Ajo-opetus vanhentunut?

kortiton

Aloitin autokoulun vuonna 2011 ja omaa hölmöyttäni keskeytin sen juuri ennen inssiä ja teoriakoetta. Kaikki maksut siihen asti maksettu. Ajattelin nyt aloittaa uudelleen ajo-opetuksen ja vihdoin hankkia kortin.
Kävin paikallisessa autokoulussani kysymässä tilannettani ja siellä sanottiin että kaikki on vanhentunut (raja on kuulemma 5 vuotta) ja joutuisin aloittamaan kaiken alusta niin tuntien kuin maksujenkin suhteen. En löytänyt netistä mistään tästä 5 vuodesta faktatietoa ja haluaisin nyt kysyä tietääkö joku että tämä todella pitää paikkansa? Enkö saa edes mitään "alennuksia" hintaan kun aloitan tunnit uudelleen.

5

1790

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eioletotta

      Autokoulussa on annettu väärää tietoa. Autokoulu on lain edessä kuin murha. Se ei vanhene koskaan. Viiden vuoden sääntö koskee jo ajokortin suorittaneiden tietojen säilyttämistä. Mene takaisin autokouluun ja jos homma ei etene, mene lähimmälle Ajovarman Oy:n toimipisteelle kertomaan asiastasi.

      • DoddaJaEi

        @Eioletotta

        Onko tuosta jokin uusi PMK? Onko laittaa linkkiä tai dokkaria tuosta, että 5 v koskee vain jo päättäneitä?


      • Eioletotta

        Tietääkseni minun ei tarvitse laittaa sinulle mitään dokkaria asiasta. Vastasin aloittajalle asiasta niin kuin asia on.


      • tietäjät

        Maksut vanhenee 3 vuodessa!


      • Iisakkinen
        tietäjät kirjoitti:

        Maksut vanhenee 3 vuodessa!

        Älä höpötä turhia juttuja tällä palstalla


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      112
      749
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      685
    3. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      19
      670
    4. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      629
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      557
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      526
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      525
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      50
      519
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      70
      504
    10. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    Aihe