MIKÄ VAIVA?

tipuin selkäedellä leuanveto tangosta kauan sitte . lapaluihin osui kova puinen laittian reuna.
siitä lähtien on vasen puoli kädestä ollu levoton/ ei ole ihan täydessä voimassa kuin oikea.
onko lapaluissa joku hermopinne tullu vai mikä hermovauriolienee?.
2205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hyvin paljon mahdollista. Kerrot, että kauan sitten... Olisi hyvä kyllä käydä ortopedilla, jolloin voidaan tutkia mikä on tilanne. Nämä hermojutut on siitä pirullisia, että mitä pidempään niitä on sitä todennäköisemmin jää pysyvää haittaa.

Äänestä

Todennäköisesti ylimmät kylkiluut eivät ole aivan alkuperäisllä kohdillaan. Tällöin kaulasta käteen kulkeva hermonippu on kireällä verrattuna normaali tilanteeseen. Toisaalta myös lihasjännitys voi aiheuttaa hermon kiristymisen. Itsellä mm käden ylösnostaminen aiheutti käteen turruuden 3 viikoksi. Kokeileppas päinmakuulla kyynärpäät rinnakkain liikkuvuusharjoitetta yläselkään lantiota puolelta toiselle keinuttamalla. kiertyykö yläselkä symmetrisesti molemmile puolille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hermovaurioinen kirjoitti:

tipuin selkäedellä leuanveto tangosta kauan sitte . lapaluihin osui kova puinen laittian reuna.
siitä lähtien on vasen puoli kädestä ollu levoton/ ei ole ihan täydessä voimassa kuin oikea.
onko lapaluissa joku hermopinne tullu vai mikä hermovauriolienee?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu