Mitä eroa on ammattikoululla ja ammattiopistolla?

Mitäeroa

Joo moi! Sanokaas te, jotka tiedätte mitä eroa on ammattikoululla ja ammattiopistolla? Ovatko ne samaa käsitettä vai ihan eri oppilaitokset?

Oon niin pitkään miettinyt tätä, sillä moni muukaan mun kaveri piirissä ei tiedä näiden kahden eroa.

Toivoisin, että saisin riittävän kattavan selkeän eron, jos sitä edes onkaan.

2

857

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eieroa

      Ei ole mitään eroa. Ennen vanhaan oli kaikki ammattikouluja, mutta osa ammattikouluista on statustaan kohottaakseen muuttanut nimensä ammattiopistoksi tai ammatti-instituutuksi tai muuksi sellaiseksi.

      Kauan sitten opisto oli korkeamman tason oppilaitos kuin koulu. Hierarkia meni seuraavasti esim. kauppakoulu, kauppaopisto, kauppakorkeakoulu. Mutta sitten kauppakoulusta tuli kaupallinen oppilaitos, instituutti tai opisto. Kauppaopistosta tuli ammattikorkeakoulun liiketalouden linja tms. ja osasta kauppakorkeakouluja on tullut yliopistoja.

      Taustalla on ajatus, että on hohdokkaampaa opiskella opistossa tai instituutissa kuin käydä ammattikoulua. Itse opinahjo on kuitenkin ihan sama.

      • Mitäeroa

        Kiitos paljon vastauksestasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      252
      16108
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1994
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      190
      1499
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      131
      1411
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      968
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      922
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      794
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      82
      756
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      678
    Aihe