Nurkkien saumaus akryylillä ennen tapetointia

Epätietoinen_

Hei,

neuvoja, mielipiteitä?

Asunnossani on lastulevyseinät ja ne on tarkoitus pinnoittaa saneerauslevyllä. Kysymys kuuluu, onko seinänurkkiin järkevää vetää saumaukset akryylillä ennen tapetointia? Entä jos elämistä tapahtuu ja akryyli halkeilee tapetin alla niin tuleeko se näkymään tapetissa? Jotkin nurkat on nyt vedetty akryylilla ja niissä on ratkeilua tapahtunut. Tosin seinäpinnat on lastulevyllä, joten vaikuttaako se sitten asiaan. Ja siis nämä nurkat on ulkoseinissä ja ulkoseiniä ei ole tapetoitu eli tapetti päättyy nurkkaan. Kysymys nurkista joissa tapetti jatkuu seuraavalle seinälle eli nurkat vedetään tapetilla yli. Saneerauslevy asennetaan juuri tuon rakenteiden elämisen poistamiseksi.. eli ettei tapetit menisi enää jatkossa kupruille lastulevyn saumakohdista, mitkä on joskus aikoinaan toisen asukkaan toimesta kitattu ja alle laitettu lasikuitu saumanauha (ei ole estänyt elämistä). Kyseessä -78 vuonna valmistettu rakennus.

Asiallisista vastauksista etukäteen kiittäen. :)

4

715

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eimullamuutakaa

      joopa joo.. ei se lastulevy varmaankaan vuosikymmeniä kostu ja kuivu.. tai ei itselläni ainakaan. nurkkien tapetointi onkin sitten toinen, eli eri asia.. vuota kääntyy vain 2-3cm toisella seinälle, ja irti leikatulla palasella lähdetään nurkasta.. näin se menee ammattilaisen tekemänä.

    • NickNailer

      Lastulevy elää kosteuden mukaan. Kesällä ainakin painovoimaisessa ilmanvaihtotalossa kosteus % on sama tai lähes sama kuin ulkona. Talvella talo lämmittäessä kuivuu. ja lastulevyseinä kutistuu.

      Remonttilevyn kyvystä ottaa vastaan lastulevyn liike, on useita mielipiteitä. Joidenkin mielestä pitää liimata, koska liima ottaa vastaan pienet liikkeet. Kulmiin voi laittaa kulmapalat joko metallista tai muovista.

      Onnistuminen riippuu monesta asiasta, esimerkiksi tapetin höyrynläpäisevyydestä. Varsinkin strukturoidut tapetit saattavat olla höyrynläpäisevyydeltään höyrynsulun veroisia.

    • kökkötraktorix

      Ei varmaankaan kannata mitään teippiä laittaa nurkkiin. Tapetin rypyt nurkissa voi ehkäistä laittamalla sauman vain pari senttiä yli ja uuden vuodan aloittaa aina nurkasta sen edellisen päälle liimaten. Kun liisteriä laittaa nurkkaa niukasti sen edellisen päälle, voi talo liikkuakin hieman eikä ikäviä kurttuja ilmesty nurkkiin. Näin tein viime syksynä ja eivätkä rypyt ole uusineet.

    • sepeteussepe60

      Routa liikuttaa taloa, ei sitä seinää sisäpuolelta pinnoittamalla saa estettyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      248
      6816
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      66
      4244
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      134
      3186
    4. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2332
    5. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      18
      1870
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      170
      1607
    7. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1494
    8. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      30
      1471
    9. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      38
      1383
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      111
      1061
    Aihe