Hullut polttavat jouluvaloja jo lokakuussa

kettuuntunut

Kyllä v.tuttaa. Eikö mikään laki kiellä? Viitostien vareessa vielä vilkkuvalohötöskä taisi olla pitkälle kevääseen.

22

2984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiiävaikkasinuiloksi

      On monella muullae. Anttaaha olla.

    • uskopoes

      Työnnä peä per----een ei pitäs jouluvalot vilikkuo.

    • valomerkkiä

      on sulla pienet murheet..............................

    • Valottaret

      Ostin juuri kolmellasadalla valoja, pihan koristeeksi ja valaisemiseksi.
      Miksi en saisi kauniita valojani polttaa kuin jouluaattona?

      • kettuuntunut

        OSTIN KOLMELLA SADALLA RAKETTEJA. MIKSI EN SAA PAUKUTTAA NIITÄ KOKO TALVEA?


    • haiseese

      Suivakit kietämään polttelu, niin loppuu tuokin. Kylläpä pierettää taasen

    • perselamppuuuu

      Sama se vaikka koko vuoden polttavat lamppujaan,ei ole muiden sähkölaskua rikastuttamassa

    • valloa

      Ristijärven Martat (vaikkapa housumartat) vois ottaa ohjelmaansa, et koko kylä , valaistaan pimeänajan, sekä jouluvaloin, houkuttelevat kaikki kiinteistöt mukaan, valot kytkettäis esim. Kekrinä yhtä aikaa klo 18, tilaisuutta vois juhlistaa ilotulitenäytöksellä(lupa) siihen rinnalle kilpailu , et kenen pihapiiri valaistu parhaiten(aina runsaus ei ole kaunista)näin saadaan turistit ihailemaan Ristijärveä ja uuteen nousuun, aseman seutu on pään avannu siitä on hyvä jatkaa.Toki toinen vaihtoehto on et kunnanhallitus tekee päätöksen et pimeäajan ja jouluvalojen käyttö on kielletty 1.1-31.12 välisenajan.Ne jotka ei tykkää valosta voi mennä pottukuoppaan talveksi ja kuikata Vappuna ulos, mut aurinko voi häikäistä et paras vaan jatkaa unia.

      • seolisjotain

        Nimenomaan jotain tällaista pitäisi touhuta! Hyvä ajatus...


    • Pois-kokonaan-paukut

      Raketit ja muut pommit, pitäisi lailla kieltää kokonaan.
      Pöljät pommittajat ei siivoa jälkiään.
      Tai vastaavasti raketit niin kalliiksi että kää kunnalle rahaa sitten siivota jäljet.

    • kettuuntunut

      valittajalle rakettipersesilimään ja lanka palamaan

    • antipommi

      Rakettien, ym. ammuntaan, pitäisi vaatia aseen hallussapitolupa vähintään. Nykyään saa näissä tulitteissa ostaa, vaikka kymmeniä kiloja ruutia. Ostajana voi olla, mikätahansa höyrypää.

    • Koulut-käyty

      "kettuuntunut " ei taida itsekkään ymmärtää mitä kirjoittaa.
      Vai pitäisi valittajat tappaa?
      Etkö kykene keskustelemaan aiheesta normaalisti, kerro rohkeasti ongelmastasi niin koetamme ymmärtää sinun käytöstä paremmin.

    • Kaunista_katsella

      Kivaa kun sateli vähän lunta ja jouluvalot loistaa jo monella pihalla.

    • Psykipaattori

      Vähästä se vitutus aloittajalle tulee, olisiko takana jotain ihan omia ongelmia?
      Kerro vaan reilusti että voidaan auttaa.

    • aitouskunniaan

      Silloin kun noita sähköllä toimivia jouluvaloja alkoi tulla markkinoille, niin olihan se hienoa sillon se, mutta noista sähkövaloista on menny maku, loppupelissä aika tylsän näköisiä, nykyään jo aika OUT, kyllä oikea lyhty ja aito kynttilä luo tunnelman, vie voiton 100-0. Turhia sähkönkuluttajia, vaikka yksittäisellä ei ledivalot juuri sähkölaskussa näy kuin muutaman euron korkeampana, mutta kun miljoonalla palaa yötä päivä, niin siinä sähköyhtiöiden herrat saa hyvät jouluboonukset ja nauravat partaansa.

    • hospotipotipoti

      Tämä valtatie 5:n varrella valojaan polttava on Ristijärven läänintaiteilija, että jos ei kulttuurin tuotteet kelpaa yksinkertaisille, niin ei voi mitään nyt.

    • Loistenousuu

      Eiköstä pitäsi valittaa mite koko kylä polttaa jouluvaloja vieläki

    • Töpselit.loppuu

      Vielä on pari kuukautta mukavan hämärää ja pimeää poltella valoja.
      Hankin niitä nyt alennusmyynneistä lisää ensi talveksi.

    • yötönyök

      VIELÄKIN LEDIT LOISTAVAT VAIKKA HELMIKUU.

    • ootilikee

      Eiköhän jokainen saa poltella valojaan miten tahtoo. Piruakos se sulle kuuluu. Taijat olla kateellinen, kun itellä ei oo varaa edes omistaa valoja saatika sitten käyhttää niitä. hae apua ajoissa

    • Ostan-lisää-pian

      Jouluvalot palaa vain jouluna, muulloin ne on koristevaloja jos aloittaja ei ole sitä jo itse ymmärtänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe