Suomi on intialaisille unelmien täyttymys

Tälläinen juttu osui silmään:
http://www.tivi.fi/blogit/suomi-on-intialaiselle-koodarille-unelmien-tayttymys-6684678

Pari kertaa Intiassa käyneenä ei sinänsä yllätä, noin se varmasti on.

Mitä mieltä tälläisestä? Valittaako suomalaiset IT-työläiset vain turhaan?
10149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ei suomalainen kermaperse ole koskaan tyytyväinen - ei edes paratiisiin ja 40 neitsyeen

Äänestä

Suomalaisen IT-ammattilaisen suurin huoli on mistä löytää työpaikka ikävuosille 40-68, kun täällä ei jenkkityyliin tienaa eläkerahoja 40-vuotiaaksi mennessä. Jenkki-insinööri voi silloin huoletta jäädä eläkkeelle parin miljoonan käsikassan turvin.

Äänestä
  • Monissa ulkoistuksissa on pantu pihalle yli 40 vuotiaat ja korvattu heidät inkkareilla yms.

    Äänestä

Karmaanko tässä pitäisi ruveta uskomaan?

Tämä kirjoitteleva naishenkilö olisi voinut laittaa CV:sä mukaan jotta olisi nähty että monessako projektissa hän on ollut devaajana hymyssä suin.

Ehkä kirjoittaja kirjoittaa seuraavan artikkelinsa Bollywoodin humusta jos siellä päin kerran asustelee.

Äänestä

Niin, nythän on näkynyt näitä toimitusjohtajien kommentteja, että IT-ala on hyvä ala, koska työ on siistiä sisätyötä.😀

Olen tulkinnut tuon sillä tavalla, että kohta työhuoneet ja avokonttorit korvataan ulkoterasseilla, koska ne on halvempia...

Äänestä

Koko juttuhan alleviivaa hyvin, miksi IT-ala on täyttä paskaa työntekijän kannalta nykyään. Suomalaisen työntekijän täytyisi pudottaa vaatimuksensa johonkin kehitysmaiden työntekijöiden tasolle vaatimuksissa.

Joo, kannattaa varmaan nuorten laittaa vuosien kouluttautumispanos tälläiselle alalle. Jos yhtään on älyä niin valitsee mielummin jonkun muun toimialan...

Äänestä

Ensin Sipilä mainosti antavansa kotinsa turvapaikanhakijoille, saatiin lähes 40000 turvapaikanhakijaa vuodessa, joista jokainen maksaa ... no TODELLA PALJON.

Nyt sitten intiaaneille mainostetaan Suomea it-työläisen paratiisina. Ei ole vaikeaa arvata, mitä siitä seuraa.

Jotta viestini ei kuulosta niin kovin pessimistiseltä, haluan lisätä lopuksi:
Tänään asiat ovat kuitenkin paremmin kuin huomenna, nauttikaa siitä.

Äänestä
  • No ei se rajojen kiinni laittaminen ja eroaminen muusta länsi-euroopasta olisi ainakaan halvemmaksi tullut. Menneen maailman nostalgialla saa kyllä sellaisia mielikuvia myytyä tyhmimmälle osalle väestöä.

    Äänestä

  • Eristäytyminen kirjoitti:

    No ei se rajojen kiinni laittaminen ja eroaminen muusta länsi-euroopasta olisi ainakaan halvemmaksi tullut. Menneen maailman nostalgialla saa kyllä sellaisia mielikuvia myytyä tyhmimmälle osalle väestöä.

    Trollaat tietysti, et ole noin tyhmä.

    Mutta kaiken varalta, ettei kenellekään jää epäselväksi, vastaan sinulle.

    Ei olisi tarvinnut tehdä muuta kuin noudattaa EU:n sääntöjä, eli pitää kiinni nk. Dublinin sopimuksesta. Tämän myönsi pääministeri Sipilä itsekin jälkeenpäin.: https://youtu.be/m5NhFR7xfcM?t=27
    Eli sensijaan, että varusihmiset kantoivat Ruotsista tulleiden elintasopakolaisten kasseja bussiin, olisivat he voineet estää heitä yksinkertaisesti tulemasta.

    Äänestä

Sieltä ostetaan mistä halvimmalla saadaan - eikös ihan kaikki tee näin - myös kaikki näille palstoille kirjoittavat itse ;-)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veikko_S kirjoitti:

Tälläinen juttu osui silmään:
http://www.tivi.fi/blogit/suomi-on-intialaiselle-koodarille-unelmien-tayttymys-6684678

Pari kertaa Intiassa käyneenä ei sinänsä yllätä, noin se varmasti on.

Mitä mieltä tälläisestä? Valittaako suomalaiset IT-työläiset vain turhaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu