Kertoisitteko paljonko maksaa henkilöautokortti, kuorma-autokortti, prätkäkortti ja jos ajaisin ensin vaikka henkilöauton ja sitten korottaisin niin mitä maksaa autokoulun osalta minimissä ja pääsenkö minimillä jos haluan ja jos minulle sopii kaikki kuinka nopeasti voin saada kortin? kertokaa myös muut kulut vaikka ne lienee kaikilla samat vai saako joku autokoulu poliisilta alennusta? mielellään autokoulut vois vastata tai ne jotka ovat just nyt jossain autokoulussa että mitä maksaa? kiitos etukäteen.
PÄÄKAUPUNGIN AUTOKOULUT
VOISITTEKO VASTATA
41059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minä tahtoisin tietää mitä maksaa ajokortin kakkosvaihe kun se olis kohta edessä, ja voinko käydä sen toisessa autokoulussa kun missä ajoin kortin? mitä tarvitsen mukaan sinne toiseen vaiheeseen ja kauanko se kestää ja tärkeintä mitä maksaa?
Hinnat pyörii suunnilleen siinä 1000-1200 euroa, jos b-kortista puhutaan. BC suunnilleen 1400-1600 euroa. Pienet koulut on yleensä kalliimpia, mutta niistä saa useimmiten ystävällisempää palvelua ja henkilökohtaisempaa opetusta.
Ja nuo hinnat ovat sitten suuntaa antavia, jossain saattaa päästä halvemmallakin, en tiedä.
Jos aikoo joka tapauksessa ajaa myös C-kortin, kannattaa se tehdä heti samalla B-kortin kanssa. Korotus myöhemmin maksaa vähintään 400 euroa. Pääsee halvemmalla kun ajaa kerralla, säästää myös lupamaksun.
Muut kulut ovat:
* lupahallinto 61 euroa
* lääkärintodistus n. 20 euroa
* valokuvat n. 10 euroa
* liukkaan kelin ratamaksu alk. 30 euroa, riippuu radasta
* pimeä n. 50-70 e riippuu koulusta
* teoriakoe 14,50
* ajokoe 35,50 (B-kortti, C jotain päälle 40 e)
* itse kortti, sitten kun se noudetaan katsastuskonttorilta 24 euroa.
2 vaihe n. 140 eurosta aina 200 euroon ratamaksu yli 50 e
2-vaihe kestää yhden päivän, taas koulusta riippuen joku 6-8 tuntia. Sen voi käydä missä tahansa koulussa, kuten pimeänajonkin, eli kannattaa vertailla tarkempia hintoja soittamalla eri autokouluihin!! Ja 2-vaihe kannattaa ajaa omalla autolla, ei koulun, pääsee paljon halvemmalla.
Koulun kirjoilla pitää olla vähintään kuukausi, mutta jos ei pidä kamalaa kiirettä niin autokoulun suorittamiseen menee 2-3 kuukautta.
Toivottavasti en kamalasti puhunut sivu suun, saa korjailla :)
B ja C ajokokeet on molemmat 35,50 euroa. Sitten jos ajaa pikku e:n tai D-kortin, se on 47 euroa.
Siis onko niin että autokoulut EI ilmoita hintoja julkisesti vaan HINNAT riippuu oppilaasta VAI mikä on ettei EDES OPPILAAT voi ilmoittaa TARKKOJA HINTOJA, pitääkö KÄYDÄ henkilökohtaisesti jokaisessa autokoulussa että saisi TARKAT HINTATIEDOT?