Tv tuttu,
Sadan vuoden talo on käsikirjoitettu niin että talotoimittaja näyttää hölmöltä. Jos olisi totta niin kukaan ei ottaisi kuhmolaistoimittajalta elementtejä.
Ainoa viisas mies on kirvesmies Dahl, on nääs ammattitaitoa.
Muuten älkää ottako Paranoffin poikia työmaalle. Sekundaa tulee.
Itsellä henkilökohtaisesti kokemus omakotitalon rakennuttamisesta suomiVOIMALLA.
Sadan vuoden talo on käsikirjoitettu niin että talotoimittaja näyttää hölmöltä. Jos olisi totta niin kukaan ei ottaisi kuhmolaistoimittajalta elementtejä.
Ainoa viisas mies on kirvesmies Dahl, on nääs ammattitaitoa.
Muuten älkää ottako Paranoffin poikia työmaalle. Sekundaa tulee.
Itsellä henkilökohtaisesti kokemus omakotitalon rakennuttamisesta suomiVOIMALLA.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sehän+kastu+jo,sen+piti+olla+100%+sesti+homevapaa+tai+vastaava+ja+elinikä+vähintää+100+vuotta+siis+vähintään,nyt+se+kastui+jo+,sielä+kuivatetaan+kuulema+yhden+päivän+tätä,elementtitalo+käytännössä+pakettitalo.
Kaveri+ei+tajunnut+kokonaisuutta+mitä+lähti+tekemään.100+vuoden+ketoiältään+olevaa+taloa+tuskin+saa+suomen+lakien+mukaan+tehtyä+enään,tai+siihen+on+tehtävä+remonttia+välissä+ja+paljon,mitään+kooneellista+ilmanvaihtoa+ei+saisi+olla,pitäs+olla+esim:hirsi+joka+saa+hengittää+ilman+eristyksiä+,olman+pitäs+vaihtua+niin+kuin+ennen,no+hirsitalot+sitten+jälkeen+päin+tölättiin+villalla+joku+ulkoa+joku+sisltäpäin.
Itselläni+on+rintamiestalo+,sahanpurulla+,sahanpurua+10+senttiä+seinissä+ja+rossipohja+,kivijalan+korkeus+on+ainakin+70+cm+maasta.
Ikä+talolla+on+64+vuotta+ja+65+vuosi+lähtee.
Sisältä+tuvassa+on+halteksi+seinät+ja+välikatto+halteksia,ei+edes+puupaneelia+missään.
Virolaiset+tekijät+kasaavat+siellä+seiniä,minä+olen+jo+varma+tästä+että+sutta+on+jo+tullut+ja+tuo+talo+ei+ole+kunnossa+edes+50+vuoden+päästä,rahat+sillä+meni+kun+lähti+tekemään+erikoisempaa+taloa,ei+tehty+talon+kestävyyden+ehdoilla+vaan+ulkonäkö+oli+tärkeinpiä+elementtejä+eli+näyttäävyyden+halu.
Kastu+niin+kastu,ja+sitä+muuksi+voi+muuttaa,olisihan+pitänyt+tajuta+että+talo+tehdään+sisätiloissa+ja+tuodaan+paikan+päälle+jolloin+se+on+muutamassa+tunnissa+kattoineen+valmis,johan+tuo+kaveri+saa+monta+taloa+ostettua+silllä+hintaa+mitä+tuleman+seuraa+ja+varmalla+homeella.
Joo ei ole 100 vuoden talo. Idea oli hyvä, mutta tilaaja ei tiedä rakentamisesta mitään joten tekee tyypilliset tietämättömän mokat.
Ensinnäkin tontti valittu sillä perusteella, että iskä rakensi siihen hometalon. Ei kovin hyvä syy rakentaa just siihen miljoonataloa.
"Sen pitää olla puutalo, mutta en pidä puupinnoista ja hirrestä". Mitä V*ittua? 100 vuoden talo on lähtökohtaisesti kivitalo nykymääräyksillä.
100 vuotta pitäisi kestää, mutta valitsen kuitenkin täysin uudenlaisen lamelliliimahirsielementtirakenteen. ???
Rakennuttaja haluaa rossipohjan, mutta sitten rakakennesuunnittelija sanoo, että tehdään maanvarainen laatta. "No okei sitten". Ja sit vedetään normaalit viemärit sinne hiekkaan ( / muhveilla tietenkin) laatan alle. Ja nehän kestää 100 vuotta, jep jep...
Parisenkymmentä kulmaa talossa nostamassa kustannuksia. Pelkät seinäelementit 175,000e. Kastuivat tietenkin sateessa kun työmaalla ei ole palkattuna päällepäsmäriä. Päätimuri änkyrä, asenteena "v*ittu mehän ei tehä noin", ja häiritsee muidenkin töitä. Antoi sentään elementtiasentajien hioa kierot anturat. Kulmia vähentämällä kivitalon seinät saisi 100,000e halvemmalla...
Jne.
Milloin tulee kolmas avaus tästä aiheesta?
Jaa, tämä näiden "oikeiden rakennusviisaiden" olikin jo se kolmas aloitus ...
Ei se timpuri ymmärrä mitään rakenteista. Nähtiin jo sìnä kun alkoi vaatimaan lisää rautaa anturoihin. Pelkkä suunsoittaja.
Nuo CLT työmaat pitäisi huputtaa. Kosteus saa CLT:t elämään ja tiiveys kärsii.
Tuo timpuri on show-alan yrittäjä. Ainakaan rakentamisesta ei ole tietoa. CLT-elementeillä rakennettaessa pohjan tasaisuus on tärkeää, koska muuten jää rakoja, ts. kanavia ilmavuodoille = > kosteusongelmia tulee.
Pahin virhe on pohja. Talon kestää käytännössä saman kuin mikä on PVC-HT:n elinkaari. Korkeintaan 70 vuoden taloa ovat rakentamassa.
Talon pohja: Joka taloon kellari, vaikka sitä ei millään tavalla hyödynnetä.
Ilma kiertää, tuuletus toimii.
Käyttämätön kellari on luonnonlakien vastainen.
Kaikki tyhjä tila täyttyy ajan kanssa.
Ryömintätila hyvä, kellari paras. Ryömintätilaa ei ole määritelty missään, joten hyvä ryömintätila on kellari soralattialla.
ei se puuelementti mihinkään homehdu jos se pääsee kuivumaan.koska olet nähnyt homeista puuvenettä.
Tietysti olen. Isä lahjoitti yhden homeisen puuveneen naapurille, joka veti sen päälle lasikuidun.
Veneilystä ja homeesta oli mm. Venelehdessä artikkeli otsikolla HOMETTA VENEESSÄ – TOIVOTON TAPAUS?
Mitä taas CLT-elementteihin tulee, niin puumassa vuoksi kastuneet CLT-elementit kuivuvat huonoisti, jos lainkaan.
CLT-rakentaminen vaatii aukottoman kuivaketjun. Rakennus on käytännössä aina pakko huputtaa.
Päädyin viimeksi CLT-rakentamista harkittuani betonielementteihin. Huputtaminen on kallista ja Suomessa myytävät CLT-elementit sikakalliita.
Tuli kyllä mieleen sekin, että oikeastaan CLT pitäisi tehdä kyllästetystä puusta.
Ka kyllä rakennusalan moraali poljetaan lopullisesti ales tällä tv llä. Kun se jo muutenkin on mennyt homeongelmia kokonaan ja usko hyvätapaiseen tullut poljettua jo ajat sitten. Onneks olen itte elakkeella. Ei voi muuta kuin kuin sivusta katsella ja ihmetellä tuossa ohjelmassa esiintyviä niin kirvesmiehet kuin muittenkin miesmäistä ihmiskunnioitustakin asiantuntemuksen ääliömäisyyttä. Onkohan lie tahallaan tehty tuo filmasikin noin, että se antais vähän väriä ohjelmaan.
Olisikohan siellä työmaalla kuvattu vielä oikein lisäten, että olisivat letkuvedellä kastelleet nuo CIT-seinät...Hehehehe
Kenelle hän tuoki kirvesmies on käynyt möllimässä töissä. Ei aineskaan minun työmaalle pääse.
Sähköputket meni puhallusvillojen joukkoon! Laittomia asennuksia!!
Kerropa viisas "Sähkömies1810 " mitä laitonta siinä näit?
Kaapeleita ei saa viedä villatilassa! Ei putkessa eikä ilman. SFS6000
Saa ja ei saa. Maksimi eristeessä kuljetettava matka taitaa olla 500 mm ja sekin on sitten laskettava.
Asiasta toiseen:
Lähes nollaenergiataloissa SFS6000:n noudattaminen ei sitten onnistu ilman hyppysähköä. Eristettä on niin maan perusteellisesti joka puolella.
Mitenkäs teet esimerkiksi 6-kytkimelliset ulkovalot, kun seinässä voi jo itsessään olla yli puoli metriä eristettä?
Sirkkelikohtaus käsikirjoitettu.
Huomasi heti että aikomus loukata kätensä.
Mitä parempaa on vielä tulossa? Käsikirjoitettu nääs.
Tästä Dalesta tuloo samanlainen Besser Visser kun on tämä Ittetieoonen Huutokauppakeisari, kuskataan ensikesänä kaikenmaailman Pytinkimessuilla kiroilemassa. Jos mun työmaalla olis tuollainen ähkytimpuri, niin se olis kiikutettu takaisin sinne Ruottiin. Taloohan on aivan kamalan näköinen niin kuin isoo kottaaraspöntön ja pihahyysin risteytys. Tuolla rahamäärällä mitä tuohon on paasattu olis saanu okkian taloonkin.
mistä veneen alta nää remonttireiskat on löydetty