Nurkkien saumaus akryylillä ennen tapetointia

Epätietoinen_

Hei,

neuvoja, mielipiteitä?

Asunnossani on lastulevyseinät ja ne on tarkoitus pinnoittaa saneerauslevyllä. Kysymys kuuluu, onko seinänurkkiin järkevää vetää saumaukset akryylillä ennen tapetointia? Entä jos elämistä tapahtuu ja akryyli halkeilee tapetin alla niin tuleeko se näkymään tapetissa? Jotkin nurkat on nyt vedetty akryylilla ja niissä on ratkeilua tapahtunut. Tosin seinäpinnat on lastulevyllä, joten vaikuttaako se sitten asiaan. Ja siis nämä nurkat on ulkoseinissä ja ulkoseiniä ei ole tapetoitu eli tapetti päättyy nurkkaan. Kysymys nurkista joissa tapetti jatkuu seuraavalle seinälle eli nurkat vedetään tapetilla yli. Saneerauslevy asennetaan juuri tuon rakenteiden elämisen poistamiseksi.. eli ettei tapetit menisi enää jatkossa kupruille lastulevyn saumakohdista, mitkä on joskus aikoinaan toisen asukkaan toimesta kitattu ja alle laitettu lasikuitu saumanauha (ei ole estänyt elämistä). Kyseessä -78 vuonna valmistettu rakennus.

Asiallisista vastauksista etukäteen kiittäen. :)

4

1066

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimullamuutakaa

      joopa joo.. ei se lastulevy varmaankaan vuosikymmeniä kostu ja kuivu.. tai ei itselläni ainakaan. nurkkien tapetointi onkin sitten toinen, eli eri asia.. vuota kääntyy vain 2-3cm toisella seinälle, ja irti leikatulla palasella lähdetään nurkasta.. näin se menee ammattilaisen tekemänä.

    • NickNailer

      Lastulevy elää kosteuden mukaan. Kesällä ainakin painovoimaisessa ilmanvaihtotalossa kosteus % on sama tai lähes sama kuin ulkona. Talvella talo lämmittäessä kuivuu. ja lastulevyseinä kutistuu.

      Remonttilevyn kyvystä ottaa vastaan lastulevyn liike, on useita mielipiteitä. Joidenkin mielestä pitää liimata, koska liima ottaa vastaan pienet liikkeet. Kulmiin voi laittaa kulmapalat joko metallista tai muovista.

      Onnistuminen riippuu monesta asiasta, esimerkiksi tapetin höyrynläpäisevyydestä. Varsinkin strukturoidut tapetit saattavat olla höyrynläpäisevyydeltään höyrynsulun veroisia.

    • kökkötraktorix

      Ei varmaankaan kannata mitään teippiä laittaa nurkkiin. Tapetin rypyt nurkissa voi ehkäistä laittamalla sauman vain pari senttiä yli ja uuden vuodan aloittaa aina nurkasta sen edellisen päälle liimaten. Kun liisteriä laittaa nurkkaa niukasti sen edellisen päälle, voi talo liikkuakin hieman eikä ikäviä kurttuja ilmesty nurkkiin. Näin tein viime syksynä ja eivätkä rypyt ole uusineet.

    • sepeteussepe60

      Routa liikuttaa taloa, ei sitä seinää sisäpuolelta pinnoittamalla saa estettyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      115
      1609
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      837
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      56
      747
    4. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      147
      747
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      721
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      39
      611
    7. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      40
      601
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      226
      595
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      67
      589
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      567
    Aihe