhteysjohtoa uusiessa.

        Rasva ei ole vaarallista.

        - Vesi on elintarvike. Ei verkostoon laiteta mitään myrkkyjä, sanoo vesilaitoksen johtaja Juha Menonen.
        Vesilaitokselle on tullut paljon kommentteja veden laadusta. Joidenkin mielestä vesi haisee viemäriltä, joidenkin taas pesuaineelta.

        Matti Tamskin mukaan selvää on tällä hetkellä, että mistään vakavasta ei ole kyse.

        - Suuria putkivaurioita ei ole, ja vesijohtoihin harvoin pääsee mitään ylimääräistä.

        Veden virtaussuunnat muuttuvat aina, kun Nokia ottaa Tampereelta vettä. Yleensä ongelmat eivät kuitenkaan ole näin pahoja.

        Hanna Syrjälä

        Aamulehti

        ****

        Minulla on tallessa 3 gigatavua materiaalia vesikriisin ajalta.


      • Ööö_vesikriisin_ajoilta

    • sen.pituinen.se

      Ihmiset valittavat aina niin turhasta. Yskä lähtee yskimällä ja ripuli loppuu paskomalla.

    • adasdasd
      • fasgfsafasgfasg

        Vesikriisi alkoi 28.11.2007. Vielä 30.11.2007 Aamulehti uutisoi, että veteen pääsi vain rautaa ja liukastusrasvaa. Nyt Aamulehden valehtelijat haluvat teidän parhaimmat muistonne. Muistakaa siis kuvailla kivuliammat ripulointinne mahdollisimman yksityiskohtaisesti heille. Lähettäkää vesikriisiin kuolleitten omaistenne epikriisit jne.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      69
      2733
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2674
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1627
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1550
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1490
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1392
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1247
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1233
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1207
    Aihe