Siniset tulevat katoamaan poliittiselta kartalta. Simon Elo tekee joka päivä sen eteen töitä julistamalla katkeroitunutta vihapuhetta persuja kohtaan.
Timo Soinin ajatuksiin ei enää muuta mahdukkaan kuin katkeruus siitä, että häntä ei enää hyväksytty persujen johtoon. Nyt tämä väsynyt mies katuu tekoaan.
Samoin katuvat muutkin persuista loikanneet kansanedustajat, paitsi Niinistö. Loput neljä ministeriä eivät enää nauti ministerinpäivistään, paitsi Terho, joka on jo valittu uuden puolueen puheenjohtajaksi.
Totuus on, että suomalaiset eivät hyväksy pelkurimaisia loikkauksia puolueesta toiseen pelkän oman edun tavoittelun vuoksi ja sen kannattamiseksi, jota ymmärtämättömät loikkaririvikansanedustajat saatiin tekemään.
Örpönen ja Zipiläinen nauroivat paskasen naurun ja nauravat edelleenkin.
Sinisellä taivaalla mustia pilviä
5
143
Vastaukset
- mustapartainen
Onko Olavin siirtymisestä Siniseen Tulevaisuuteen saatu jo varmistus?
- puoluesihteeri
Tuntuu että Persujen sota leviää väärälle saitille.
Tämä palsta on OLAVI MÄENPÄÄn v.2008 perustama hänen kotisivunsa, jossa käsitellään ainoastaan hänen puolueittensa asioita.- Totuuskomissio1
Näyttää vahvasti,että tämä "Siniveriset" on kokoomuksen ja kepun kylkiäinen, vähän kuten rkp, mutta sillä on varakkaiden jäsentensä vuoksi kannatustaan korkeampi painoarvo, mikä on ihan vääryys.
- veteraanipanija
Olavi Mäenpää tuntee tyytyväisyyttä kun persut hajoaa.
V. 1999 Timo Soini esti Mäenpään (omasta mielestä)varman eduskuntaan pääsyn.
Muutama vuotta myöhemmin Jussi Halla-ahosta tuli Olavin ikuinen vihamies.
Jussi paljasti Mäenpään naurettavan pikku filungin, Suomen Sisu oli Turussa, Mäenpään silloisen puolueen vieraana Olavi tarjoili mehua ja keksejä. Vieraitten poislähtiessä Olavi rupesi keräämään kolehtia tarjoilusta. Myöhemmin selvisi, että keksit oli järjestänyt Turun kaupunki.
Tyypillistä Mäenpäätä.- fghgfhg
Liittyykö lähipäivien tapahtumat tähän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73863
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 46580
- 35577
- 40575
- 29572
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35474