Nykypennut luulee kuulema, jotta liha tulee tehta

On kyllä aikoihin eletty. Pitäs kaupunkilaispennut viijä kahtommaan siantappuu.
Minä ku olin pikkupentu, niin haulikolla ampu nuapurin ukko sikkoo ohttaan. Sormenmäntävä reikä jäe . Ei juossu sika pitkiä matkoja sen jäläkkeen. Kyllähän se vähä otti pattiin, kun parraemman kaverin lahtasivat, kun minä sillä selästä käsin ajelin. Hirvveen viisas elukka, viissaampi, ku koera. No, tulipaha syöttyy.
16244
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Niin ja maatiloja luullaan eläintarhoiksi.
Meillä tapettiin mullikat ja siat kirveen hamaralla ohtaan.

Äänestä

Niinhän se oli aikonnaan teurastaja tuolla Lieksasta vähä etellään päin. Hiehon tappo halakasukirveen hamarapuolella. Ei siihen pyssyjä tarvittu. Kolome kerttoo joutu hujjauttammaan ja sitten kulukku auki. Se ei ollu leikkiä lasten. Silloin olivat miehet miehiä. Nahka oli orrella kahenkymmenen minnuutin piästä.

Äänestä

Keraan oltiin koulun jälkeen kahtomassa kun koulukaverin kotona Vartialassa vasikkaa teurastettiin. Pienoiskiväärillä nappi ohtaan ja siihen putosi. Teurastaja joi ensimmäisen kauhallisen verta, pikkuisen katottiin silmät pyöreänä. Tervakankaalta oli tuo teurastaja kotoisin, nimeä en nyt muista.

Äänestä

Parasta on lopettaa turha lihan syöminen. Ilman tulee loistavasti toimeen, eikä tarvihe elukkapoloja riäkätä. Presidettii näyttää jo esimerkkii. Yli kymmenneen vuoteen en oo muuta lihhoo syöny kun kalloo. Asiallisesti metätetty riista on monille hyvä juttu, vappaan elukan elämän elänneet.

2Äänestä

Kauemmaksi vaan vieraannuttaan luonnosta ja luonnollisesta ruoantuotannosta.

Äänestä

Eihän sitä, kun se Sokoksen, tai Pirsman hyllyssä on nätissä muovikiärreessä se elukalliha ossoo pikkupentu arvata, jotta mistä se on siihe kulukkeutunu.
Sehän on se sama sika mitä kesällä käyttiin kahtomassa, etkö muista. Se mikä sano: Röh, nöh.... Sitä myö syyvvään tänäiltana. Isä tekköö meille hirvveehhyvät lihaspullat, ku ei se meijän äeti ossoo tehä oikkeesttaan mittää ennee, ku se vaen kännykästä kyyllee nuita orraehen syöjjii ja niihen ruokaneuvoja ja sillä männöö koko ilta sitä tehessä, aevan niinku jumalloo palavellessa.

Äänestä

Suomessa ei ole yhtään ns. kaupunkia, on vain pikkukyliä, vrt. esim. Tokio, New York, Barcelona jne. Suomen kaupunkien keskustoista maaseutu on vain reilun kivenheiton päässä. Pienet on ympyrät pennuille, jos tämä on jäänyt huomaamatta.
Joutavaa kekkulointia vain, onhan se niiiin hienoa olla tyhmä kuin vasemman jalan saapas.

Äänestä

Maalaiskakarat luulee, että isin ja äitin rahat ( lue tuet) tulee pankista. Alkuperä, eli kaupunkilaisten verot, on heille tuntematon asia!

Äänestä

Kun luin tuota ketjua niin tuli sellainen olo että Lieksassa on sitä kovempi jätkä tai akka mitä raaemmin on osannut toimia. Sitten nämä samat oman raakuutensa ihannoijat arvostelevat muiden tapoja.
En tiedä kuinka teihin pitäisi suhtautua ja mikä olisi sopiva nimitys.
Hyvä seikka tässä on se, etteivät ihan kaikki lieksalaisetkaan ole samanlaisia porsaita.
Huonoa on se, että ne pahimmat porsaat huutavat kovimmin ja se luo vaikutelman koko kylän hulluudesta.
Siis voisitteko olla hetken hiljaa ja kuunnella mitä niillä tyhmillä "nykypennuilla" on sanottavana?

... niin siihen lihaan palatakseni. Kun eletään n. 20-30 vuotta niin se liha muuten tulee tehtaasta, ihan sananmukaisesti. Voi olla teille menneisyydennuijille täysin käsittämätön asia.

2Äänestä

Tarkoitatko nykypennuilla niitä jotka ei tiedä kumpi puista on kuusi ja mänty? Tai eivät osaa tehdä nuotiota, ja eksyvät metsään joka on hehtaarin pinta-alaltaan! Mitähän niillä olisi sanottavaa maalaisille,,jotain neuvoja kait miten täällä pitäisi elää! Aikamoisia tehtaita nuo nykyiset eläinten kasvattamot ovat, mutta niiden loppukäsittely, eli tappaminen ja paloittelu on sitten siellä oikeassa tehtaassa!

Äänestä
  • Kouluissa opetetaan nykyisin paljon monipuolisemmin kuin joskus 50-60 tai edes 70 -luvuilla. Jos ala-asteella olava koululainen ei tiedä kumpi on kuusi ja kumpi on mänty niin palataanpa keskustelijoiden lapsuuteen ja kysytään kuinka moni teistä tiesi 7 -vuotiaana tuon asian. Jos olette rehellsisä (tuskin) niin eipä tainnut kovin moni tietää.
    Jossakin isommassa kaupungissa esim. metsän eliölajien tuntemus voi olla paljon vähäisempää kuin maaseudulla, mutta eipä elämää varten opiskellessa haetakaan joka-alan tietoa, joka on yleensä aika keskinkertaista, vaan sitä jonka uskotaan olevan tarpeen tulevaisuudessa ja sitä haetaan sitten mahdollisimman laaja-alaisesti.
    Mihin esimerkiksi kassamyyjä, sairaanhoitaja, hammaslääkäri tai vaikkapa lastentarhanopettaja tarvitsee tietoa siitä kuinka 50 -luvulla teurastettiin?
    Ei kai kukaan kulkuvälinettä hankkiessaan osta polkupyörää, mopoa, henkiläautoa ja kuorma-autoa siksi, että sitä saattaa tarvita, vaan useimmat, ainakin älyllä varustetut, hankkivat sellaisen jota pääasiassa tarvitsevat. Sitten kun tarvitaan kuorma-autoa otetaan puhemin käteen ja pyydetään sellainen joltakin yrittäjältä.
    Sama se on tiedon ja taidon kanssa. Yksi korjaa auton, toinen paikkaa hampaan, kolmas kuljettaa junaa jne.
    Voi olla vaikeaa tajuta ja luulen, että suurin syy noihin väheksyviin kommentteihin on kommentoijien oma heikohko itsetunto.
    Mitä taas tulee luonnossa liikkumisen perusasioihin niin niiden opettaminen on edelleenkin vanhempien tehtävä. Jos ette ole opettanut niitä taitoja lapsillenne niin omapa on mokanne. Minulle nekin opetettiin, kuten opetettiin paljon muutakin. Ammattiin opiskellaan sitten ihan muualla.
    Hyvää, joskin varsin rajoittunutta loppuelämää!

    1Äänestä

Enpäs kyllä minäkään ymmärrä miksi nykylasten täytyisi nähdä eläimen teurastus livenä?Tuolta internetin syövereistä taatusti nähtävissä ihan tarpeeksi raakuuksia jos sitä vailla.

2Äänestä

Kuka teki pisa tutkimuksia suomen nuorille palikoille, kalapuikot tulee pakastimesta ja sähkö töpselistä?

Äänestä
  • No eihän se sähkö töpselistä tule! Töpseli on se sähköjohdon päässä oleva tappipäinen mutikka, joka työnnetään pistorasiaan. Sähköä saadaan siis pistorasiasta. Joko menee aivopestyn kaaliin?

    2Äänestä

Miksei noita nuoria laiteta kokkisota ohjelmaan? Osa on niin puupäitä etteivät osaa keittää vettä, että saisivat teetä juodakseen!

Äänestä
  • Onneksi on keksitty vedenkeitin uusavuttomile. Sillä voi keittää veden edellisenä iltana valmiiksi ja seuraavana aamuna vain lämmittää se teevedeksi sopivaksi.

    2Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pozzipa kirjoitti:

On kyllä aikoihin eletty. Pitäs kaupunkilaispennut viijä kahtommaan siantappuu.
Minä ku olin pikkupentu, niin haulikolla ampu nuapurin ukko sikkoo ohttaan. Sormenmäntävä reikä jäe . Ei juossu sika pitkiä matkoja sen jäläkkeen. Kyllähän se vähä otti pattiin, kun parraemman kaverin lahtasivat, kun minä sillä selästä käsin ajelin. Hirvveen viisas elukka, viissaampi, ku koera. No, tulipaha syöttyy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu