Viljelijä hädässä

Mikkelin kaupunki lehti haastatteli tämän päivän numerossa Pajulan kylällä karja ja vilja tilaa pitävää viljelijää nimeltä Taneli Pajunen. Lukekaa maito tuottajan surkeasta tilanteesta ja sääli herää varmasti. Jokainen voi ainakin tukea ostamalla kotimaisia maito tuotteita, Toivottavasti valtiokin voi tulla apuun.
542588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Ostin litlistä tänään maito purkin ensiviikolla otsan piimä purkin ja jukurtti purkin silloin syön ruis leivän ja pieraisen

Äänestä

On mies ammatin valinnut.

Äänestä

Mikäs Tanella on hätänä? Eikö rahna riitä vaikka sitä painetaan koko ajan lisää. Se löysä rahna kuulkaas pitää älytä kerätä pois kuleksimasta. Jotkut ei opi sitä ikinä ja sitten vinkuvat yhteiskuntaa apuun. Eihän se niin mene että harrastelijoille pitää maksaa siitä kun ovat epäonnistuneet.

Äänestä

Huomenna otsan litlistä taas maitopurnukan ja leipää ja piirakoita ja mandariinia ja makkaraa ja juustoa.......enkä tinki perkele. Maksankin reilusti.

Äänestä

Hyviä neuvoja ilmaiseksi. Maatuotantohommissa niinkuin sijoitushommissakin ei kaikkia munia pidä panna samaan koriin. Yksi peltolohko pitää panna rypsille yksi ruista yksi ohraa lopuille voi sitten panna porkkanaa ja perunaa jne..
Jos tulee esim huono peruna vuosi niin perunat kannattaa jemmata ja myödä vasta keväällä silloin on jo huutava pula ja saa hyvän hinnan. Sota-aikaankin moni juvalalainen ja mikkelin maalaiskuntalainen teki hyvää tiliä kun ei myynyt esim sikaporsaita virallisia kanavia myöten vaan möi sikaporsaita kierteleville joppareille hyvään hintaan. Sairaseläkkeestä ylijäävät varallisuuden kannattaa panna osakesäästötilille ja voittoa on luvassa. Aina kannattaa ostaa osakkeita joiden hinta on romahtanut ja sitten panna myyntiin voitolla.

Äänestä

ja lypsäää lehmää ei kannata tappaa. :)))))))

Äänestä

Nää alle 100 lypsävän ns. maatilat (oikeesti puuhastelu-) joutas lopettaa kaikki. Veronmaksajien rahoilla pyörii tää bisnes. 4mrd euroa pelkkää kansallista tukea vuodessa! Sitäpaitsi reilu ylituotanto maidosta ja viljasta Euroopan alueella, silloin hintojen kuuluukin niiata. Tuottajat haluaisi estää hintojen "halpuutuksen".

Äänestä
  • Kaunaseppo kaakattaa.

    Äänestä

Monet juvalaiset ja mikkelin mlk:n isännät pani ennenmuinoin tukiaiset esim pankkien osakkeisiin ja tekivät hyvää tiliä. Nyt kannattais ostaa ulkolaista viljaa ja myydä kotimaisena luomuna.

Vastikään viljelijät oli lynkkaamassa vaasan satamassa viljalastin tuojia ja kuljettajia. Vilja oli menossa jollekin suuuursikatilalle.....et silleen. Siis mtalousyrittäjäveljelle???????????????

Äänestä

Kyllä on tyhmiä ihmisiä. Näiden vuoksi en ruokaa tuottaisi. Ei kylläkään ongelma jos ruoka loppuu, ihmiset syövät toisiaan.

Äänestä

Ruoasta on ylituotantoa. Siksi mm. EU-ruoka-apu keksitty.

Äänestä

Hirven liha on tosi hyvää ja ihan luomua. Aika merkittävä osa suomalaiseen ruokapöytään. Ei tule EY stä ja toivotaan ettei sitä kateelliset ja vihervasemmisto kieltäisi. Lidlissä varmaan sitä myydään.

Äänestä

Wittu. Hirweet nuolee valtateiden laidoilla lumipenkoista suolajämiä ja samalla kaikkea autoilun tuottamaa saastetta. Ei oo luomua semmonen.

Äänestä

saksalainen tekee parhaat makkarat ja metukat!

Äänestä
  • Eu oli jo kieltämässä kebabin ainakin alueellaan. Ilmeni että mm lampaista siihen oli käytetty kaikki villoja lukuunottamatta. Muutakin kun lihat.

    Äänestä

  • eihoukuttelekeb kirjoitti:

    Eu oli jo kieltämässä kebabin ainakin alueellaan. Ilmeni että mm lampaista siihen oli käytetty kaikki villoja lukuunottamatta. Muutakin kun lihat.

    Seppo tykkee.

    Äänestä

  • Muuta sinä makkaranpaistaja Saksaan. Pyydä sossulta maksusitoumus menolippuun. Kun teitä niin kadehdittaa maajussin elämä, niin ostakaa maatila kokeilkaa. 24/7 . On niin helppo örveltää ja puhua paskaa, kun ei totuutta tiedä.

    Äänestä

no nyt tiän.kenet palkkaan.en ainakaa suomalaista.ootta ihan tanan hirveitä.ei uskos omamaan kansalaisista.iha ääliö porukkaa.et koittakaa ryömiä omassa pa....sa.ja sitäpaitsi suomalaista maitoo juot lintistä ku ostat.hehhehheh.osta maitojuomaa pierutautiis ennenku tukehut.noin.sait jopa neuvon.

Äänestä

Nyt+hyvä+lisäansiomahdollisuus+on+joulukuusien+myynti.+Niitä+raktorin+lavalle+100+-+200+kpl+ja+vaikka+hesaan+johonkin+marketin+pihalle+myymää.+Hinnaksi+vaikka+50+euroo+kpl.+Siis+50+*+200+=+10+000+euroa.+Verottajalle+ei+klannata+hiiskua+niin+voitto+on+100+%,Sitten+kun+kuuset+on+myyty+niin+voi+pyöriä+joulupukkina+ja+keikasta+vaikka+100+euroo+mesta.+20+*+100+=+2000+euroo.+Kotiin+tullessa+kannatta+vetää+rattorin+kopissa+jo+kunnon+kännit.

Äänestä

Me tukijussit ei koukisteta edes selkää jos tilille ei ropsahda veronmaksajien euroja.

Äänestä

seurakunnaltakin voi hakea apua jos oikein tiukkaa.voi saada kuunteluapua ja rahaakin.

Äänestä

Myös tila ja ripeä työttömäksi?

Äänestä

liiterissä nyt -10pros ostoksita yli25e

Äänestä

huomena+mämmit+-50%

Äänestä

Nyt kannattaa pistää rattorilla rahoiks. Tulee tota lunta ja kun tekee lumitöitä ilman alv vaikka 60 € tunti niin huomiseen mennessä on öbaut tonni taas tallessa. Loppuviikosta on loskaa joka paikassa ja tekee vaikka 5 tuntia niin tienaa 300. Väliajan voi huilia ti - pe. Vastahan ne tuli ne apurahatkin. Yksi isompi tila sai yli miljoona euroa. Se ei lähe kyllä lumitöihin.

Äänestä

Nyt kun auraukset alkaa olla tehty niin lisäpisnestä sais kattojen lumikuorman keventämisestä. Palkataan naapurin aikamiespoika peräkamarista kolamieheksi katoille. Ei sinne katolle kannata ite mennä. Aikamiespoika köllikkä puottelee lumet katolta kolan kanssa. Ite auraillaan rattorilla pihassa ja neuvotaan köllikkää tietysti.

Tuntitaksa vois olla 98 euroo tunti, josta köllikälle 11 euroo tunti ja kas taas on hyvästi rahhoo lompsassa. Eikun kylille vanhuksia pelottelemmaa ja tienaamaa. Ei aina valiteta - ollaa aktiisivia!

Äänestä

mitenhä tanella mänöö nyt??

Äänestä

viljeliät sai 50 mmilliä valyiolta hätä apua

Äänestä
  • Tuoha eijjoo palijo mittään. Pitäs kertua aenaski kymmenellä.

    Äänestä

Taneli avautuu taas tämän päivän Länsi-Savossa.

Äänestä

katovuosi taass???

Äänestä

hyvää Tanelin päivää Tanellen!

Äänestä

Tane tässä taas moi.
Oon kattonu nyt mäkihypyy ja snuukkeria ja vetäny v iinaa n aamaan.

Mut kuitekii kuusihomma on hyv ä pisnes. Kun sewlviin ens viikolle niin lähen kuuskaupoillle.

Äänestä
  • Tane on Pihamies??

    Äänestä

Onks ekiksel tän vuotisii kuusia myynnissä vai viimevuotisii?

Äänestä
  • tuoreta kusia on

    Äänestä

Liiketoiminta mikä ei kannata, se pitää lopettaa. Kaikki tukieuroilla pyörivät tilat ja muutkin yritykset pitää lakkauttaa. Markkinatalous. Jos ei tule rahaa työstä, sitten lopetetaan työt. Nämä perkeleen tukiaisilla pyöritetyt alat pitäisi räjäyttää taivaan tuuliin ja mieluiten heti.
Jos Suomessa ei maatalous kannata, niin sitten se on lopetettava. Surkeaa se on, mutta näin se maailma vaan pyörii. Ehkä joskus kun suomalaiset haluavat maksaa ruoasta enemmän, niin sitten voi katsoa uudelleen. Nyt ei kannata.

Ostan tänään kaksi lihapiirakkaa ja ketsuppia ja sinappia. Laitan nakin väliin ja syön hitaasti. Mietiskelen syödessäni, että lihapiirakka on nainen.

Äänestä
  • Maanantain Länsi-Savossa Taneli valittaa miten ei yhtään kannata maitotilan pito. Kannattamaton liiketoiminta pitää lopettaa! Yritystoiminnan ainoa tarkoitus on olla kannattavaa, ei sillä muuta tarkoitusta ole. Huoltovarmuuteen myös vedotaan: tämän päivän viljelys loppuu samantien kun sähköt katkeaa/öljyjä ja koneiden varaosia ei tule maahan. Miksi pellon hinta vaan nousee ja nousee, mikäli viljelys ei kannata? Epäloogista. Epäilen tässä takana vaan viljelijöiden "hätä" siitä, kun rahaa ei tule vaan ihan entiseen malliin. Halutaan päästä veronmaksajien kukkarolle taas.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Maanantain Länsi-Savossa Taneli valittaa miten ei yhtään kannata maitotilan pito. Kannattamaton liiketoiminta pitää lopettaa! Yritystoiminnan ainoa tarkoitus on olla kannattavaa, ei sillä muuta tarkoitusta ole. Huoltovarmuuteen myös vedotaan: tämän päivän viljelys loppuu samantien kun sähköt katkeaa/öljyjä ja koneiden varaosia ei tule maahan. Miksi pellon hinta vaan nousee ja nousee, mikäli viljelys ei kannata? Epäloogista. Epäilen tässä takana vaan viljelijöiden "hätä" siitä, kun rahaa ei tule vaan ihan entiseen malliin. Halutaan päästä veronmaksajien kukkarolle taas.

    Ja kun viljelijä lopettaa, kun ei kannata, voi kohta työpaikalle menemisen lopettaa esimerkiksi moni meijeriauton kuljettaja, meijerityöntekijä, teurasautonkuljettaja, lihanjalostaja, maatalouskonemyyjä ja -varaosamyyjä, rehutehtaan työntekijä -ja autonkuljettaja, lannoitetehtaan työntekijä - ja autonkuljettaja, maatalousneuvoja, maatalouden ATK-suunnittelija, pakkaaja, kuljetusjärjestäjä, leipomotyöntekijä, myymälätyöntekijä, eläinlääkäri. Niin, voihan yhä pelailla, kun on ediä ja maissilastuja.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja kun viljelijä lopettaa, kun ei kannata, voi kohta työpaikalle menemisen lopettaa esimerkiksi moni meijeriauton kuljettaja, meijerityöntekijä, teurasautonkuljettaja, lihanjalostaja, maatalouskonemyyjä ja -varaosamyyjä, rehutehtaan työntekijä -ja autonkuljettaja, lannoitetehtaan työntekijä - ja autonkuljettaja, maatalousneuvoja, maatalouden ATK-suunnittelija, pakkaaja, kuljetusjärjestäjä, leipomotyöntekijä, myymälätyöntekijä, eläinlääkäri. Niin, voihan yhä pelailla, kun on ediä ja maissilastuja.

    Markkinat vaan sopeutuu. Jos annettaisiin niiden niin tehdä, ilman "pakko"tuotantoa. Nythän esim. maitoa ja lihaa tuotetaan ihan liikaa kysyntään nähden. Kun ylimääräinen liikatuottajakunta saadaan pois, tuotteestakin saatu hinta nousee.

    Äänestä

Alan vaihto kuuluu markkinatalouden perustoimintoihin. Kun viljely ja lypsäminen ei kannata niin voi vaihtaa esim hoiva- ja hoitoalalle. Siellä on kiljuva työvoimapula niinkuin esim. koodaajistakin jne...
Pellot kannattaa vuokrata tai metsittää valtion tuella. Päätehakatut metsät kannattaa luovuttaa kemira-luonnonsuojeluun korvausta vastaan ja sitten laudat ikkunoihin ja oviin. Nyt kun osakkeet on romahtaneet euroopassa niin kannattaa metsämassit sijoittaa amerikkalaisiin ja eurooppalaisiin osakkeisiin. Ruplan syöksyessä kanattaa sijoittaa jonkin verran virtuaalivaluutoihin kun niiden voi olettaa kallistuvan venäläisten hamutessa niitä.

Äänestä
  • Puolustuvälineteollisuus voi olla ihan hyvä kohde. Erityisesti amerikkalaiset Martin Lockheed etc..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Puolustuvälineteollisuus voi olla ihan hyvä kohde. Erityisesti amerikkalaiset Martin Lockheed etc..

    viljeliöiden ongelma kun ei ne taida osata paljon muuta homaa.

    Äänestä

Ja moni ei osaa kasvattaa edes perunaa - mikä se. No sehän tuleekin tikkuina suoraan hampurilaisbaareista. Niin pitkään kun tulee. Melkoisen vaativaa on nykyaikainen viljely. Ei siinä vaan odoteta luonnon antamaa kasvua. Mutta sitä tarkoititkin? Kukapa toisen alaan heti tunnistaisi ammattilaiseksi. Enterkin on hyvä keksintö, mutta sillä ei paljoa lähtöviivalla pyristellä.

Äänestä

vieläköhän Tane jaksaa painaa vaikka lunta tulee koko ajan tupaan?

Äänestä

Sijoitti Martin Lockheediin niinkuin neuvoin, Nyt on millä mällätä.

Äänestä
  • Sai siis vihdoin viagraan reseptin ja juhlii kun seisoo jälleen

    Äänestä

yle uutisissa oli että viljeliät ei saa enää liha karjaa teurastimoille kun ihmiset ei osta lihaa ja varstot täynnä.ja sonnit joutuu syöttää koko ajan turhaan kun ei saa niittä pois maksaa paljon sekin hirveesti.ostakaa nyt lihaa!

Äänestä

lauvantain lehessä tanuli kertoi että 5 henk pereelle jää vaan 30th euroa käyttöön vuojessa! on paha tilanne kyllä.

Äänestä
  • Kai nyt juntilla eli sulla on omaakin kokemusta?
    Sen verran maalaisjunttimainen kirjoitustyyli sulla..

    Äänestä

  • Jos kahden aikuisen työstä jää vaan 30.000 handuun vuodessa, niin mitä järkee??? Pellot pakettiin ja vieraalle töihin!

    Äänestä

Tämän päivän Länsi-Savossa Taneli kertoo miten ei pysty ostamaan enää metsätiloja edullisesti, kun erilaiset metsiin sijoittavat rahastot ovat tulleet myös ostamaan myytäviä metsätiloja. Voi harmitus.

Äänestä
  • Myös samasta lehdestä: Espoossa jälleen ulkomaalainen raiskannut 16v lapsen. Ensiksi antanut tälle hUUmeita ja sitten penetroitunut päihtyneeseen lapseen väkisin.

    Äänestä

  • Anonyymi00055 kirjoitti:

    Myös samasta lehdestä: Espoossa jälleen ulkomaalainen raiskannut 16v lapsen. Ensiksi antanut tälle hUUmeita ja sitten penetroitunut päihtyneeseen lapseen väkisin.

    mite liittyy alotuksee??

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


säälittävätila kirjoitti:

Mikkelin kaupunki lehti haastatteli tämän päivän numerossa Pajulan kylällä karja ja vilja tilaa pitävää viljelijää nimeltä Taneli Pajunen. Lukekaa maito tuottajan surkeasta tilanteesta ja sääli herää varmasti. Jokainen voi ainakin tukea ostamalla kotimaisia maito tuotteita, Toivottavasti valtiokin voi tulla apuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu