Medialuuta lakaisee totuuden maton alle

Kuka kertoo totuuden. jos ja kun media ei siihen pysty? Ainakin tällä hetkellä suomalaisessa mediassa totuus piilotetaan maton alle aivan liian usein, koska toimittajat eivät uskalla sanoa esimerkiksi poliitikoiden virheistä tai suoranaista valehtelusta mitään suoraan. Yksi Aamulehden toimittaja sentään uskalsi ja sai heti palkinnon.

Pelkäävätkö toimittajat poliitikkoja? Eivät, mutta päätoimittajaa he pelkäävät suorastaan toimeentulonsa edestä. Siksi totuus on verhottava käsittämättömien lauseviritysten taakse, jos sinnekään.
10105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

MV - Lehti kaivaa totuuden esiin maton alta.

1Äänestä

Yhden miehen kirjan myynnin edistämiskampanja ei välttämättä ole totuus.

Äänestä

MV-lehden tehtävä on kertoa totuus.
En ole lukenut kyseistä mediaa. Haluaisin tietää miten MV-lehdessä on käsitelty kahta julkisuuden kannalta merkittävää asiaa. Miksi Venäjän arkistot on määrätty pidettäväksi Presidentin selän takana ja miksi Venäjällä ei saa keskustella rauhan aikana kuolleista sotilaista.
Mv-lehti on periaatteellisesti kaiken julkisuuden kannalla. Vai onko?

Äänestä
  • Avoimuuden kannattajat eivät halua keskustella tästä asiasta.

    Äänestä

Eiköhän se ole käynyt selväksi että mv-uutiset ovat pelkkiä akanoita vapaan tiedotuksen kentällä ja niin ikävä kuin tilanne valemedianne kohdalla onkin voisittehan siellä pimeissä
uutisjuttukellareissanne leikkiä vaikka piilosilla oloa,valot pois ja totuutta tunnustelemaan.
-Eiks je?

Äänestä
  • Niinpä! Valta- eli valhemediamme on todella VAPAA. Se on niin vapaa, että saa rauhassa ilman estettä sensuroida, salata ja aivopestä poliittisessa propagandatarkoituksessa kansalaisia.

    Äänestä

  • vapaata_tiedotustako kirjoitti:

    Niinpä! Valta- eli valhemediamme on todella VAPAA. Se on niin vapaa, että saa rauhassa ilman estettä sensuroida, salata ja aivopestä poliittisessa propagandatarkoituksessa kansalaisia.

    Rahan voimalla toimiva media on luotettavampi kuin diktatuurin vallassa oleva media. Ei ole varaa jättää julkaisematta mitään oleellista. Nyanssit ovat sitten eri asioita.

    Äänestä

Mitä se teille kuuluu mitä siellä lukee?

Älkää lukeko, jos ahdistaa.

Äänestä

Älä kerro muille, mutta kansan sumuttaminen on tosi helppoa. Laitat vain Sipilästä yrmeän kuvan uutisenn ja vihjailet epämääräisesti hänen tuhlaavan kansan rahoja johonkin, mihin niitä pitääkin käyttää.

Äänestä

Ilta-Sanomat kirjoittaa sen mikä niiden agendaan sopii.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


taaltapesee kirjoitti:

Kuka kertoo totuuden. jos ja kun media ei siihen pysty? Ainakin tällä hetkellä suomalaisessa mediassa totuus piilotetaan maton alle aivan liian usein, koska toimittajat eivät uskalla sanoa esimerkiksi poliitikoiden virheistä tai suoranaista valehtelusta mitään suoraan. Yksi Aamulehden toimittaja sentään uskalsi ja sai heti palkinnon.

Pelkäävätkö toimittajat poliitikkoja? Eivät, mutta päätoimittajaa he pelkäävät suorastaan toimeentulonsa edestä. Siksi totuus on verhottava käsittämättömien lauseviritysten taakse, jos sinnekään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu