Ittellä on korkea verensokeri ja mietin, että aiheuttaako alkoholi sen?
Vaikka alkoholia olin juonut ja en ollut syönyt mitään, niin silti terveyskeskuksessa mitattiin korkea verensokeri.
Nyt mietin, että aiheuttaako alkoholi korkeaa verensokeria, vaikka sen pitäisi laskea sitä?
Aiheuttaako alkoholi korkeaa verensokeria?
5
5173
Vastaukset
- 8699
Tavallinen sokeri nostaa verensokeria saman verran kuin hiihydraattipitoinen ruoka eli jonnin verran, mutta sokerina vähäisesti.
Alkoholissa tai sen blandiksessa voi taas olla sellaisia sokereita, jotka lisäävät voimakkaasti verensokeriakin vaikka alkoholi itsessään vähentää sitä.
Oluen en ole omalla mittarilla huomannut lisänneen verensokeria. Tarkoitan nyt lager-olutta.
Syytä uusia testi ilman läheistä alkoholia. Paljonko oli tuo "korkea verensokeri".- melkein.sama.asia
Alkoholi on yksi sokerin muoto. Sillä on samat haittavaikutukset kuin tavallisella sokerilla josta alkoholi tehdään, maksakirroosi jne.
- 8699
melkein.sama.asia kirjoitti:
Alkoholi on yksi sokerin muoto. Sillä on samat haittavaikutukset kuin tavallisella sokerilla josta alkoholi tehdään, maksakirroosi jne.
Joo, ei alkoholia kannata käyttää laskeakseen verensokeria.
***
Eri alkoholeissa on eri määrä sokeria. Alkoholi sinänsä on myrkkyä maksalle, mutta niin on sokerikin.
Äskettäin oli dokkari tv:ssä, jossa oli 50-luvun taistelusta USAssa kahden tutkijan kesken kumpi on vaarallisempaa elimistölle ( maksallekin ); rasva vai sokeri. Kisan voitti rasva, jolloin yletöntä sokeria alettiin pitää jopa hyvänä elimistölle. Nykyisin tuloksin se näyttää väärältä päätökseltä.
http://natgeo.fi/tiede/ruoka-aineet/yleton-sokerin-kaytto-lihottaa-ja-tappaa
Diabetesliitto. Sokerittomat alkoholijuomat:
"Runsaan alkoholinkäytön yhteydessä verensokeri voi helposti laskea liikaa, jos juo pelkästään sokerittomia alkoholijuomia ja unohtaa syödä.
Verensokerin lasku on alkoholin vaikutuksen alaisena diabeetikolle vaarallisempaa kuin muulloin, koska alkoholi estää sokerin vapautumista maksasta. Humalassa ei välttämättä tunnista matalan verensokerin oireita eikä diabeetikko ehkä pysty korjaamaan tilannetta ajoissa."
https://www.diabetes.fi/terveydeksi/alkoholi
Terveyskirjasto:
"Runsas alkoholi. Alkoholi ei sinänsä laske verensokeria, mutta se estää sokerin muodostumisen maksassa. Näin elimistön tehokkain puolustuskeino hypoglykemiaa vastaan on poissa pelistä, jolloin hypoglykemian vaara suurenee."
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00757 - Kokoikähypiglykemiaa
Ei ole alkoholi vaikuttanut koskaan hypoglykemiaan. Terveisin tiettävästi ensimmäinen hypoglykemiaan Suomessa
- aiudni
Ainakin jos suvussa kulkee diabetes perintönä, niin alkoholin säännöllinen nautiskelu ikään kuin varmistaa taudin puhkeamisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial151730Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1401712Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3041352Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221098Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101086- 132984
- 285965
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3935- 10915
- 77897