orapihlaja aita

tasaaja

voiko tähän aikaan ,-jos ei ole pakkasia leikata kyseisen pensasaidan alas?

12

740

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lupaasia

      Toimenpide vaatii asuinpaikkasi viranomaisen toimenpideluvan. Käsittely kestää viikosta jopa 3 kuukauteen joissain kaupungeissa.

    • oktasukki

      vitut se mitään lupia tarvi, kun ei sen istutuskaan.. leikkaa alas vaan.. kasvaa jo ensi kesänä 40-50cm korkeuteen

    • Lupahakemus

      Kyllä lupa vaaditaan. Kiroilijoiden ajatukset voit heittää romukoppaan.

      • Poikkivaan

        Asun vajaan kahden hehtaarin tontilla ison kunnan alueella pääkaupunkiseudun kupeessa. Metsää olen kiinteistöltäni harventanut, joitain uusia puitakin istuttanut, pensaita ja pensasaitoja istuttanut ja niitä myös leikannut jne., jne., ilman ainuttakaan lupaa, ilman ajatustakaan siitä että tähän lupia tarvittaisiin. Pitäisiköhän lehtien haravoinnillekin hakea lupa? Eli eikö tulisi myös tarkentaa, missä jotain tehdään, ei haja- asutusalueilla moista lupapelleilyä harrasteta.
        Ajankohta leikkaukseen on ihan hyvä, kasvu kun on lakannut. Parempikin juuri nyt kuin keväällä.


      • näinonkyllä

        ei vaado lupaa aidan teko, eikä sen purku liioin.


      • Näinonkyllävaadoo
        näinonkyllä kirjoitti:

        ei vaado lupaa aidan teko, eikä sen purku liioin.

        Kukaan ei ole puhunut vaadomisesta. Mitä ihmettä tarkoitat?


    • Rohkealavertelija

      Pidä hyvä ihminen tuollaiset toimenpiteet omana tietonasi. Sääli jos joudut edesvastuuseen, kun et pidä suutasi supussa.

    • 1tätönen

      Höh, isojen puiden kaataminen voi vaatia luvan asemakaava-alueella. Pensaiden pienentely ja hoitoleikkaukset ovat eivät tuollaista lupaa vaadi.

    • Tätönenmeuhkaa

      1tätönen leikkaa sitten vaan ilman lupia. Sakko tulee myöhemmin postissa, mutta eihän se tätöstä tunnu haittaavan.

    • kaikki.sileäksi.vaan

      IS.fi:

      Yleinen harhaluulo on, että omakotitalon pihamaalta saa kaataa puita niin paljon kuin haluaa. Näin ei ole, taajamissa puunkaatoon tarvitaan yleensä aina lupa.

      Jos pensasaita on naapurin kanssa yhdessä istutettu, sitä ei saa omin päin vetää matalaksi. On yhdessä sovittava, miten aita leikataan.

      Helsingissä sattui tapaus, jossa mies kaatoi kaupungin vuokratontilta yhteensä 13 puuta luvatta. Sakkoja hän sai yli 4000 euroa.

      Pahimmillaan menevät naapurisuhteet. Naapurin vaihtaminen ei ole helppoa, siinä yleensä naapuri jää, ja itse joutuu lähtemään

    • Isäntätalossani

      puutarhan, pensaiden omenapuiden, ja pensasaitojen siistiminen, tarvitsee yhtä vähän lupaa, kuin ruohonleikkuu. Älkää olko olevinanne niin viisaita, kun ette mistään näköjään mitään tiedä. Kerostaloaujalla ei näitä hommia juuri ole, joten nassun voi pitää ummessa myös. YKSIKÄÄN kaupunki ei edellytä lupaa pihan hoitoon, johon nuo tehtävät sisältyvät.

    • Kerostaloauja

      Kerostaloaujalla ei nyt ole tiedot hallussa. Orapihlaja-aidan leikkaaminen tosiaan vaatii luvan. Nassusta ei pidä päästää väärää infoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      23
      1185
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      59
      1130
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      881
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      102
      848
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      757
    6. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      223
      662
    7. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      62
      658
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      106
      652
    9. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      206
      650
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      99
      592
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      269
      520
    12. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      104
      508
    13. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      471
    14. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      7
      459
    15. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      39
      444
    16. 33
      439
    17. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      47
      430
    18. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      423
    19. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      147
      395
    20. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      385
    Aihe