Lukiol laki uusitaan! Lukiossa saa valita kielet mitä opiskelee.
Suomalaisia nimiä löytyy useita satoja veroparatiisipapereissa..
Pyhäinpäivä on vietetty hyvissä ja odottavissa merkeissä.
RKP:n kannatus on noussut, mutta ei nouse enää.
Kansa ei kannata Natoa eikä Torvaldsia!
Goda nyheter till fennona!
22
306
Vastaukset
- Leht.Ori
Har du gjort alla dina läxor? Också svenska-läxan?
Det är Lukiolaislikkoja som har hittat på, att kulturminister koomer ut med sitt förslag just innan Svenska Dagen. Ingen annan är så elak!
https://blogit.iltalehti.fi/sampo-terho/2017/11/06/pakkoruotsin-puolustajat-valttelevat-asiakeskustelua/#comment-4447
Eivät osaa Sampolle perustella vastustamistaan.https://www.hbl.fi/artikel/arets-finlandssvensk-li-andersson-skrattade-hogt-da-hon-naddes-av-beskedet/
Tässä juhlitaan Sampo Terhon aloitetta oikein porukalla!- hejaLiAndersson
Av endel gymnasieflickor blir det någonting (inte alla )
- HerätkääLukiolaisetTaas
Lukiolaisten Liitto voimannäytteellään poisti yo-pakkoruotsin.
Nyt pitäisi tehdä sama itse pakkoruotsille. Saara Aalto edustaa Suomea Euroviisuissa. Saara ei osaa ruotsia, mutta kiinaa hän osaa. Saara on oikea roolimalli suomalaiselle nuorelle. Opiskele kieliä, mutta ruotsia ei kannata opiskella.
"Saara Aalto edustaa Suomea Euroviisuissa. Saara ei osaa ruotsia, mutta kiinaa hän osaa. Saara on oikea roolimalli suomalaiselle nuorelle. Opiskele kieliä, mutta ruotsia ei kannata opiskella. "
Mahtoikohan Saara tarvita ruotsin alkeita, joita hänelle on pakkosyötetty pikkulapsesta asti ollessaan laulukilpailussa ulkomailla?
goda nyheter till finlandssvenska är, att Andre Linman vinner i kväll Tähdet Tähdet tävlingen.
Ni kanske undrar hur kan man veta? No hur visste Presiden Niinistö, att Hurme får Finlandia priset?" No hur visste Presiden Niinistö, att Hurme får Finlandia priset? "
och så vidare
ja voita saappaisiinkusettava_kirkko kirjoitti:
" No hur visste Presiden Niinistö, att Hurme får Finlandia priset? "
och så vidare
ja voita saappaisiinVeikkasin väärin svekot eivät halunneet maalaista voittajaksi. Ami Asplund look a like olikin mieluisampi.
kusettava_kirkko kirjoitti:
" No hur visste Presiden Niinistö, att Hurme får Finlandia priset? "
och så vidare
ja voita saappaisiinHurme oli fiksattu voittajaksi, jotta levittäisi ruotsinkielen ilosanomaa. Tosin pieleen meni. Vaikutus on päinvastainen mitä halusivat. Viimeinenkin suomenkielinen tajuaa, ettei sivistykseen tarvita ruotsia. Suomea puhuva ei tarvitse osata ruotsia missään. Suomessa puhutaan suomea, ulkomailla pärjää englannilla. Eivät virolaiset viitsi opiskella ruotsia!
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Hurme oli fiksattu voittajaksi, jotta levittäisi ruotsinkielen ilosanomaa. Tosin pieleen meni. Vaikutus on päinvastainen mitä halusivat. Viimeinenkin suomenkielinen tajuaa, ettei sivistykseen tarvita ruotsia. Suomea puhuva ei tarvitse osata ruotsia missään. Suomessa puhutaan suomea, ulkomailla pärjää englannilla. Eivät virolaiset viitsi opiskella ruotsia!
"Viimeinenkin suomenkielinen tajuaa, ettei sivistykseen tarvita ruotsia. Suomea puhuva ei tarvitse osata ruotsia missään. Suomessa puhutaan suomea, ulkomailla pärjää englannilla. Eivät virolaiset viitsi opiskella ruotsia! "
Ehkä Månsson esittää, että kirjastojen ja muiden ns yleissivistävien laitosten tulee tarjota joka nide myös ruotsiksi, jos se on suomeksi.
Tällöinhän ruotsikielellä voisi saavutta saman sivistystason kuin suomeksi.
Nyt ruotsinkilisyydellä ei voi oppia Buu-klubbenia ja peppi longstrumpaa kaksisempaa sivistytasoa.kusettava_kirkko kirjoitti:
"Viimeinenkin suomenkielinen tajuaa, ettei sivistykseen tarvita ruotsia. Suomea puhuva ei tarvitse osata ruotsia missään. Suomessa puhutaan suomea, ulkomailla pärjää englannilla. Eivät virolaiset viitsi opiskella ruotsia! "
Ehkä Månsson esittää, että kirjastojen ja muiden ns yleissivistävien laitosten tulee tarjota joka nide myös ruotsiksi, jos se on suomeksi.
Tällöinhän ruotsikielellä voisi saavutta saman sivistystason kuin suomeksi.
Nyt ruotsinkilisyydellä ei voi oppia Buu-klubbenia ja peppi longstrumpaa kaksisempaa sivistytasoa.Kirjastosa olevat ruotsinkieliset kirjat pölyttyvät hyllyyn. Suomenruotsalaiset julkaisevat teoksensa suomeksi. Tämä on ikävä tapa, heidän pitäisi pidättäytyä ruotsissa tai luopua siitä kielestä. Suomenkieli on kauniimpi kieli, vai miksi he kirjoittavat suomeksi?
Lukiolaislikkoja kirjoitti:
Kirjastosa olevat ruotsinkieliset kirjat pölyttyvät hyllyyn. Suomenruotsalaiset julkaisevat teoksensa suomeksi. Tämä on ikävä tapa, heidän pitäisi pidättäytyä ruotsissa tai luopua siitä kielestä. Suomenkieli on kauniimpi kieli, vai miksi he kirjoittavat suomeksi?
"Kirjastosa olevat ruotsinkieliset kirjat pölyttyvät hyllyyn."
Mitä se haittaa.
Onhan kaksinkertainen hallintokin todella kiva asia.
Eikä maksa mitään.
" Suomenruotsalaiset julkaisevat teoksensa suomeksi. Tämä on ikävä tapa, heidän pitäisi pidättäytyä ruotsissa tai luopua siitä kielestä. Suomenkieli on kauniimpi kieli, vai miksi he kirjoittavat suomeksi? "
Eikö ruotsalaiset lue suomenruotsalaista kirjallisuutta?
Ruotsinkilisiähän on noin tuplaten suomenkieliseen kielivähemmistön nähden.
Kannattaisi kirjoittaa ruotsiksi.
Vai eikö laatu riitä?
Suomenruotsalaiset kirjailijat julkaisevat teoksensa suomeksi ja saavat Finlandia palkinnon. Palkinto myönnetään myös, jos väittää suomenruotsalaisten kirjailijoiden ansiosta saavansa palkinnon. Tämä vaatii toki sen, että suomenkieliset haukutaan apinoiksi ja junteiksi.
"Tämä vaatii toki sen, että suomenkieliset haukutaan apinoiksi ja junteiksi. "
Ei mikään uusi aatesuuntaus sivistyskielen ja -kansakunnan keskuudessa:
https://atena.fi/kirjat/yhteiskunta/kansankodin-pimeampi-puoli-740
- näin.on
Viime gallupissa RKP:n kannatus kyllä romahti ja reippaasti.
Sote udistuksen jälkeen on vaikea löytää tiimiä, joka hallitsee ruotsinkielen. Ruotsinkieleistä terveydenhoitoa ei pysty järjestämään, koska yksityiset eivät tule järjestämään henkilökunnalla ruotsin opetusta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p977393Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3636483Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite613834Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293569Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1922041Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os181763- 611501
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181476Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11370Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11357
