Diesel-tankkiin lisättävä puhdistusaine

AMN73

Nykyään Diesel-polttoaineet ovat likaisia, että nyky suodattimila joutuu naftatankkiin lisäämään vuodessa puhdistusainetta parikin kertaa., kun paljon ajaa. Tämän oireen huomaa auton huonosta käyntiin lähdöstä. Suodattimet vaihdettava 1 krt/vuosi ainakin.

6

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ToyotakoSulla

      No eipä ole tullut vastaan 160tkm ajoilla.

    • rahtarinpoika

      Eikä 470 000km ajollakaan vuodesta 2005 samalla autolla.ST1 ja NESTE asemien naftalla japsiautossa

    • Ex-Säiliömies

      Kaasuöljytankit ovat olleet aina likaisia, joskus suorastaan älyttömän, vaikka suurin osa lietteestä onkin pumpattu tankkausten yhteydessä asiakkaiden tankkeihin. "Tehdään niin huonoa kuin iletään" tuntuu tai ainakin tuntui vielä 5 v sitten olevan Nesteen motto. Siksi meillä oma kalusto tankattiin aina omasta maanpäällisestä tankkaussäiliöstä jossa polttoaine sai seisoa rauhassa ja imuputki oli normaalia ylempänä säiliön pohjasta. Koskaan ei ollut ongelmia.

    • Rahtariscania

      Meillä käytössä raskaalla puolella sekä kevyissä autoissa grotamar82. ennen oli suodattimet mustia ja limaisia nyt käytetty kolme vuotta grotaa ja missään ei ole ollut ylimääräistä likaa.

      • Jos lika ei jää suodattimiin, se jää jonnekin muualle. Siinä voi sitten miettiä, mikä se suodattimen tarkoitus on...

        Itsehän vaihdan suodattimen yleensä näin syksyn huollon yhteydessä muutenkin. Keväthuollossa en jaksa vaihtaa, kyllä se kesän menee vähän paremmallakin suodattimella.


    • rahastusta-vain

      Nuo lisäaineet joita myydään on vain rahastusta. Samoja aineita on ainakin suomessa jalostetuissa polttoaineissa jo valmiina. Kenties jossakin kehitysmaassa voisi noita käyttää. Googlettakaapa pikkasen mitä lisäaineista sanotaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe