Tampereen Jankan asuinalueella oli tilanne päällä tänään aamulla. Mitä siellä kerrostalossa oli tapahtunut?
Halloween puukotus Tampereella?
mikki_maijers
513279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Onkohan v.1979 syntyneen asunnonhaltijan etunimi Petri?
Mistä niin päättelet asutko samassa kerrostalossa?
Petri? Onko teilläkin kokemusta hänestä?
Joo o Someron pete.helmikuussa -79 syntynyt. 177cm ja 110kg kalju pää ja 3 lasta
Kyllä on kamalaa kahta vieraana ollutta miestä epäillään tapon yrityksestä ja asunnonhaltija oli saanut lukuisia teräasevammoja. Miten siellä asunnossa oli kaksi pientä lastakin onneksi eivät loukanneet sentään.
Taitaapa lapset lähteä sijotukseen juupa juu puukotuksia aamutuimaan.
Olivatkon ne miehet kutsuttuja vai kutsumattomia vieraita?
Tuttuja ovat keskenään, mutta poru riidaksi muuttui.
OLEN ASUNNON HALTIJA JA TE SAATANAN ARVAILIJAT VOITTE JÄTTÄÄ KIRJOITTAMATTA KUN ETTE MITÄÄN ASIASTA TIEDÄ! LAITOIN LAPSILLE AAMUPALAA JA LASTENOHJELMAT PÄÄLLE. KUN OVIKELLO SOI ENKÄ VOINUT KUVITELLAKAAN MITÄ SATTUU KUN AVAAN . NÄMÄ PUUKKOTTAJAT EIVÄT TODELLAKAAN OLLEET KYLÄSSÄ KUTEN JOSSAIN NIIN JOKU DORKA LEHTI VÄITTÄÄ VAAN LUULTAVIMMIN USEAN PAIKAN RYÖSTÄNEENÄ TULI MEIDÄN OVELLE. TÄMÄ OLI VAAN ARVAUS. TOISTA EN OLE KOSKAAN NÄHNYTKÄÄN ENKÄ OONEKSI NÄE JA TOISEN TIESIN JA. 3KK EN SITÄKÄÄN HULLUA OLE NÄHNYT. PUUKKOPOIKASET OLIVAT AIVAN KAMOISSA. SILMÄT SEISO PÄÄSSÄ JA PUUSKUTTIVAT KUIN PAKOON PÄÄSSY SONNI. SIT KAIVETTIIN PITKÄT LEIPÄVEITSET POVARISTA JA SILLON KOMENSIN LAPSET MAKKARIIN JA ISOMMAN SOITTAAN HÄTÄNUMEROON. AINOA AJATUS OLI PITÄÄ NE POIS LASTEN LÄHELTÄ MISSÄ ONNISTUIN TOSIN USEAA PUUKONREIKÄÄ RIKKAAMPANA! LAPSISSA EI OLE NAARMUAKAAN MISSÄ OLEN ISÄNÄ MIELESTÄNI ONNISTUNUT ERITTÄIN HYVIN. OLEN NIIN YLPEÄ ETTÄ PIENI TYTTÖNI SOITTI HÄKEEN JA PYSYI MAKKARISSA JA PITI VELJEN SIELLÄ KUTEN KÄSKIN TEHDÄ. MITÄÄN EIVÄT TÄLTÄ RYÖSTÖRETKELTÄ KOSTUNEET PAITSI LINNAREISSUN JA ELÄMÄNSÄ LOPULLISESTI PILALLE. JA SINULLE IDIOOTTI JOKA SIELLÄ VIISASTELEE. ETTÄ HUOSTAAN LÄHTEE LAPSET VARMANA JOO, NO EIPÄ LÄHTENY HUOSTAAN KU ÄITILLEEN JUMALAUTA JA MINÄ ELI ISUKKI OLEN NYT 9.11 EDELLEEN SAIRAALASSA JA ERITTÄIN VAKAVASTA PUUKOTUKSESTA ON KYSE EIKÄ VIILTOHAAVASTA ENKÄ VÄLITÄ VAIKKA OIS USEEMPIKIN VALTIMO POIKKI KUNHAN LAPSILLE EI SATTUNUT MITÄÄN. NÄISSÄ JUTUISSA JOISSA LEHTI KIRJOITTAA . ETTÄ LAPSIA PAIKALLA NIIN EI TODELLAKAAN AINA TAI TAI USEESTIKAAN TARKOITA OIKEAA TOTUUTTAA NIINKU EI NYTKÄÄN MENTY EES TOTUUDEN VIERESTÄ. TÄÄLLÄ "NE PAREMMAT" ISIT HETI VIISASTELEMASSA KUINKA HE ASUVAT SELLAISESSA TALOSSA JOIHIN EI RIKOLLISET TULE, NO VITUSTAKO TIETÄÄ JOS KELLO SOI JA OVELLA OLLAANKI KÄTTÄ PIDEMMÄN KANS. JÄÄ SANKARILEIKIT LEIKKIMÄTTÄ MUTTA LASTEN SUOJELU VAIKKA OMAN HENGEN KUSTANNUKSELLA ON ISÄLLISTÄ SANKARILLISUUTTA JA TEEN UUDESTAAN JOS TARVITSEE.
EN TULE IKINÄ VASTAAMAAN YHTEENKÄÄN KYS. TAI MUUHUNKAAN VAAN VIESTIN TARKOITUS OLI KERTOA ETTÄ KYSEESSÄ ON NORMAALI ERONNEIDEN ISI LAPSET VKL. JOHON EI KUULU MITÄÄN VIERAITA 09.20 SUNNUNTAI AAMUNA! TOIVON ETTÄ TÄMÄ ETES PIKKUISEN HILLITSEE TURHAA SKEIDAN KIRJOITTELUA, TOTUUS ON ERI JUTTU, MUTTA HELVETTI TÄYDEN TOTUUDEN TIEDÄN VAIN JA AINOASTAAN MINÄ, NIMELLÄNI EI LIE VÄLIÄ KOSKA EIKÖHÄN TUO OLE JO PAHEMPIEN KYYLIEN TIEDOSSA!
T. VISSIIN JOKU PETRI SITT JA A- RAPPU JA 6 KRS
Kyllä joku syy löytyy niinkuin kirjoitit että n, 3 kk sitten tavannut toisen tekijöistä. Ei se kuule muuta mitään vaikka kuinka isolla kirjoitat. Olisit voinut olla kirjoittamasta mitään ja kukas tiedon sairaalaan toi että suomi 24 juttua.
Uhoot että tekijät linnaan mutta naimisissa olet asioiden kanssa ni siitä et pääse mihinkään.
Totta vitussa joutuu linnaan vai mitä kuvittelit ja me ollaan unohdettu asia ja nauretaan ku vuorinen jota en oo nähnytkään ennen ni tulee puukottaan outoa isää lasten ollessa. 4v1kk linnaa ja saalis 5kpl kestine antihistamiinia. Kova hinta histamiineilla. Ja mikä sä oot kirjotteleen munaton paska
Huhhuh ei kuulosta houkuttelevalta alueelta. Onko siellä usein tuollainen meno?
Pyväinpäivän jatkot saattoivat mennä monella muullakin alueella pipariksi,
mutta missä ihmeessä näiden lasten äiti oli puukotuksen aikaan?
Viikonloppu isä. Pitääkö äitin olla paikalla?? Äiti on muuten Absolutisti ja saa olla missä vaan kun on isä vkl
Ei kylläkään kauheen hyvältä kuullosta tuollaise kuviot vaikka isäntä tässä nyt puukosta sai, kaveripiiri aikas arveluttavaa ja lapsia huh huh, sijotukseen ja äkkiä. Äiti oli varmaan naapurissa aamuhömpsyillä.
Oli Petri kyseessä.
Janka rauhallista aluetta, suuri yllätys meille kaikille. Eronnut lasten äidistä, vuorottelusysteemi.
Alkaako sukunimi k kirjaimella?
Ei ala.
Taitaa alkaa ässällä?
Näittekö uutisissa valokuvan käytävän verisestä komerosta vai oliko se hissi?
Alkaako puukosta saaneen sukunimi S kirjaimella?
Uutisten mukaan poliisin kuulusteluissa on selvinnyt, että epäillyt hakeutuivat asuntoon tarkoituksella. Molemmat olivat teräasein aseistautuneita.
Huumevelkojen perijöitä?
Olen puukotetun tyttären (ei ollut paikalla) kaveri hän lukee näitä ja se saa hänet huonolle tuulelle kun onhan tuo traumaattista jo valmiiksi. Arvostettaisiin jos lopettaisitte asiasta keskustelun julkisesti.
Miksi lukee? Tämä on Suoli24 ja tätä lukevat vain ne jotka HALUAVAT pahoittaa mielensä.
Varmaan jos sun isää puukotettaisiin sä hakisit niin paljon tietoa ku pystyisit? Ei oo kivaa ku tällasii tulee esii ihmisiä jotka ei tajua mikä on heidän asiansa ja mikä ei
No täältä sitä *tietoa* on kyllä turha hakea!
No onko sulla silti mitään oikeutta laittaa tänne siitä paskaa kun et tiiä mitään tilanteesta oikeesti? Vitut sun kanssas
Minä en ole tänne mitään p*skaa laittanut. Varoitinpahan vain tämän palstan luonteesta. Sori siitä...
Mää oon samaa mieltä, kukaan ei voi tietää millainen puukotettu on ihmisenä ja millainen elämä tällä on.Tässähän pitäs kyseenalaistaa niitä puukottajia ja heidän elämäänsä.miten aina helvetissä uhrista tehdään syyllinen.Miettikää nyt oikeesti , että puukottajat menivät vielä toisten kotiin tekemään tuhoja.Koti jonka pitäis olla turvallisin paikka.vankilaan tommoset loppuelämäksi.
Ei voi kuin ihmetellä näitä ihmisiä jotka tuntuvat tietävän välittömästi kaiken kaikesta.. Sen sijaan ,että syöksytte sormet syyhyten kirjoittamaan täyttä paskaa henkirikoksen uhriksi joutuneesta henkilöstä ja hänen lapsistaan tai lasten äidistä .. Voisitte pysähtyä hetkeksi ja miettiä meiltä se teidän omaisista ja ystävistä tuntuisi jos SINÄ olisitkin ollut se uhri ja lapsesi ne jotka tuon kauheuden joutui kokemaan.. Pienetkin lapset osaavat lukea ja katsoa kuvia ... Olisiko syytä nyt lopettaa tämä ketju ja antaa asianomaisille rauha toipua tästä järkyttävästä tapahtumasta.. ??
Juuri näin! Tässä on rikolliset nistit tehny kasan rikoksia, Törkeä kotirauhan rikkominen, törkeä ryöstö, tapon yritys, avunanto tapon yritykseen, vapauden riisto, huumeratti, huumausaineen käyttörikos. Aika selkeetä jos nisut saa 7 syytekohtaa keitä tässä pitäis lytätä??!! Silti uhrit on syyllisiä, very funny. Ketju kiinni ja hovi päivittää murhanyritykseen ja kakkupala kasvaa.
Tommosta tapahtuu, kun ihmiset ovat päästään sekaisin. Se on joko hullu tai päihteiden vaikutuksen alaisena, joka lähtee ihmistä tappamaan. Normaalistikin voisi elää ja toimia, elää rauhallista elämää, eikä ruveta mellastamaan hullun lailla.
Se vaikuttaa minkälaisessa kaveripiirissä elää ni eipä tuo nyt normaalia ole että heti aamusta tullaan puukkojen kanssa asuntoon.
Eihän tuo asunnonomistaja nyt varmaan mikään pulmunen ole ja taitaa loppua tapaamisoikeudet lapsiin.
Kyllä nyt saunaoluset saa ottaa mutta jättää siihen.
Määpäs kerros lyhkäisesti koko jutun. Olen siis se joka puukosta sai.en juo, enkä tod.käýtä huumeita. Tupakkaa poltan eli toista sälliä tätä puukkojullia en ole ikänä nähnyt mut kuulemma linnassa tonkin ikänen nulikka ollu useeti eli puolella ei istu tuomiota eikä ees1/4 vaan istunee koko paskan ellei joudu niuvanniemeeen koska täysin sekaisin poika on . Tunsin tän toisen köllin .3vk ja sen aikana se näki että söin kroonisiin kipuihin ja hermosto oireisiin niitä lääkkeitä joista nistit myis sielunsa! En arvannu tästä tyypistä mitään ku pramee kämppä ja tyylikkäästi pukeutunut ja ihan pakasta raapastu bilika alka. Ja gillaa pörssissä iha kivasti. Mut sen 3vk jälkeen se katos, ehkä sekaastui huume piireihin en tiedä eikä kiinnosta. Katoin lasten kans Olikoha 5.11 kännystä jotain hömppää ku ovikello soi siihen aikaan ja pyhänä viä, tytärki sitä ihmetteli. No ovi silmästä näkyi bain huppu ja kysyin kuka siella ni sano et tampereen puhelimesta😂sellasta ookaan ni aattelin että kamu pelleilee ja avasin ni sit alko tapahtuu.Eka vedettiin puukot ja perinteinen nistien oot velkaa jne..... no silloin karjuin 8tyttärelle et ota pikkuveljee kädestä ja meette makkariin ja soita hänumeroon ja tyttö on reipas ja fiksu. Tuntematon puukkojukkari yriti mennä huoneeneen jolloin tulin oven ja puukkojätkän välinn ja sanoin että sun tättyy koittaa tappaa mut et siihenmakkariin meet. No sitten otin jätkää kii ja työnsin rapun oven väliin mutta kompastuin kenkiin ni sillon tuli puukkoa ja iski niin syvään ettei aikamiehen sormi menny pohjaan. Sydän ja keuhkot oli millien päässä mutta teki isku mùuta tuhoo,kaks valtimoa katkeas ja terä repi lihasta jne.... niille jotka dissaa että huume velkoja tai muuta niin sanon että taitaa olla oma lehmä ojassa ja syvällä.oon viikon loppu isä ja rakasta lapsiani yli kaiken ja panen oman henkeni välittömästi peliin jos silläpelastaa lapset. Ja täällä arvuutellaan jostai kumman syystä mun nimmariii. Se on Se PS ni jos se jonkun unia parantaa ni hienoo. Teille kyylille ja kyrville tässä on koko jutun kulkun ja enenpää en viitsi vaivautua skriivaan kun tiedän että tästäkin tulee kauhee vittuili ryöppy, niin ja poltan sinistä tupakkaa ja rakastan seksiä......heido!
Joo ja tyttöni joutuu vuosien terapiaa ja tästä sairaasta keksityistä veloista ja puukotuksesta ja mua lyötiin niin monesti etten viitikertoo. Määkin käyn terapiasa pitkään. Moikka!
Hei
Olin vetänyt Piri niitten puukkottajien kanssa siinä ööinå sunnuntai aamun asti kuinka monta päivä ne oli valvonnut en osa sanoo mutta ymmärtää nyt vittu että Piri sekoita ihmisten pää vitusti, vankila ei Oo oikea paikka, Katkohoito on!
Nii ja mulla ei tietoa sen enempää kun valvonnu 5 päivää muisti pätkii
Ai katkohoito?? Ootko sä Norjan tyttö vähän dorka? Oikee paikka on vankimielisairaala sillä rakas vuorises on ollu sekaisin jo 12vuotiaana ja päässä on pipi. Vittu ois Vipusella tappajia kun asiat tehtäs että katkolle ni kaikki teot katoaa, hellurei. Onneks nukuit autossa etkä menny sisään kultsies kans sillä oisit linnassa itekkin.
Jos itse saisin pyhäaamusta puukosta niin ja sairaalassa olisin niin en todellakaan mihinkään suomi24 alkais kirjoitteleen.
Totuus olkoon se sitten minkälainen tahansa ni ratkaisee. En tuohon usko että hörhöt tosta vaan tuntemattoman ovelle menee ilman syy- perustetta.
Tarviiko nistit syyn ja sääkö hyväksyt sen että pienten lasten isä koitetaan tappaa siks että tiesi/ei paremmin tuntenut toista??? Pitäs sulle iskee leipäveitsi rintaan ni saisit lukee kaltaistes kirjottelua jos henkiin jäät vitun velliperse
nyt jumalauta ihmiset millä oikeudella kukaan teistä täällä puhuu aiheesta?? kukaan paitsi paikalla olleet eivät tiedä koko tarinaa joten arvailujen heitteleminen on vaan turhaa. keksikää jotain parempa tekemistä teijän elämille, kiitos!
Tosiaan ei se kuulu kellekkää nää on jo monta kertaa kuultu vaikka on ikävää näitä sattuu joka paikassa joka päivä ei vain pelkästää Tampereella jokainen pitää omista asioista huolta annetaan näitte ihmisten olla rauhassa jokaisella on huonoja päiviä
No mitä sitten ylipäätänsä kirjoitat mitään täh, toki tietenkin yleisellä tasolla toivois että kirjoitettaisiin.
Selkokielellä on asioiden laita nyt kerrottu ylempänä.
Jotenkin ei täsmää tässä jutussa se että 2 hörhöä nyt summittain menee jonkun ovelle ja puukottaa niin kysymykse on syystä että....... kyllä puukotettava jotenkin jonkun tiedossa.
Lues noita juttuja enemmän niin tajuut et lääkevarkaisssa siellä oltiin....oon uhrin ystävä ja se on vkl isä jolla nyt sattu oleen isä viikonloppu. Huippujätkä ja loisto isä ja jos nyt sattunut.joku veijari näkeen kaverin lääkityksen niin mistä vitusta se sillon ties että ottaessaan buranaa vahvemman pillerin niitä tullaan 3kk päästä pyhäaamuna 9.20 puukkojen kans hakeen?!?! Sankari silti kun piti hörhöt pois huoneesta jossa lapset oli:) Ja kaverit kun puhuu keskenään niin ensimmäisenä hätänumeroon soitti vähäsen alta 8v tytär!kuinkas moni isi haluis tollasen tyttären?? Luulen että aikas helvetin moni... ei nää jutut kaveria liikuta, se on vaan niin mukavaa puhua kakkaa ku ei tiä mistä sitä puhuu
Mitä lääkkeitä tää isä syö?
Ai tärkee tieto MITÄ LÄÄKKEITÄ UHRI SYÖ!! Koita onnee ja koita viedä ne niin tiedän että lennät parvekkeelta. Mitä vittua se sulle kuuluu mitä syö? Mitä sä syöt?
Sittenhän toi juttu menee 50/50 jos ei millään tavalla uhri tiennyt tekijöitä tai jos joskus ollut vähän sanomista baarissa ni tekijät tiesivät uhrin.
Mitenkäs tavallinen ihminen kiinnittää huomion johonkin henkilöön jonka nähnyt noin 3 kk sitten ja sitten sitä ei ole näkynyt.