Mitä eroa on ammattikoululla ja ammattiopistolla?

Mitäeroa

Joo moi! Sanokaas te, jotka tiedätte mitä eroa on ammattikoululla ja ammattiopistolla? Ovatko ne samaa käsitettä vai ihan eri oppilaitokset?

Oon niin pitkään miettinyt tätä, sillä moni muukaan mun kaveri piirissä ei tiedä näiden kahden eroa.

Toivoisin, että saisin riittävän kattavan selkeän eron, jos sitä edes onkaan.

2

730

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eieroa

      Ei ole mitään eroa. Ennen vanhaan oli kaikki ammattikouluja, mutta osa ammattikouluista on statustaan kohottaakseen muuttanut nimensä ammattiopistoksi tai ammatti-instituutuksi tai muuksi sellaiseksi.

      Kauan sitten opisto oli korkeamman tason oppilaitos kuin koulu. Hierarkia meni seuraavasti esim. kauppakoulu, kauppaopisto, kauppakorkeakoulu. Mutta sitten kauppakoulusta tuli kaupallinen oppilaitos, instituutti tai opisto. Kauppaopistosta tuli ammattikorkeakoulun liiketalouden linja tms. ja osasta kauppakorkeakouluja on tullut yliopistoja.

      Taustalla on ajatus, että on hohdokkaampaa opiskella opistossa tai instituutissa kuin käydä ammattikoulua. Itse opinahjo on kuitenkin ihan sama.

      • Mitäeroa

        Kiitos paljon vastauksestasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1732
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1558
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      44
      1066
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      919
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      881
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      836
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      778
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      770
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      768
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      750
    Aihe