Väinö Havaksen haudalla valoilmestys

Keväällä oltiin viemässä kukkia Väinö Havaksen haudalle Kivijärvellä, kun hautakiven kultauksiin heijastui valonsäde. Siihen piirtyi seuraava teksti: "Valvokaa, sillä ette tiedä hetkeä milloin Ylkä tulee"
4274
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Höpö,höpö. Siihen piirtyi se, mitä kultakirjaimin luki.

Äänestä

Siinä luki: Valvokaa, sillä ette tiedä hetkeä milloin Ylkä tulee
Valonsäde saattoi kultatekstiä vähän hajottaa kirjainten aikaansaaman prismaefektin avulla.
Näin olettaisi.

Äänestä

Juu lepattava kyntteli oli.

Äänestä

Oletko keväästä asti valvonut? Jos nainen olet, varro vain, täältä ylkä tulee, jos osoitteen annat. Runoilijahan se väinökin oli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


32567 kirjoitti:

Keväällä oltiin viemässä kukkia Väinö Havaksen haudalle Kivijärvellä, kun hautakiven kultauksiin heijastui valonsäde. Siihen piirtyi seuraava teksti: "Valvokaa, sillä ette tiedä hetkeä milloin Ylkä tulee"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu