Pakettiautomaatin toiminta surkeaa

ennensetoimi

Kun lähettää pakettia ja näppäilee esim. vastaanottajan postinumeroa tai puhelinnumeroa, joka painalluksen jälkeen saa odottaa puoli minuuttia eikä mitään tapahdu, kunnes vehje tekee time outin ja saa taas aloittaa alusta. Sitten käy vielä niin, että jos ei vastaanottaja viikon kuluessa lunasta pakettia, se tulee takaisin ja saat maksaa 10,90 euron lunastusmaksun pikkuriikkisestä paketista.

7

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myöshavainnut

      Samoin käy, jos lykkää pankkikortin vahingossa väärinpäin, niin alusta saa aloittaa. Yhden vaivaisen paketin lähettämiseen voi kulua puoli tuntia. Jos on jonoa, ihmiset hermostuvat, mutta onneksi alko on lähellä.

      • selvänäonnellisempi

        Alkon läheisyys tuskin paketin lähettämistä helpottaa,itsellä ei ole mitään tarvetta sekoittaa päätäni alkoholilla tai muullakaan.Kokeiltu nuorempana on, ja todettu ettei siitä saa oikeasti yhtään mitään hyvää.Jo automaatti ei toimi kunnolla, ei muutakun palautetta postille asiasta.


      • lähettelijä

        Tänään kävi sitten niin, kun yritin lähettää pakettia, että automaatti ilmoitti kaikkien lokeroiden olevan jo täynnä eikä lähettäminen käynyt päinsä. Lokeroitahan on yli 70 kpl kaiken kokoisina. Soitin tyyriiseen palvelunumeroon ja sain kuulla, että lokerot tosiaan ovat täynnä saapuvia paketteja. Näin käy, jos postiauto on juuri käynyt tuomassa täydennystä. Tällöin ilmeisesti suuretkin lokerot täytetään pikkuriikkisillä paketeilla. Kysyin myös tuosta numeronäppäinten takeltelusta, josta on ollut puhetta ja sain kuulla, että jos painaa kovemmin hipaisunäppäimiä, vehje sekoaa ja hidastelee. Eli selvä suunnitteluvirhe kyseessä.


      • eiolisiuskonut
        lähettelijä kirjoitti:

        Tänään kävi sitten niin, kun yritin lähettää pakettia, että automaatti ilmoitti kaikkien lokeroiden olevan jo täynnä eikä lähettäminen käynyt päinsä. Lokeroitahan on yli 70 kpl kaiken kokoisina. Soitin tyyriiseen palvelunumeroon ja sain kuulla, että lokerot tosiaan ovat täynnä saapuvia paketteja. Näin käy, jos postiauto on juuri käynyt tuomassa täydennystä. Tällöin ilmeisesti suuretkin lokerot täytetään pikkuriikkisillä paketeilla. Kysyin myös tuosta numeronäppäinten takeltelusta, josta on ollut puhetta ja sain kuulla, että jos painaa kovemmin hipaisunäppäimiä, vehje sekoaa ja hidastelee. Eli selvä suunnitteluvirhe kyseessä.

        Nyt on sitten smarketin pakettiautomaatti pilattu lopullisesti. Yritin lähettää pikkupakettia s-lokerossa, mutta uuden paketin lähettäminen ei ole enää mahdollista. Jopa korttimaksupääte on vehkeestä poistettu. Pakko oli vaivainen paketti viedä r-kioskiin, jossa kulut olivat 8,90e automaatin 5,90e sijaan.


      • ajanhenki

        Automaatti on ilmeisestikin muutettu toimimaan pelkästään helpostikoodilla, jolloin asiakas maksaa etukäteen postimaksun jo kotonaan netin kautta. Jos ei omista nettiyhteyttä, vehje on täysin viraton.


    • niinluulisin

      Juu, se tuo vain hetken lohtua, mutta sitten vituttaa vielä ankarammin. Terveyskin kuulemma menee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe