sanaa?en löytänyt vastausta mistään.
Hei paljonko sivuja on 700
6
88
Vastaukset
- hnen
Se on tietysti kiinni sanojen pituudesta, rivivälistä,tms. mutta kahdelle A4 arkille pitäisi mahtua nuo 700 sanaa.
- ainaainaainaf
Vai arvioidaanko keskimäärin yhdeksi arkiksi?
- satojatuhansia.san.kirj
Helsingin kaupunginkirjasto
Word 2010-tekstinkäsittelyohjelmalla ja sen vakioasetuksilla (fontti Calibri, fonttikoko 11, riviväli 1,15, vain vasemman reunan tasaus, ja vain kaksi kappaletta sivulla) tuli tulokseksi välilyönnit mukaanlukien 5295 merkkiä 'siansaksalla'. Voit itse kokeilla kirjoittaa Wordilla tekstiä ja katsoa minkä luvun saat.
??????? 700 sanaa mahtuu yhdelle A4 arkille fontin koosta ja rivivälistä, sekä reunuksista riippuen. - havumetsäin_mies
Varsin yleinen lähtökohta on se, että rivillä on keskimäärin 65 lyöntiä - mukana ovat siis merkit ja välilyönnnit, sanojen välit - ja sivulla 30 riviä. Sivulla olisi siis keskimäärin 1950 lyöntiä, joista ainakin kymmenesosa välilyöntejä. Merkkejä olisi siis keskimäärin 1750.
Jos suomen kielen sanassa on keskimäärin seitsemän merkkiä, sivulle mahtuisi 250 sanaa. Vaatisi siis pitkälti kolmatta sivua, jotta 700 sanaa mahtuisi.
Jos rivillä olisi 75 lyöntiä ja rivejä arkilla 45, mikä on mahdollista, niin sivulla olisi 3375 lyöntiä eli 3037 merkkiä, sivulle mahtuisi edellä mainittuja periaatteita noudatten 434 sanaa, joten toista sivua tulisi yli puolenvälin.No nythän "pojat" possakan antoi minulle, koska on niin erilaiset tulokset, mutta hyvin perusteltuja molemmat.
Minulla on kasa lainakirjoja, lähinnä dekkareita ja yritän aina ratkaista ongelman itse, joten kirjoitan muistiinpanoja (ei kirjan sivuun)olettamuksestani, kuka on murhaaja ja kuika se ratkeaa ja aina menee väärin, siis tuo kaikki menneessä muodossa, koska nykyisin luen lopun ensin ja sitten on helpompi seurata tarinan kulkua, että missä ne vihjeet tulee oikein.
Siis tuo possakka minulle on laskea muutamasta kirjasta, mitä sivulle mahtuu, mutta harmillista, että on niin eri levyisiä ja kokoisia kirjoja, mutta "kovapoika" minä olen laskemaan, koska elämäntyöni olen ollut kirjanpitoon/laskentaan liittyvien asioiden parissa ja laskenut pennitkin (nyk.centit")tunnontarkasti.
ps. kuinkas se mittaus tulisi helpommaksi? Otan siis mittanauhan ja katson ensin esim. 3 cm, lasken ne ja kerron sitten sivun rivien suhteessa saamani tuloksen?
- hakuammunta.a
Yhtä vastausta kysymykseen on mahdoton antaa, sillä 700 lyhyttä sanaa (esim.koti) tarvitsee vähemmän sivuja kuin pitkä sana (peruspalveluliikelaitoskuntayhtymä.)
Lisäksi muitakin muuttujia on; esim. sivun asetukset, rivien välit, fonttikoko, otsikointi, kappalejaot ym. ym
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1382368Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n692280Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi661959EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt741654- 1041523
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1021498Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1191391Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki321244Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191191- 811134